Giełda kryptowalut BitBay zmienia nazwę. Od dziś to Zonda Global
Największa „polska” giełda kryptowalut– Bitbay – założona przez kontrowersyjnego biznesmena Sylwestra Suszka, zmieniła nazwę. Teraz to Zonda Global. Klienci giełdy mającej ok. 50 mln USD dziennego obrotu, dostają już e-maile z prośbą o zaakceptowanie nowego regulaminu. Do firmy ma też wejść amerykański inwestor, który kończy badanie bilansów spółki. Od 5 listopada 2021 roku z firmą nie jest już oficjalnie związany Sylwester Suszek.
Giełda kryptowalut Bitbay jest największą platformą wymiany tokenów nie tylko w Polsce, ale w Europie środkowo-wschodniej. Od kilku miesięcy głośno jest jednak o zmianach właścicielskich. Zwłaszcza po tym, gdy na światło dzienne wyszła przeszłość prezesa i założyciela giełdy – Sylwestra Suszka – oraz jego współpracowników.
Sprawdź: Recenzja platformy transakcyjnej Bitbay Pro
W Superwizjerze TVN opublikowano reportaż, który wskazywał, że w zarządzie Bitbay są osoby skazane za wyłudzenia podatku VAT. Marek K., mający 35% udziałów w giełdzie BitBay ma za sobą wyrok ośmiu lat więzienia za współudział w zabójstwie i grzywnę w wysokości 45 mln zł za wyłudzania VAT na fikcyjnym handlu egzotycznym drewnem. 15 mln zł na rozwój giełdy w 2017 roku pochodziło natomiast od inwestor, którego Komisja Nadzoru Finansowego oskarżyła o manipulacje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sam Sylwester Suszek miał być natomiast „słupem”.
Oficjalnie Sylwester Suszek jest synem nauczycielki i górnika, wychował się w Piekarach Śląskich. Za młodu trochę handlował częściami komputerowymi, potem chciał być pośrednikiem finansowym, aż wreszcie założył giełdę kryptowalut.
Nie ma Bitbay, jest Zonda Global
Już w maju informowaliśmy, że giełda ma tajemniczego inwestora z USA, który zaczął badać jej rejestry. Wiele wskazuje na to (albo zarząd giełdy chce, by wiele wskazywało), że jest coraz bliżej podpisania umowy, bo już zdecydowano się na zmianę nazwy. Użytkownicy giełdy dostali zaskakujące maile o poniższej treści:
„Nowy regulamin Zonda
Drogi Użytkowniku, od 15 listopada 2021 na naszej platformie będzie obowiązywał nowy Regulamin. Poniżej możesz sprawdzić jego postanowienia, zmiany wyróżniono pogrubieniem. Zaakceptowanie zmian w Regulaminie nie wymaga od Ciebie dodatkowej aktywności.W przypadku braku akceptacji zmienionego Regulaminu powinieneś niezwłocznie nas o tym powiadomić – pisemnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej support@bitbay.net w celu rozwiązania umowy.”
Dopiero z ostatniego zdania można domyśleć się, że chodzi o Bitbay, który zmienił nazwę na Zonda. Rebranding objął wszystkie spółki grupy, która ma niebawem zaoferować szerszą gamę produktów: kartę debetową Zonda Card, możliwość stakowania kryptowalut, a także zmienić serwis transakcyjny i aplikację mobilną. Jesienią przyszłego roku mają być natomiast dopięte szczegóły przejęcia przez firmę z USA.
„Zmieniamy naszą nazwę i logo oraz przenosimy naszą stronę internetową do nowej domeny zondaglobal.com. Jednocześnie wszystkie loginy, konta i hasła użytkowników pozostaną takie same, a nasza platforma handlowa i aplikacja nie zostaną w żaden sposób zmienione, tym samym korzystanie z niej pozostanie takie jak było do tej pory” – czytamy w komunikacie firmy.
Nie ma Sylwestra Suszka, jest Sylwester Suszek?
Od maja w firmie nie ma już Sylwestra Suszka. 5 listopada 2021 roku został nawet oficjalnie wykreslony z rejestrów. Nie ma w nich już także Marka K. Zarząd stanowią obecnie prezes Przemysław Kral, Dawid Sendecki i Kamil Sikorski.
Akcje spółki są natomiast zdeponowane w szwajcarskim funduszu powierniczym, który przejął je za… 1 euro. W tym samym kraju przebywać ma też jednak od dłuższego czasu Sylwester Suszek, więc część komentatorów jest przekonana, że to właśnie on – z tylnego siedzenia – nadal steruje działalnością giełdy, która ma ok. 1,1 mln zarejestrowanych użytkowników, a jej obroty sięgają 50 mln USD dziennie.
Centrala Zondy nadal mieści się natomiast Tallinie w Estonii i tak ma pozostać.
„Branża kryptowalut stoi na rozdrożu dróg. Jedna ścieżka prowadzi do większej regulacji, a druga do czystej decentralizacji. W Zondzie planujemy podążać mniej wydeptaną ścieżką, ściśle współpracując z organami regulacyjnymi na całym świecie, aby stworzyć otwarty i wspierający rynek, który chroni konsumentów przed nieuczciwą działalnością bez ograniczania niezależności i innowacji” – informują przedstawiciele firmy.