Jak zrozumieć dowolny rynek? – Przydatne techniki i wskazówki [część 1]
Bywa, że traderzy często zmieniają swoje podejście do handlu, ponieważ po prostu nie mają przekonania co na rynku działa, a co nie. Cały czas szukają sposobu na efektywną analizę wykresów, korzystając ze wszystkich możliwych narzędzi. Niestety tego typu podejście, czyli skakanie po różnych interwałach czasowych, ciągła zmiana technik, z reguły nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podstawą okazuje się konsekwencja. W tym artykule przedstawimy sposoby, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć rynek i znaleźć swoją drogę w inwestowaniu. Bardzo ważne jest też, że wcale nie trzeba używać ich jednocześnie, aby odnosić sukcesy i regularnie zarabiać. Warto przeanalizować wszystkie sposoby, a następnie wybrać 2-3, czasami nawet jeden, który będzie najbardziej odpowiadać konkretnemu stylowi handlu.
Wsparcia i opory
Zaczynamy od techniki dla wielu oczywistej, ale poprawne wyznaczanie poziomów wsparcia i oporu, naprawdę może mieć bardzo pozytywne przełożenie na trading. Podstawowym błędem jaki jest tutaj popełniamy, jest rysowanie zbyt wielu stref. Zamiast wyznaczania coraz to kolejnych poziomów, oddalonych nierzadko raptem o kilkanaście pipsów, warto skupić się na „jakości”. Prostota potrafi być często najlepszym wyjściem, nie należy o tym zapominać. Do analizy zawsze warto również wykorzystywać tylko najnowszą akcję cenową, nie cofając się znacząco wstecz. Najważniejsze to skoncentrować się na poziomach zbliżonych do aktualnej ceny danego waloru i nie reagowanie obsesyjnie na każdą, nawet najmniejszą zmianę.
Szczyty i dołki
Świadomość na temat szczytów i dołków, może mieć kluczowe znaczenie z wielu powodów. Przede wszystkim obserwuje je niemal każdy trader, nieważne czy handluje stricte w oparciu o technikę, czy fundamenty. Media finansowe, branżowe portale, również często odnoszą się do ważnych szczytów i dołków. Drugim istotnym faktem może być to, że inwestorzy często wykorzystują szczyty i dołki do określenia poziomu wejścia w pozycję, zwłaszcza w technikach handlu opierających się na grze na wybicia, czy podążaniu za trendem. Również zlecenia stop loss i take profit, z reguły skumulowane są w obszarach czy to kolejnego szczytu, czy niższego dołka. Jeżeli jesteś traderem, który potrafi je dobrze interpretować, unikasz szablonowego myślenia, co daje Ci dużą przewagę w handlu.
Przeczytaj koniecznie: Take Profit i Stop Loss – statyczne czy dynamiczne?
Kanały i linie trendu
Kanały i linie są technika podobną do wsparć i oporów z tą różnicą, że są składowymi wielu formacji technicznych, takich jak kliny czy trójkąty. Linie trendu mogą być ciekawym uzupełnieniem, jeżeli wykorzystujemy je stricte do analizy siły trendu. Rysując daną linie widzimy, jak silne się wznosi, bądź opada. Jeżeli cena się od niej odbija, nie jest w stanie jej przełamać, oddalić się od niej, to również mogą być cenne wskazówki dla tradera. Wybicie może wskazać nowy kierunek, zwłaszcza kiedy cena nie kontynuuje ruchu zgodnego z poprzednim sentymentem.
Interwal czasowy
Kwestie co do wyboru konkretnego interwału od zawsze dzieliły traderów. Jedna grupa preferuje wyższe TF, druga niższe i typowy daytrading, czy nawet scalping. Bardzo ważne jest, aby zwłaszcza na początku swojej drogi w inwestowaniu spróbować określić, który interwał najbardziej nam odpowiada. Jest to niewątpliwie bardzo trudnie, ponieważ nie znamy jeszcze w pełni swoich preferencji co do handlu.
Przeczytaj koniecznie: Wybieramy interwał czasowy do tradingu
Jeżeli zazwyczaj handlujemy np. w oparciu o wykres h4, warto rozpocząć analizę od wykresu dziennego, który pokaże nam szerszą perspektywę. To co wygląda na silny trend na jednym interwale, może być zwyczajną konsolidacja na drugim, dlatego dobór odpowiednich TF jest tak ważny. Warto również mieć świadomość, że korzystając z więcej niż jednego interwału, czasami łatwiej dostrzec pewne kluczowe poziomy, które możemy przeoczyć korzystając tylko z jednego