Akcje
Teraz czytasz
Jak inwestować w spółki opieki zdrowotnej [Poradnik]
0

Jak inwestować w spółki opieki zdrowotnej [Poradnik]

utworzył Forex Club5 stycznia 2024

Dbanie o zdrowie jest ponadczasowe. Nie trzeba przecież nikomu przypominać do czego Adam Mickiewicz porównał Litwę w słynnym dziele Pan Tadeusz. Nie dziwi więc, że w toku rozwoju gospodarczego segment opieki zdrowotnej rozwinął się w sposób oszałamiający. Wiele przedsiębiorstw z tego sektora ma stabilne przychody, które wynika z tego, że sprzedają produkty niezbędne do funkcjonowania dla wielu ludzi. Tak jest w przypadku producentów leków walczących z nowotworami czy przeciwko chorobom serca. Nie można także zapomnieć o producentów specjalistycznych urządzeń medycznych. Często marże osiągane przez spółki działające na tym rynku są bardzo duże, ponieważ bariery wejścia na rynek są ogromne. Nie chodzi tylko o koszty rozpoczęcia prac nad nowym lekiem czy urządzeniem, ale także o ochronę patentową. Dzięki patentom firmy farmaceutyczne z tej branży mogą czerpać wysokie zyski. W chwili wygaśnięcia ochrony patentowej jak grzyby po deszczu pojawiają się tak zwane leki generyczne, które działają w ten sam sposób, co dotychczasowy lider. Wraz z wejściem na rynek konkurencji, następuje spadek cen i rentowności sprzedaży leku.

Oczywiście, rynek usług medycznych jest znacznie bardziej szeroki, przecież są to także szpitale, pracownie dentystyczne czy działalność laboratoryjna. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez The Business Research Company w 2022 roku wartość światowego rynku usług medycznych wyniosła 7 500 mld$ i ma wzrosnąć do 2027 roku do poziomu 9 800 mld$. Zatem mimo tego, że rynek wydaje się dojrzały, to jeszcze jest wiele przestrzeni do wzrostu. Wynika to zarówno z bogacenia się społeczeństw rozwiniętych jak i dynamicznego rozwoju rynków medycznych w krajach rozwijających się.

Nie jest zaskoczeniem, że najważniejszymi rynkami medycznymi są te należące do regionów najbardziej rozwiniętych takich jak Ameryka Północna, Unia Europejska, Japonia, Wielka Brytania. Oczywiście, kolejnymi istotnymi rynkami są chiński oraz indyjski. Wynika to m.in. z ogromnej populacji tych regionów i dynamicznego wzrostu tych krajów w ciągu ostatnich kilku dekad (w szczególności Chin).

Warto pamiętać, że sektor opieki zdrowotnej jest jednym z najlepiej perforujących na giełdzie. Wejście do tego sektora jest bardzo trudne. Wynika to nie tylko z kwestii kapitałowych, ale także konieczności otrzymania licencji i zezwoleń. Kolejnym utrudnieniem jest długi czas tworzenia nowego produktu. Czasy wymyślania leków przez jednego naukowca dawno minęły. Potrzebny jest sztab ludzi (i programów komputerowych), którzy znajdują potencjalne cząsteczki. Następnie tworzone są testy i badania kliniczne. Wiele z perspektywicznych cząsteczek nie przechodzą poszczególnych etapów badania. Dlatego wymyślanie nowych leków jest działalnością wysoce ryzykowną. Większe firmy mają duże zasoby kapitałowe, które pozwalają na bardziej długoterminową działalność. Wielkie koncerny widzą, że większość prac badawczych nie przyniesie dużych zysków. Jednak jeśli znajdą już nowy lek, to dzięki ochronie patentowej mogą osiągnąć potężne przychody, które pokryją z nawiązką wcześniejsze straty.

Rynek opieki zdrowotnej – segmenty

Z reguły firmy działające w tym sektorze specjalizują się w poszczególnych niszach. Firmy działające na rynku zdrowotnym można podzielić na:

  • firmy farmaceutyczne;
  • producentów sprzętu medycznego;
  • firmy laboratoryjne;
  • dostawcy ubezpieczeń medycznych.

Firmy farmaceutyczne

To jest pierwsze skojarzenie z rynkiem medycznym. Jednak takie przedsiębiorstwa można podzielić na właścicieli praw patentowych do leków, producentów leków generycznych oraz firmy biotechnologiczne. Firmy biotechnologiczne zajmują się badaniami nad nowymi lekami i sposobami leczenia. Z reguły takie podmioty współpracują z większymi graczami, którzy inwestują w prace badawcze wyspecjalizowanych podmiotów. Mniejsze podmioty biotech mają nieregularne przychody i małe zespoły badawcze. Często też ich działalność nie kreuje dużej wartości dla akcjonariuszy, jednak jeśli już się im uda opracować perspektywiczny lek, stopy zwrotu mogą być oszałamiające. Wśród biotechów można wymienić Alexion, Vertex, Gilead Scienses czy Celegene.

