Aktualności
Teraz czytasz
AUD/USD rośnie w reakcji na „jastrzębie” sygnały z RBA
0

AUD/USD rośnie w reakcji na „jastrzębie” sygnały z RBA

utworzył Marcin Kiepas7 lutego 2023

Australijski dolar zareagował umocnieniem na „jastrzębią” wymowę komunikatu, który towarzyszył dzisiejszej decyzji RBA o podwyższeniu stóp procentowych w Australii o 25 punktów bazowych.

RBA podnosi stopy procentowe

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Rezerw Australii (RBA) podwyższył stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb) do 3,35 proc. To już 9. podwyżka stóp procentowych w Australii. Obecnie są one najwyższe od 10 lat.

Sama podwyżka stóp była już w cenach, ale „jastrzębia” wymowa komunikatu RBA już nie. Bank centralny wyraźnie podkreślił, że należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Australii Jest to konieczne, żeby sprowadzić inflację do celu. Bank oczekuje, że inflacja w tym roku będzie spadać z powodów zarówno lokalnych, jak i globalnych. Jednak nie dostatecznie szybko. Według najnowszych prognoz RBA, inflacja w Australii spadnie do 3 proc. w połowie 2025 r., czyli w dalszym ciągu będzie znajdować się ona powyżej akceptowalnego poziomu. Dodatkowo zagrożeniem dla scenariusza zakładającego spadek inflacji, pozostaje bardzo napięty rynek pracy w Australii.

Sytuacja na dolarze australojskim

Kurs AUD/USD zareagował wzrostem na wyniki posiedzenia RBA i towarzyszący mu komunikat. Para ta wzrosła nawet do 0,6951, po tym jak przez ostatnie 3 dni mocno spadała, wyłamując się wczoraj dołem z rysowanego od połowy października 2023 roku kanału wzrostowego.

Na gruncie analizy technicznej póki co ten dzisiejszy wzrost AUD/USD należy traktować jako ruch powrotny do przełamanej wczoraj linii trendu wzrostowego (dolnego ograniczenia kanału wzrostowego), a więc na chwilę obecną jest on odreagowaniem 3-dniowych spadków, a nie nowym impulsem. Powrót powyżej 0,6940 w cenach zamknięcia (na koniec dnia) ponownie zwiększyłby szanse strony popytowej na sukces. Jednak dopiero powrót powyżej strefy oporu 0,6995-0,70 otworzyłby AUD/USD drogę do ataku na maksima z początku miesiąca.

AUDUSD Daily_blog_07022023

Wykres dzienny AUD/USD. Źródło: Tickmill

Do czasu aż kurs AUD/USD nie wróci powyżej obu opisanych wyżej poziomów, utrzymywać będzie się ryzyko powrotu do spadków, co w skrajnym scenariuszu mogłoby sprowadzić jeszcze w lutym kurs nawet poniżej 0,65. Minimalny zakres spadków obliczony poprzez odłożenie szerokości kanału wzrostowego z którego wczoraj wybił się kurs AUD/USD to 0,6468.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.