Początkujący
Teraz czytasz
Korekta nieregularna – „pułapka” na traderów
0

Korekta nieregularna – „pułapka” na traderów

utworzył Paweł Adamczyk30 maja 2019

Każdy trend, niezależnie czy to na rynkach akcyjnych, czy to walutowych, składa się z impulsów i korekt. Korekty są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie po korekcie, najkorzystniej jest przyłączyć się do aktualnie panującego ruchu. O ile korekty takie jak np. korekta prosta, czy pędząca są stosunkowo proste do identyfikacji, o tyle korekta nieregularna bardzo często sprawia problemy w codziennym tradingu i nazywana jest swego rodzaju „pułapką”.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tego rodzaju korekcie, oraz sposobach na zidentyfikowanie jej w codziennym handlu.

Korekta nieregularna – definicja

Na wstępie warto zdefiniować ogólnie czym tak naprawdę jest korekta. Otóż, jest to nic innego jak ruch ceny w przeciwnym kierunku do aktualnie panującej tendencji, po zakończeniu którego, cena wraca ponownie do głównego trendu. Nieważne czy mamy do czynienia z trendem spadkowym, wzrostowym, czy też bocznym, w każdym z tych wariantów korekty będą miały miejsce. Struktura korekty nieregularnej jest trudna do rozpoznania, ze względu na swoją określoną specyfikę. Ten rodzaj korekty, składa się z trzech odcinków:

  • odcinek AB – który cena tworzy w kierunku przeciwnym do ostatniego impulsu,
  • odcinek BC – wybija punkt A,
  • odcinek CD – wybija punk B.

Przykład korekty nieregularnej, USDCHF D1. Źródło: xStation 5 XTB

Identyfikacja korekty nieregularnej w codziennym handlu

Bardzo często korekta nieregularna jest nazywana „pułapką” dla inwestorów. Zwrot ten jest uzasadniony, ponieważ bardzo duża liczba traderów przy wystąpieniu tego typu korekty zakłada odwrócenie aktualnie panującego trendu. Bardzo mylące jest zejście ceny poniżej punktu B – kiedy do niego dochodzi, inwestorzy automatycznie zakładają odwrócenie kierunku.

Kolejnym krokiem jest powrót ceny do aktualnej tendencji oraz wybicie poprzedniego szczytu w trendzie wzrostowym lub dołka w trendzie spadkowym, co skutkuje tym, że osoby grające pozycję już na nowy trend, zostają wybite z rynku na zleceniach stop loss. Tym samym dają się złapać we wspomnianą pułapkę.

Jak z wyprzedzeniem prognozować tego typu korekty? Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na strukturę odcinka BC. Oczywiście nie zawsze, ale bardzo często przy korekcie nieregularnej, odcinek ten składa się z trzech fal. Kolejną bardzo ważną kwestią, jest zależność między odcinkami AB oraz CD. W korekcie nieregularnej, odcinki te nie mogą być sobie równie, ponieważ nie występuje tutaj geometria 100%. Przy wyznaczaniu potencjalnych miejsc zwrotnych warto skorzystać z niektórych mierzeń Fibonacciego. Dwa najczęściej respektowanie przez rynek współczynniki – to poziomy 127,2%, oraz 161,8%.

korekta nieregularna fibonacci

Wykorzystanie mierzeń Fibonacciego w korekcie nieregularnej, USDCHF D1. Źródło: xStation 5 XTB

Zawsze warto również szukać dodatkowych potwierdzeń. Najlepszą konfluencję dają poziomy wsparć i oporów, świece z długimi cieniami, czy poziomy supply/demand. Warto również mierzyć poszczególne impulsy, ponieważ często punkty zwrotne pokrywają się z niektórymi zniesieniami wewnętrznymi.

fibonacci korekta nieregularna

Mierzenie impulsu siatką Fibonacciego, USDCHF D1. Źródło: xStation 5 XTB

Podsumowanie

Korekty, w tym również korekta nieregularna, mogą stanowić bardzo istotną część strategii inwestycyjnej. Korekty występują z reguły przed impulsami co sprawia, że stanowią bardzo dobrą okazję do przyłączenia się do silnych i dynamicznych ruchów, oraz w konsekwencji uzyskania bardzo korzystnego stosunku zysku do ryzyka. W przypadku korekty nieregularnej, najważniejsze to:

  • zwracanie uwagi na strukturę odcinka BC,
  • wykorzystanie zniesień zewnętrznych, głównie 127,2%, oraz 161,8%
  • szukanie dodatkowych potwierdzeń w postaci wsparć/oporów, świec japońskich, mierzeń wewnętrznych.
Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.