Największe firmy farmaceutyczne mają szerokie portfolio leków, które są chronione patentami. Dzięki temu takie spółki generują duże ilości gotówki, które przeznaczają na dodatkowe badania, wypłatę dywidendy oraz przejmowanie rokujących, mniejszych firm. Notowania tego typu firm z reguły są mniej zmienne. Wyjątkiem są informacje korygujące prognozy przyszłych zysków. Wśród takich wydarzeń są nowe leki dopuszczone przez FDA, czy pozwy od użytkowników leków. Do największych firm farmaceutycznych należą J&J, Roche, Pfizer, Eli Lilly czy Astrazeneca.


SPRAWDŹ: Czy warto zainwestować w akcje Pfizer? [Poradnik]


Mniejsze firmy nie mają środków pozwalających na własne badania. W efekcie skupiają się na bardziej przewidywalnym rynku, jakim są leki generyczne. Takie leki mają takie same właściwości jak te niedawno chronione patentami. Rynek dla takich leków jest już dojrzały. Firmy konkurują efektywnością operacyjną, co znajduje przełożenie na niższe ceny. Jak nietrudno się domyślić, tego typu produkty mają niską marżę.

Producenci urządzeń medycznych

Opieką zdrowotną to także narzędzia, środki czystości czy rękawiczki, które są używane podczas operacji. Nie można także zapomnieć o urządzeniach diagnostycznych takich jak rezonans magnetyczny. Do tego typu firm należą także producenci robotów DaVinci, które są sprzedawane na całym świecie (dystrybutorem w Polsce i niektórych krajach CEE jest notowany na GPW Synektik). Przykładami firm produkujących sprzęt medyczny są Intuitive Surgical oraz Medtronic.

Firmy laboratoryjne

Są to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność analizy wyników laboratoryjnych. To one analizują próbki krwi czy np. wycinków ciała. Na giełdzie jest notowanych wiele firm, wśród nich można wymienić m.in Laboratory Corporation of America Holdings.

Ubezpieczyciele zdrowotni

Jest to segment szczególnie rozwinięty w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tamtejsza służba zdrowotna to miks prywatno-publiczny, ze wszystkimi tego wadami i zaletami. W USA działa tak zwana wielka piątka, która zajmuje się m.in. zarządzaniem programem Medicaid. Wśród firm należących do Big 5 należą: UnitedHealth Group Anthem, Aetna, Molina oraz Cente.

Firmy zarządzające budynkami dla służby zdrowia

Tak jak w przypadku ubezpieczycieli zdrowotnych, również w tym wypadku dotyczy to głównie Stanów Zjednoczonych. Takie firmy zajmują się zarządzaniem szpitalami, klinikami czy laboratoriami. Świetnym przykładem takiej firmy jest HCA Healthcare Inc., która zarządza siecią szpitali w USA oraz Wielkiej Brytanii.

Jak inwestować w spółki opieki zdrowotnej?

Wśród najbardziej popularnych metod inwestycji w ten sektor należą:

  • własna selekcja spółek akcyjnych,
  • nabycie ETF-a.

Kupienie spółek na własną rękę wiąże się z inwestycją sporej ilości czasu, aby wybrać najbardziej perspektywiczne akcje. Kolejną wadą takiej strategii jest konieczność właściwej oceny potencjału firmy oraz właściwa wycena. Nawet najlepsze przedsiębiorstwo może nie być dobrą inwestycją jeśli zapłacono za nią więcej, niż jest warta. Zaletą takiej strategii jest to, że przy dobrej selekcji spółek można osiągnąć znacznie wyższą stopę zwrotu niż benchmark.

Drugim sposobem jest kupienie “koszyka” spółek, który reprezentuje dany sektor. Dzięki temu inwestor nie musi obawiać się jaką spółkę wybrać, tylko dołącza do swojego portfela przyszłych zwycięzców i przegranych. Wadą takiego rozwiązania jest to, że się nigdy nie pokona danego benchmarku. Wynika to z kosztów zarządzania, które pomniejszają zyski z inwestycji.

