Kapitalizacja rynkowa Solana osiąga rekordowy poziom 82,80 mld dolarów
Gorętsze niż oczekiwano odczyty inflacji spowodowały, że rynki akcji i kryptowalut w zeszłym tygodniu się wycofały. Inwestorzy z kolei zastanawiali się, czy inflacja w dalszym ciągu jest zbyt wysoka, aby FED mógł rozpocząć “luzowanie” warunków finansowych. Po osiągnięciu nowego rekordowego poziomu 73 790 dolarów, bitcoin spadł o 15 proc. – obecnie do 63 200 dolarów. Pytanie brzmi teraz, czy cena cofnęła się wystarczająco daleko, aby inwestorzy mogli kupić spadek, czy też akcja cenowa może ten spadek przedłużyć.
Uwaga kieruje się teraz na posiedzenie FOMC w tym tygodniu, w szczególności na środową konferencję prasową z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, która może wpłynąć na kierunek rynków kryptowalut w perspektywie krótkoterminowej.
Posiedzenie FOMC i konferencja prasowa w środę
Ekonomiści i inwestorzy będą przyglądać się nadchodzącemu posiedzeniu FOMC, aby dowiedzieć się, kiedy FED zacznie obniżać stopy procentowe, ile cięć nastąpi w tym roku i jak duże będą te cięcia. Ponadto, na najbliższym posiedzeniu zostanie opublikowany nowy wykres „dot-plot”, który pokaże, gdzie według każdego członka FOMC znajdą się stopy procentowe pod koniec roku i później.
FED wskazywał na poprzednich posiedzeniach, że w tym roku możemy spodziewać się trzech obniżek stóp procentowych. Jednak gorsze niż oczekiwano dane o inflacji z ubiegłego tygodnia sprawiły, że inwestorzy ponownie ocenili to prawdopodobieństwo, na co wskazuje narzędzie CME FedWatch, a także rosnące rentowności obligacji w ostatnich dniach.
Dłuższe utrzymywanie stóp na wyższym poziomie może mieć negatywny wpływ na ceny aktywów, akcji i kryptowalut, a także może pogłębić korektę cen obserwowaną w zeszłym tygodniu.
Token ZRX gwiazdą ostatniego tygodnia
ZRX odnotował jeden głównych ruchów w zeszłym tygodniu, rosnąc o 65 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego. ZRX to token zarządzania wykorzystywany do zasilania protokołu 0x, który został zaprojektowany przede wszystkim w celu umożliwienia łatwego handlu tokenami Ethereum po niskich kosztach, bezpośrednio z portfela Ethereum.
Wydaje się, że wzrost ceny ZRX nastąpił po ogłoszeniu bezgazowych swapów (metoda wykonywania transakcji bez opłat za gaz w sieci krypto) w sieciach warstwy 2 Ethereum. Mowa o takich jak Base i Optimism, przy użyciu 0x Tx Relay API. Obecnie, kurs ZRX wynosi 1,1115 dolarów, czyli 115 proc. od rekordowego poziomu 2,40 dolarów.
Kapitalizacja rynkowa Solana osiąga rekordowy poziom 82,80 mld dolarów
Kapitalizacja rynkowa SOL (Solana) osiągnęła w tym tygodniu rekordowy poziom 82,80 mld dolarów, przewyższając poprzedni rekord 77,40 mld dolarów odnotowany w listopadzie 2021 r. u szczytu poprzedniej kryptowalutowej hossy.
Wzrost kapitalizacji rynkowej wynika z imponującego wzrostu ceny SOL w tym roku, a także ciągłego wzrostu ilości nowych SOL wchodzących do obiegu z protokołu.
Cena SOL wzrosła o 80 proc. w tym roku oraz 2030 proc. od dna bessy w 2022 roku. SOL znajduje się obecnie 50 proc. od rekordowego poziomu 267 dolarów.
Uruchomienie Dencun w sieci głównej Ethereum: opłaty za gaz w sieciach warstwy 2 znacznie spadają
Bardzo oczekiwana aktualizacja Dencun została uruchomiona w sieci głównej Ethereum w zeszłym tygodniu, a sieci warstwy 2, takie jak Optimism, Arbitrum i Base, już odnotowują korzyści. Opłaty transakcyjne w tych sieciach znacznie spadły – w niektórych przypadkach o 99 proc. Wzrasta również liczba transakcji dokonywanych w sieciach warstwy 2 po Dencun. Jak donosi Cointelegraph, sieć warstwy 2 pod nazwą Base, odnotowała 350-procentowy wzrost liczby transakcji po aktualizacji.
Przed aktualizacją Base przetwarzała około 440 000 transakcji dziennie. Dzień po wydarzeniu liczba ta wzrosła do 1,1 miliona i nadal rosła w kolejnych dniach, osiągając w sobotę rekordową liczbę 2 064 920 transakcji.
Kryptowaluty warstwy 2 mogą być tymi, które należy obserwować w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza jeśli nadal będziemy obserwować rosnącą aktywność użytkowników w tych sieciach i potencjalne pojawienie się w tym roku tzw. alt-season, czyli cyklu rynkowego, w którym altcoiny osiągają lepsze wyniki niż bitcoin.