Systemy inwestycyjne
Teraz czytasz
Strategia OVERBALANCE – metodologia od Bryce Gilmore’a
1

Strategia OVERBALANCE – metodologia od Bryce Gilmore’a

utworzył Paweł Adamczyk12 kwietnia 2019

Strategia Overbalance – czym jest i jak działa? Jak mówi podstawowa zasada, trend powinien być głównym przyjacielem każdego tradera. Nie jest tajemnicą, że inwestując z trendem, zdobywamy pewnego rodzaju przewagę. Najprościej rzecz ujmując, znajdujemy się po właściwej stronie rynku. Bardzo często pojawia się pytanie, jak identyfikować trend? Ilu inwestorów tyle metod, jedni posługują się liniami trendu, inni wskaźnikami, jeszcze inni wykorzystują do tego celu średnie kroczące. W tym artykule chciałbym skupić się na metodzie, która w mojej opinii jest jedną z najlepszych metod identyfikacji trendu, ponieważ bazuje na najważniejszym aspekcie… cenie.

Podstawowe założenia Overbalance

Autorem całej metodologii jest australijski trader Bryce Gilmore. Nieważne czy na rynku mamy do czynienia z trendem spadkowym, czy wzrostowym, każdy trend składa się z impulsów, czyli ruchów zgodnych z aktualnym kierunkiem oraz korekt, czyli ruchów przeciwnych do aktualnie panującego kierunku. Metodologia overbalance w całości skupia się na drugim, nazwijmy to „składniku” trendu, czyli korektach. Najważniejsze w metodzie, jest zidentyfikowanie największej korekty w aktualnie panującym trendzie. Podstawowe założenie overbalance mówi, że dany trend trwa tak długo, aż największa korekta nie zostanie przez rynek wybita. Jeżeli dochodzi do wybicia bądź naruszenia, może to być pierwszym sygnałem do zmiany tendencji na rynku.

euraud overbalance

Przykład Overbalance na rynku walutowym, wykres EURAUD Weekly

Wyznaczanie trendu metodą overbalance

Podstawowe założenie mówi, aby skupić się tylko na największej korekcie. W mojej opinii, warto jednak brać pod uwagę również typowe korekty dla danego rynku, czyli takie, które powtarzają się na wykresie np. w danym przedziale czasowym. Daje nam to lepszy obraz, oraz pozwala dostrzec pewne kluczowe miejsca, gdzie możemy podłączyć się do kupujących, bądź sprzedających w zależności od tego jaki aktualnie mamy trend. Nie powinniśmy oczywiście zapominać, że największa korekta jest kluczowa dla aktualnie panującej tendencji. 

euraud overbalance daily

Pastosowanie Overbalance na rynku walutowym, wykres EURAUD Daily

Zastosowanie w praktyce  – Fałszywe wybicia

Stosując metodę w codziennym tradingu, warto pamiętać aby z góry określić założenia, jakimi będziemy się posługiwać przy korzystaniu z niej. Jest to bardzo ważne, ponieważ pierwszy problem jaki możemy napotkać to tzw. fałszywe wybicia. Bardzo często na rynku dochodzi do sytuacji, że cena wybija daną korektę. Ale po chwili wraca, rysując nad lub pod korektą jedynie cień. Z góry ustalone zasady, np. bierzemy pod uwagę tylko zamknięcie świecy nad lub pod strefą, pozwolą nam uniknąć wielu fałszywych sygnałów, co za tym idzie również overtradingu. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ciekawym pomysłem jest  również połączenie overbalance z niektórymi zniesieniami Fibonacciego, konkretnie mam tu na myśli zniesienie 112.8% poprzedniego ruchu. Bardzo często cena narusza daną korektę przebijając ją i nawet zamykając świecę poniżej określonego zasięgu. Kiedy dla większości jest to jasny sygnał do zmiany aktualnej tendencji, cena dochodzi w okolice zasięgu 112,8%. I po tym mamy książkową kontynuację zgodna z aktualnym trendem.

eurgbp daily

Przykład fałszywego wybicia, dojście ceny do zniesienia 112,8%, wykres EURGBP Daily

Podsumowanie

Podsumowując, w mojej opinii metoda overbalance to stosunkowo prosta i skuteczna technika wyznaczania trendu. Jej siłą jest bazowanie na niezwykle istotnym aspekcie rynku, mianowicie cenie. Bardzo dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie konkretnej strategii inwestycyjnej. Niezależnie w jaki sposób inwestujemy, powinniśmy brać pod uwagę aktualnie panującą tendencje rynkową.

Wykorzystując metodologię w praktyce, pamiętajmy o:

  • określeniu założeń: do precyzyjnego otwarcia pozycji, możemy wykorzystać dodatkowe potwierdzenia np. z price action,
  • fałszywych wybiciach: zwracajmy uwagę na zamknięcie świecy w obrębie danej korekty,
  • zasięgu 112.8% ruchu poprzedzającego.
Co o tym sądzisz?
Lubię
66%
Interesujące
18%
Heh...
9%
Szok!
1%
Nie lubię
4%
Szkoda
3%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.