Najpopularniejsze ETF-y z ekspozycją na sektor zdrowotny

Istnieje wiele ETF-ów, które dają ekspozycję na rynek opieki zdrowotnej, spółek technologicznych działających w branży medycznej. Oprócz tego ETF-y często mają spółki biotechnologiczne, produkujące urządzenia medyczne czy farmaceutyki. Europejscy inwestorzy mają ograniczony dostęp do rynku ETF-ów. Z tego powodu skupimy się na najbardziej popularnych funduszach dostępnych dla inwestującego w Europie.

iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF (Acc)

Jest to ETF, który daje ekspozycję na amerykańskie spółki opieki zdrowotnej. Benchmarkiem dla funduszu jest indeks S&P 500 Capped 35/20 Health Care. Wspomniany indeks ograniczę wagę wszystkich spółek do 20%. Z kolei największa spółka nie może mieć większej wagi niż 35%. Wspomniany ETF ma 1,8 mld€ aktywów pod zarządzaniem. Roczny koszt utrzymania funduszu wynosi 0,15%. Wspomniany ETF ma obecnie 64 spółki w portfelu. Wśród 10 największych komponentów funduszu są:

  • UnitedHealth Group – 9,6%
  • Eli Lilly – 9,2%
  • Johnson & Johnson – 7,5%
  • Merck – 5,5%
  • Abbvie – 5,4%
  • Thermo Fisher – 4,1%
  • Abbott Laboratories – 3,8%
  • Pfizer – 3,2%
  • Amgen – 3,0%
  • Danaher – 3,0%

Xtrackers MSCI World Health Care UCITS ETF 1C

Benchmarkiem dla tego indeksu jest MSCI World Health Care, który agreguje spółki opieki zdrowotnej. Fundusz ma około 1,7 mld€ aktywów pod zarządzaniem. Roczny koszt utrzymania funduszu (TER) wyniósł 0,25%. ETF jest bardzo zdywersyfikowany, ponieważ w skład portfela wchodzi 138 spółek. 10 największych pozycji w ETF-ie to:

  • UnitedHealth Group – 6,7%
  • Eli Lilly – 6,4%
  • Johnson & Johnson – 5,2%
  • Novo Nordisk – 4,7%
  • Merck – 3,8%
  • Abbvie – 3,7%
  • Astrazeneca – 2,9%
  • Novartis – 2,8%
  • Thermo Fisher – 2,8%
  • Roche – 2,8%

Widać, że wspomniany indeks ma nieco inny skład od iShares. Widocznych jest sporo europejskich firm, które są jedyny z największych w swojej branży. Wśród nich można wymienić Novo – Nordisk, Astrazeneca czy Roche. ETF może być dobrym pomysłem dla osób szukających największych firm z całego świata, które działają w branży opieki zdrowotnej.

iShares Healthcare Innovation UCITS ETF

Jest to zupełnie inny ETF, w porównaniu do dwóch poprzednich. Wspomniany produkt zajmuje się inwestowaniem w innowacyjne spółki, które chcą zmienić rynek usług opieki zdrowotnej. Benchmarkiem dla indeksu jest STOXX Global Breakthrough Healthcare Index. Wspomniany ETF ma obecnie zgromadzone 940 mln€ aktywów pod zarządzaniem. Roczny koszt zarządzania funduszem wynosi 0,40%.

  • Neurocrine Biosciences – 1,8%
  • Amgen – 1,7%
  • Karuna – 1,7%
  • Celltrion INC – 1,6%
  • Agilent Technologies – 1,6%
  • Charles River Laboratories – 1,5%
  • Boston Scientific – 1,5%
  • ABBVIE INC – 1,5%
  • IQVIA – 1,5%
  • Repligen – 1,5%

Jest to produkt dla osób, które są zainteresowane w inwestowanie w mniejsze firmy, które skupiają się na technologicznej stronie rozwoju medycyny. Z tego powodu wśród największych pozycji nie znajdziemy największych spółek farmaceutycznych. Warto jednak pamiętać, że inwestując w portfel takich spółek, istnieje większe ryzyko inwestycyjne, niż nabycie dojrzałych firm farmaceutycznych o ugruntowanej pozycji rynkowej.

iShares Ageing Population UCITS ETF

Jest to produkt, który jest dobrym wyborem dla osób szukających spółek, które zarobią na globalnym trendzie starzenia się populacji. Benchmarkiem dla ETF-u jest indeks iSTOXX® FactSet Ageing Population. Wspomniany indeks grupuje spółki, które dostarczają produkty lub usługi przeznaczone dla osób w wieku 60 lub więcej lat. Obecnie aktywa pod zarządzaniem funduszu wynoszą około 0,6 mld €. Całkowity koszt funduszu wynosi 0,40% rocznie. Warto spojrzeć nieco dokładniej jak wygląda skład portfela. Co ciekawe wśród największych spółek w ETF-ie są nieoczywiste pozycje jak np. Booking (aplikacja do rezerwowania noclegów), czy UBS Group (instytucja finansowa). Ogólnie w skład funduszu wchodzi 338 spółek. Wśród 10 największych komponentów indeksów należą:

