Początkujący
Teraz czytasz
Handel na cofnięciu i rozgrywanie korekt. Część 1.
0

Handel na cofnięciu i rozgrywanie korekt. Część 1.

utworzył Paweł Adamczyk11 grudnia 2019

Nauczenie się tego jak rozgrywać cofnięcia, może być świetną umiejętnością dla tradera. Korekty na rynku zdarzają się cały czas, jeżeli inwestor wie jak wykorzystać je w handlu, możesz urozmaicić swój repertuar i znaleźć o wiele więcej scenariuszy o wysokim prawdopodobieństwie. Korekty mogą występować w wielu różnych formach. Skupimy się na wyjaśnieniu tych najczęściej spotykanych. Przedstawimy również techniki, jakimi można posłużyć się grając na przysłowiowym cofnięciu.

Jak zdefiniować cofnięcie?

Najważniejsza zasada – cena nigdy nie porusza się w linii prostej. Poszczególne instrumenty na rynkach finansowych, można zwykle opisać tzw. falami cenowymi. Rynki poruszają się naprzemiennie w byczych (wzrostowych) oraz niedźwiedzich (spadkowych) falach. Podczas trendu wzrostowego, główne fale trendu kierują się w górę. Fale korekcyjne natomiast, to ruchy przeciwne do kierunku bieżącego trendu. Podczas handlu na cofnięciach, traderzy szukają właśnie tych fal, a następnie odpowiedniego czasu na wejście w transakcję. Jeżeli jesteś inwestorem który gra typowo na korekty chcesz poczekać, aż cena „cofnie się” podczas trendu, aby uzyskać lepszą cenę wejścia. Gdy rynek przesuwa się w górę i oczekujesz, że ruch będzie kontynuowany, chcesz zawrzeć transakcję po najniższej możliwej cenie. Cofnięcia pomagają w znalezieniu właśnie takich okazji.


Przeczytaj koniecznie: Korekta nieregularna – „pułapka” na traderów


Cofnięcie po wybiciu

Korekty po wybiciu są uznawane za jedne z bardziej powszechnych i prawdopodobnie zetknęła się z nimi większość traderów. Zdarzają się one zwykle w punktach zwrotnych na rynku, kiedy następuje wybicie notowań z konsolidacji. Przy takich zagraniach, zawsze należy również uważać na przesunięcie stop lossa do progu rentowności ( popularnie breakeven). Bardzo często cena może złapać nasze zlecenie, jeżeli przesuniemy je zbyt szybko, a następnie podążyć w zakładanym kierunku. Widać to na przedstawionym przykładzie. Cena poruszała się w trendzie wzrostowym, po czym nastąpiło dynamiczne wybicie wsparcia. Wielu traderów korzysta z takich poziomów, aby dopasować timing wejścia w pozycje po wybiciu. Często popełniają jednak błąd, ponieważ zbyt szybko przenoszą swój stop loss na poziom breakeven. Kiedy nastąpi cofnięcie, zostają wyrzuceni z transakcji tylko po to, by zobaczyć jak cena zawraca w przewidywanym kierunku, ale już bez nich „na pokładzie”.

Rys.1 wybicie i ponowna korekta

Rys.1 Wybicie i ponowna korekta, EURGBP H4, XTB xStation 5

Kolejne ważne pytanie jest następujące: W jaki sposób handlować na cofnięciach? Generalnie można założyć dwa główne podejścia.

Pierwsze to tzw. podejście agresywne. Agresywny trader czeka, aż cena wróci do strefy cofnięcia i natychmiast wchodzi w transakcję. Technika ta, charakteryzuje się kilkoma założeniami:

  • możesz wejść po najlepszej możliwej cenie, ponieważ ten punkt często oznacza skrajny punkt fali korekcyjnej i fazy cofnięcia,
  • potencjalny stosunek zysku do ryzyka przy takim podejściu jest często najwyższy, ponieważ stop loss może być umieszczony ciasno,
  • wadą jest z pewnością to, że transakcja zawierana jest w kierunku przeciwnym do ruchu notowań, a cena może z łatwością pójść przeciwko Tobie znacznie dalej,
  • takie podejście może mieć niższy współczynnik zyskowności. Jednakże, może on zostać zrównoważony poprzez wyższy stosunek R:R.

Przeczytaj także: Określanie kierunku trendu – metoda Victora Sperandeo


Drugie podejście jest tym bardziej konserwatywnym. Konserwatywny trader czeka, aż cena będzie kontynuowała trend i wybije nowy dołek. Wejście następuje zaraz po tym, jak zostanie osiągnięty nowy, niższy dołek. Dzięki takiemu podejściu poruszamy się zgodnie z momentum. Ma to również to do siebie, że moment wejścia w pozycję ma miejsce później, zatem stosunek R:R jest również mniejszy.

Obydwie techniki z powodzeniem sprawdzają się na rynkach. Nie ma lepszej ani gorszej, wszystko zależy raczej od indywidualnego stylu handlu. Przedstawione zasady można również zastosować do wszystkich innych przykładów, jakie zostaną przedstawione. W następnym artykule omówimy korekty/cofnięcia horyzontalne, w oparciu o średnie, linie trendu i poziomy fibo.

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.