Aktualności
Teraz czytasz
Superwizjer TVN: BitBay pod kontrolą gangsterów
0

Superwizjer TVN: BitBay pod kontrolą gangsterów

utworzył Michał Sielski27 czerwca 2020

W telewizji TVN został wyemitowany materiał „Superwizjera TVN”, którego autorzy twierdzą, że największa polska giełda kryptowalut Bitbay jest pod kontrolą gangsterów.

– Jestem osobą niekaraną, ale w dokumencie jest wiele więcej kłamstw – podkreśla Sylwester Suszek, prezes i założyciel Bitbay, który już zapowiedział działanie swoich prawników.

Dziennikarze „Superwizjera” TVN przyznają, że tematem największej polskiej giełdy kryptowalut zajęli się przypadkiem. Przeczytali raport przygotowany przez Unię Europejską, w którym wprost stwierdzono, że kryptowaluty nie leżą w zainteresowaniu gangsterów, bo są oni na to po prostu za głupi. To oczywisty absurd, bo powszechnie wiadomo, że nawet narkotykowi baroni lokują część środków w kryptowalutach. Co więcej, część kryptowalut, które gwarantowały pełną anonimowość transakcji – jak choćby Dash – zostało wycofanych z giełd kryptowalut właśnie dlatego, że służyły do rozliczeń gangsterów.

– My też nie chcieliśmy w to uwierzyć, bo wiedzieliśmy, że nasi przestępcy są dosyć mocno zaawansowani technologicznie i daleko im do ludzi, którzy dawno temu okradali tiry. No i tak się zaczęłostwierdził Michał Fuja, jeden z autorów reportażu, który nie zostawia suchej nitki na największej polskiej giełdzie kryptowalut, czyli Bitbay.

Dziennikarskie śledztwo w stylu Latkowskiego

Materiał jest zmontowany w stylu króla polskich paradokumentów, czyli Sylwestra Latkowskiego. Sporo w nim niedopowiedzeń i zdjęć, które mają wpływać na proste skojarzenia. Sylwester Suszek, założyciel i prezes giełdy Bitbay, przedstawiany jest jako lekkoduch, lubujący się w szybkich samochodach i innych luksusowych zabawkach.

Potem padają już grubsze oskarżenia. Osoby „stojące za giełdą Bitbay” miały być skazywane m.in. za sutenerstwo, rozboje i wyłudzenia podatku VAT. Autorzy twierdzą, że nad reportażem trwały rok. Patryk Szczepaniak i Michał Fuja z „Superwizjera” opowiadają, że zaczęli nawet dostawać groźby.

– Pokazujemy powiązania biznesu kryptowalut ze światem przestępczym i to są osoby, które w przeszłości były oskarżone o współudział w zabójstwie i wyłudzanie grubych milionów ze Skarbu Państwa. Wiemy, że jesteśmy na celowników tych osóbmówi Michał Fuja.

Dodają także, że proponowano im 1 mln zł łapówki za odstąpienie od emisji reportażu.

Sylwester Suszek: nie jestem karany

Na odpowiedź prezesa Bitbay nie trzeba było długo czekać. W nagraniu umieszczonym w serwisie YouTube odpowiedział na część z nich i pokazał dowody, które – jego zdaniem – mają świadczyć o naciąganych tezach reportażu.

– Agencja detektywistyczna wynajęta przeze mnie dotarła do człowieka, który w nim występuje, posłuchajcie zresztą samimówi Sylwester Suszek i odtwarza nagranie, w którym słyszymy dialog:

„- Zdjęcia dokumentujące przekazanie pieniędzy przez Sylwestra Suszka są prawdziwe?

– Nie, to zostało zainscenizowane, taka sytuacja nie miała miejsca. Inscenizację przygotował Michał Fuja, autor reportażu. Miało to pomóc w przyciśnięciu Sylwestra Suszka, a tak naprawdę podbiciu oglądalności. Nikt nigdy nie namawiał mnie do wręczenia pieniędzy Sylwestrowi Suszkowi i mogę to potwierdzić w sądzie.”

Prezes Bitbay twierdzi także, że biegły fonoskopijny potwierdził, że głos z nagrania należy do tej samej osoby, która miała w materiale prezentować pieniądze przeznaczone na rzekomą łapówkę.

Odnosi się również do powiązania z osobami przedstawionych w materiale jako gangsterzy z bogatą kartoteką.

– Znam te osoby. Na początku szukaliśmy inwestora i różni ludzie się pojawiali. Faktem jest natomiast, że wykupiłem wszystkie pakiety udziałowe w pierwszym etapie działalności. Co do reszty „zarzutów”, to ja nie ukrywam swojego majątku pochodzącego z działalności giełdy kryptowalut, a wcześniej ich kopania. Znacie mnie, mam sporo drogich zabawek, ale moje działania są transparentne. Wszystko osiągnąłem głową, pomysłem i oczywiście szczęściem. Ale reportaż to totalna mistyfikacjakończy Sylwester Suszek, który twierdzi, że prawnicy będą bronić jego dobrego imienia.

Gdzie leży prawda? Prawdopodobnie oficjalne rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w sądzie. Tymczasem zamieszczamy poniżej nagrania obu stron, abyście mogli wyrobić sobie własną opinię.

Superwizjer TVN: Reportaż o Bitbay

! Nagranie zostało usunięte z serwisu YouTube na wniosek TVN !

Odpowiedź Sylwestra Suszka na reportaż

! Nagranie zostało usunięte z serwisu YouTube !

Co o tym sądzisz?
Lubię
10%
Interesujące
62%
Heh...
10%
Szok!
5%
Nie lubię
10%
Szkoda
5%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.