  • Cytokinetics – 1,0%
  • Immunogen – 0,9%
  • UBS – 0,7%
  • Expedia – 0,7%
  • Neurocrine Biosciences – 0,7%
  • Daiwa Securities Group – 0,6%
  • Karuna – 0,6%
  • Robinhiid Markets – 0,6%
  • Booking Holdings – 0,6%
  • Swedish Orphan Biovitrum – 0,6%

SPDR MSCI Europe Health Care UCITS ETF

Jest to produkt dla inwestorów, którzy szukają ekspozycji na europejskie firmy z branży opieki zdrowotnej. Wśród spółek w portfelu dominują firmy farmaceutyczne. Największą wagę ma Novo-Nordisk, czyli producent leku Ozempic. Benchmarkiem dla ETF-u jest indeks MSCI Europe Health Care 20/35 Capped. We wspomnianym indeksie maksymalna waga największego komponentu jest ograniczona do 35%, natomiast dla pozostałych spółek wynosi 20%. ETF zgromadził na koniec 2023 roku około 0,8 mld€ aktywów pod zarządzaniem. Wspomniany fundusz jest dosyć tani, ponieważ roczny koszt całkowity funduszy wynosi 0,18%. ETF ma obecnie 41 spółek w portfelu, co oznacza, że fundusz jest znacznie bardziej skoncentrowany niż poprzednie.

  • Novo-Nordisk – 20,8%
  • Astrazeneca – 12,9%
  • Novartis – 12,8%
  • Roche – 12,6%
  • Sanofi – 7,0%
  • GSK – 4,7%
  • EssilorLuxottica – 3,6%
  • Alcon – 2,4%
  • Bayer – 2,3%
  • Lonza Group – 1,9%

Brokerzy Forex oferujący ETF i akcje

Jak inwestować w spółki opieki zdrowotnej? Nie ma tu najlepszej metody – musimy zdecydować czy chcemy zainwestować swój czas w poszukiwanie okazji i bardziej perspektywicznych, pojedynczych spółek, licząc, że uda nam się pokonać benchmark czy też chcemy postawić na szeroką dywersyfikację. Zakup całego koszyka akcji samodzielnie, czy też poprzez ETF to rozwiązanie bezpieczniejsze ale i ograniczające potencjalne, duże zyski. W przypadku sektora zdrowotnego do wyboru mamy całkiem sporą listę wspomnianych wcześniej funduszy.

Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male etoro
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 21 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
3 175 - akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
323 - ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika 0% prowizji*
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR /  0 USD 100 USD
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma eToro
 

*Zerowa prowizja oznacza, że podczas czynności nie została naliczona żadna opłata za pośrednictwo / transakcję. Jednak nadal mogą przynosić ogólne opłaty, takie jak opłaty za przewalutowanie w przypadku wpłat i efektów w walutach innych niż USD, opłaty za opłaty oraz (jeśli dotyczy) opłaty za brak aktywności. Obowiązuje również spread rynkowy, chociaż nie jest to „opłata” pobierana przez eToro.

76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Perspektywy dla sektora opieki zdrowotnej

Rynek usług medycznych jest bardzo stabilny. Wynika to z tego, że ludzie i państwa ograniczają wydatki na ten sektor tylko w wyjątkowych sytuacjach. Co więcej, wraz z bogaceniem się społeczeństwa coraz więcej środków będzie przeznaczanych na medycynę, na czym mogą zyskać spółki opieki zdrowotnej. Zatem perspektywy tego segmentu wydają się dobre. Dodatkowo, można sobie wyobrazić, że szersze zastosowanie robotyki i sztucznej inteligencji w medycynie podniesie efektywność operacji oraz obniży ceny usług medycznych. Można spodziewać się, że nowy boom będzie przeżywać także sektor diagnostyki obrazowej, ponieważ algorytmy zwiększą wykrywalność chorób na wczesnym etapie. To z kolei może nieco zdysruptować rynek np. chemioterapii, ponieważ szybsza wykrywalność to mniej pacjentów z zaawansowanym rakiem, których leczenie jest bardzo kosztowne. Zaoszczędzone środki mogą zostać wykorzystane na inne obszary usług medycznych. Trudno jest przewidzieć, w jakich obszarach rozpocznie się największy postęp technologiczny. Z tego powodu warto zastanowić się, czy nie warto zainwestować w ETF-y dające ekspozycje na spółki opieki zdrowotnej. Oczywiście, można zamiast jednego funduszu, wybrać kilka, np. technologiczne, biotechnologiczne czy usług medycznych, co powinno przełożyć się na większe bezpieczeństwo naszych inwestycji.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
40%
Interesujące
60%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.