Aktualności
Teraz czytasz
Chińska gospodarka, wojna i dane z Europy w centrum uwagi
0

Chińska gospodarka, wojna i dane z Europy w centrum uwagi

utworzył Marcin Kiepas23 maja 2022

Startujący tydzień powinien przynieść poprawę nastrojów na giełdach, a na pozostałych rynkach będzie on drugim kolejnym spokojniejszym tygodniem, po bardzo dużych wahaniach pod koniec kwietnia i na początku maja.

Poniedziałkowy poranek przynosi poprawę nastrojów na rynkach akcji, osłabienie amerykańskiego dolara, a także wzrost notowań ropy, złota i bitcoina. Co w tym tygodniu będzie absorbowało uwagę inwestorów?

Inwestorzy złapali balans

Wydaje się, że po ostatnim dość nerwowym okresie, inwestorzy już w poprzednim tygodniu złapali pewien balans (poza tymi z Wall Street, gdzie emocje były skrajnie duże, a w środę amerykańskie indeksy zaliczyły najgorszą sesję od 2 lat) i w najbliższym czasie zmienność na rynkach będzie mniejsza. Również na giełdach. Szczególnie, że w kalendarzu brak naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby wstrząsnąć inwestorami. Te wrócą dopiero w ostatnich dwóch dniach maja i pierwszym dniu czerwca, gdy będzie miał miejsce wysyp danych inflacyjnych z Europy, co ustawi oczekiwania przed zaplanowanym na 9 czerwca posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, jednocześnie mając duży wpływ na sytuację na europejskich giełdach i na notowania wspólnej waluty.

Co powie Christine Lagarde?

Bardzo ważnych danych nie będzie, ale to nie znaczy, że rynkowy kalendarz świeci pustkami. I tak dziś należy zwrócić uwagę na majowy odczyt indeksu instytutu Ifo dla Niemiec, a lokalnie na publikowane dziś o godzinie 10:00 dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce. We wtorek zostanie opublikowana cała grupa wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc maj, obrazująca koniunkturę od Japonii, przez największe europejskiego gospodarki, a na USA kończąc. Tego dnia zaplanowane jest również jedno z dwóch w tym tygodniu wystąpień Christine Lagarde (ECB). W środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerw Nowej Zelandii, ale uwaga rynku skupi się przede wszystkim na „minutkach Fed”. Najważniejszą pozycją w czwartek jest publikacja zrewidowanych danych o PKB USA za I kwartał, a w piątek o wydatkach i dochodach Amerykanów.

Chińska gospodarka ważniejsza niż wojna?

Oprócz wymienionych wydarzeń niezmiennie cały czas należy obserwować dwa tematy, które nawet jak na chwilę przycichną, to cały czas pozostają kluczowymi z punktu widzenia rynków finansowych. Mianowicie rozwój sytuacji na Ukrainie oraz doniesienia z chińskiej gospodarki. Z tym tylko rozróżnieniem, że wszystkie informacje z Chin mogą okazać się ważne (lockdowny, liczba przypadków Covid19, działania władz odnośnie gospodarki), podczas gdy w przypadku wojny liczyć będą się jedynie takie, które będą dawać nadzieje na jej rychłe zakończenie lub w diametralny sposób zmienią układ sił. Do tego katalogu wydarzeń „innych” można dodać jeszcze jedno, które w ostatnim tygodniu zaznaczyło swoją obecność. Mianowicie przypadki małpiej ospy w Europie i USA. Aczkolwiek tu trzeba jasno podkreślić, że to nie jest jeszcze temat rynkowy i być może nigdy takowym się nie stanie. Należy jednak go obserwować.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.