Systemy inwestycyjne
Teraz czytasz
Momentum – klucz do zrozumienia wykresów cenowych
0

Momentum – klucz do zrozumienia wykresów cenowych

utworzył Paweł Adamczyk17 kwietnia 2019

Metodologia momentum bardzo często jest niedoceniana przez inwestorów. W mojej opinii, jest ona kluczowa jeśli chodzi o zrozumienie wykresów cenowych, oraz w konsekwencji podejmowanie zyskownych decyzji inwestycyjnych. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym jest momentum i jak wykorzystywać je w codziennym tradingu.


Przeczytaj koniecznie: Poziomy Supply/Demand – Najważniejsze założenia


Definicja

Momentum to nic innego jak siła danego trendu. Pojęcie może również oznaczać, duże/silne świece. Kluczem do zrozumienia całej metodologii, jest odpowiednia interpretacja. Cała koncepcja jest ściśle powiązana z trendem, dlatego wyróżniamy jej dwa podstawowe rodzaje:

  • bycze (w trendzie wzrostowym),
  • niedźwiedzie (w trendzie spadkowym).
bycze momentum EURUSD - 1

Przykład silnego byczego momentum, para walutowa EURUSD, XTB xStation 5

niedzwiedzie GOLD - 2

Przykład silnego niedźwiedziego momentum, GOLD, XTB xStation 5

Możemy również wyróżnić dwa sposoby patrzenia na dynamikę trendu. Pierwsze, w odniesieniu do ogólnego trendu, drugie w odniesieniu do poszczególnych pojedynczych świec. Książkowa świeca najlepiej obrazująca siłę momentum, ma długi korpus i niewielkie cienie. Analogicznie świece z krótkimi korpusami, oraz długimi cieniami, nie pokazują nam siły momentum w danym trendzie.

sila - 3

Świece obrazujące siłę w trendzie, para walutowa AUDUSD, XTB xStation 5

Obserwacja momentum i zastosowanie w codziennym tradingu

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia obserwacja rynku. Należy pamiętać, że zagrania zgodne z trendem, mają znacznie większą możliwość powodzenia. Pierwsze od czego należy zacząć, to ogólna ocena trendu. Jeżeli mamy już określony trend na danym rynku, momentum może być świetnym uzupełnieniem naszej strategii, ponieważ może pokazać nam siłę trendu, lub oznaki jego odwrócenia. Przy wykorzystywaniu metodologii, można wspierać się narzędziami, które wykorzystujemy na co dzień w naszym tradingu. Wielu traderów skutecznie łączy momentum np. z liniami trendu, ze średnimi, czy wstęgami Bollingera.  To co osobiście ja najbardziej preferuję jeżeli chodzi o momentum, to łączenie metodologii z kluczowymi poziomami wsparcia i oporu. Przykładowo spójrzmy na rynek EURJPY.

1. Jeżeli chodzi o ogólny sentyment na wykresie D1, w mojej opinii dalej możemy zaobserwować trend spadkowy. Od styczna widzimy oznaki siły momentum, zarówno ze strony popytowej, jak i podażowej. Może to nieco zaburzać obraz rynku, jednak odpowiednia interpretacja, oraz wyznaczenie kluczowych poziomów, może uchronić nas przed zbyt wczesnym założeniem o np. zmianie sentymentu na wzrostowy.

2. Na wykresie wyznaczamy interesujące dla nas poziomy oporu. Ja wyznaczam tylko opory, ponieważ uważam, że sentyment jest spadkowy i dlatego staram się grać wyłącznie na spadki. Kluczowy poziom dla całego trendu, to w mojej opinii okolice 127.670. Jak wykorzystuję momentum w codziennym tradingu? Zasada jest prosta. Obserwuję reakcję oraz układ świec w obszarze wyznaczonych poziomów. Przebicie pierwszego poziomu, czyli okolic 126.660, będzie dla mnie pierwszym sygnałem świadczącym o spadku siły trendu, nie będzie jednak sygnałem jego zmiany. Sygnałem świadczącym o zmianie, będzie dopiero trwałe wybicie poziomu 127.670, najlepiej świecą z dużym korpusem i małymi cieniami, oraz trwałe zamknięcie rynku powyżej tego poziomu. Przedstawiony opis to tylko jeden przykład praktycznego wykorzystania momentum w codziennym tradingu. Taką metodą możemy analizować każdy rynek w każdym przedziale czasowym.

momentum - 4

Analiza momentum, para walutowa EURJPY, XTB xStation 5

Wskaźnik momentum na platformie MT4

Platforma MT4 zawiera w swoich narzędziach również wskaźnik. Jest to typowy oscylator, który pokazuje nam poziom wykupienia/wyprzedania rynku. Wskaźnik mierzy zmianę ceny w żądanym okresie. Może on również okazać się pomocny, przy analizie siły trendu na danym rynku.

Sygnały płynące ze wskaźnika możemy interpretować następująco:

  • sygnał kupna: osiągnięcie przez wskaźnik lokalnego dołka i odbicie w górę,
  • sygnał sprzedaży: osiągnięcie lokalnego maksimum i odbicie w dół.

Ważna jest również linia poziomu równowagi, jeżeli wskaźnik przebija ją od góry, również możemy odczytywać taką sytuację jako sygnał do sprzedaży. Przebicie od dołu, możemy interpretować jako sygnał kupna. Jak przy każdym wskaźniku, warto również zwracać uwagę na dywergencję, czyli rozbieżność w zachowaniu ceny i wskaźnika.

wskaznik momentum - 5

Przykładowe sygnały płynące ze wskaźnika momentum, para walutowa EURUSD, XTB xStation 5

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
50%
Heh...
25%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.