Handel na cofnięciu i rozgrywanie korekt. Część 1.
Nauczenie się tego jak rozgrywać cofnięcia, może być świetną umiejętnością dla tradera. Korekty na rynku zdarzają się cały czas, jeżeli inwestor wie jak wykorzystać je w handlu, możesz urozmaicić swój repertuar i znaleźć o wiele więcej scenariuszy o wysokim prawdopodobieństwie. Korekty mogą występować w wielu różnych formach. Skupimy się na wyjaśnieniu tych najczęściej spotykanych. Przedstawimy również techniki, jakimi można posłużyć się grając na przysłowiowym cofnięciu.
Jak zdefiniować cofnięcie?
Najważniejsza zasada – cena nigdy nie porusza się w linii prostej. Poszczególne instrumenty na rynkach finansowych, można zwykle opisać tzw. falami cenowymi. Rynki poruszają się naprzemiennie w byczych (wzrostowych) oraz niedźwiedzich (spadkowych) falach. Podczas trendu wzrostowego, główne fale trendu kierują się w górę. Fale korekcyjne natomiast, to ruchy przeciwne do kierunku bieżącego trendu. Podczas handlu na cofnięciach, traderzy szukają właśnie tych fal, a następnie odpowiedniego czasu na wejście w transakcję. Jeżeli jesteś inwestorem który gra typowo na korekty chcesz poczekać, aż cena „cofnie się” podczas trendu, aby uzyskać lepszą cenę wejścia. Gdy rynek przesuwa się w górę i oczekujesz, że ruch będzie kontynuowany, chcesz zawrzeć transakcję po najniższej możliwej cenie. Cofnięcia pomagają w znalezieniu właśnie takich okazji.
Przeczytaj koniecznie: Korekta nieregularna – „pułapka” na traderów
Cofnięcie po wybiciu
Korekty po wybiciu są uznawane za jedne z bardziej powszechnych i prawdopodobnie zetknęła się z nimi większość traderów. Zdarzają się one zwykle w punktach zwrotnych na rynku, kiedy następuje wybicie notowań z konsolidacji. Przy takich zagraniach, zawsze należy również uważać na przesunięcie stop lossa do progu rentowności ( popularnie breakeven). Bardzo często cena może złapać nasze zlecenie, jeżeli przesuniemy je zbyt szybko, a następnie podążyć w zakładanym kierunku. Widać to na przedstawionym przykładzie. Cena poruszała się w trendzie wzrostowym, po czym nastąpiło dynamiczne wybicie wsparcia. Wielu traderów korzysta z takich poziomów, aby dopasować timing wejścia w pozycje po wybiciu. Często popełniają jednak błąd, ponieważ zbyt szybko przenoszą swój stop loss na poziom breakeven. Kiedy nastąpi cofnięcie, zostają wyrzuceni z transakcji tylko po to, by zobaczyć jak cena zawraca w przewidywanym kierunku, ale już bez nich „na pokładzie”.
Kolejne ważne pytanie jest następujące: W jaki sposób handlować na cofnięciach? Generalnie można założyć dwa główne podejścia.
Pierwsze to tzw. podejście agresywne. Agresywny trader czeka, aż cena wróci do strefy cofnięcia i natychmiast wchodzi w transakcję. Technika ta, charakteryzuje się kilkoma założeniami:
- możesz wejść po najlepszej możliwej cenie, ponieważ ten punkt często oznacza skrajny punkt fali korekcyjnej i fazy cofnięcia,
- potencjalny stosunek zysku do ryzyka przy takim podejściu jest często najwyższy, ponieważ stop loss może być umieszczony ciasno,
- wadą jest z pewnością to, że transakcja zawierana jest w kierunku przeciwnym do ruchu notowań, a cena może z łatwością pójść przeciwko Tobie znacznie dalej,
- takie podejście może mieć niższy współczynnik zyskowności. Jednakże, może on zostać zrównoważony poprzez wyższy stosunek R:R.
Przeczytaj także: Określanie kierunku trendu – metoda Victora Sperandeo
Drugie podejście jest tym bardziej konserwatywnym. Konserwatywny trader czeka, aż cena będzie kontynuowała trend i wybije nowy dołek. Wejście następuje zaraz po tym, jak zostanie osiągnięty nowy, niższy dołek. Dzięki takiemu podejściu poruszamy się zgodnie z momentum. Ma to również to do siebie, że moment wejścia w pozycję ma miejsce później, zatem stosunek R:R jest również mniejszy.
Obydwie techniki z powodzeniem sprawdzają się na rynkach. Nie ma lepszej ani gorszej, wszystko zależy raczej od indywidualnego stylu handlu. Przedstawione zasady można również zastosować do wszystkich innych przykładów, jakie zostaną przedstawione. W następnym artykule omówimy korekty/cofnięcia horyzontalne, w oparciu o średnie, linie trendu i poziomy fibo.