Dash (DASH) – kryptowaluta o trzech nazwach
Najpierw był Xcoin, potem Darkcoin, a obecnie Dash. W kolejnym odcinku cyklu opisującym kryptowaluty, prezentujemy zapewniający anonimowość projekt oparty na kodzie Bitcoina i Litecoina. Anonimowość jest jednak ograniczona, co obecnie okazuje się świetnym rozwiązaniem.
Kryptowaluta Dash powstała w 2014 roku, choć właściwsze byłoby napisać, że wtedy powstała kryptowaluta, która dziś nazywa się Dash. Dwukrotnie zmieniała bowiem swoją nazwę. Początkowo była Xcoinem, a potem Darkcoinem, ale ta nazwa – w dobie kolejnych informacji o przestępstwach w Darknecie – szybko została zmieniona ze względów wizerunkowych.
Anonimowość – tak, ale ograniczona
Od 2015 roku mamy już więc Dash, kryptowalutę zapewniającą transakcje praktycznie w czasie rzeczywistym. W jej założeniach było i jest zapewnienie użytkownikom anonimowości. Jednak warto pamiętać, że jest to tylko opcja, a nie rozwiązanie zaimplementowane na stałe. Co więcej, transakcje mogą być anonimowe tylko do kwoty 2 tys. jednostek Dash. Na 18.12.2019 daje to równowartość ok. 80 tys. USD, czyli całkiem sporo nie tylko jak na polskie warunki.
Dzięki temu Dash zaliczany jest więc do private coinów. Nie traci na tym jednak, jak np. całkowicie anonimowe Monero, które dzięki tej funkcjonalności stało się bardzo szybko popularne. Okazało się bowiem, że sporą grupę entuzjastów tej kryptowaluty stanowili… przestępcy, którzy właśnie w Monero rozliczali się między sobą, ale też przyjmowali w niej haracze, okupy, czy zapłatę za narkotyki, broń i handel ludźmi. W efekcie kolejne giełdy kryptowalut zaczęły wycofywać się z handlu Monero. Bez zbytniego ryzyka można obecnie powiedzieć, że obserwujemy jej schyłek.
Czytaj więcej: Kolejna giełda kryptowalut rezygnuje z obrotu Monero [Bitbay]
Rozwiązanie zastosowane w tytułowej kryptowalucie jest więc zdecydowanie bezpieczniejsze z punktu widzenia samej kryptowaluty, jak i całego rynku. Jednocześnie pozwala na anonimowość transakcji części użytkowników.
Górnicy i masternody
Dash oparty jest oczywiście na technologii blockchain oraz kodzie źródłowym Bitcoina, ale niektórzy programiści twierdzą, że dużo więcej czerpie z Litecoina. Przede wszystkim chodzi o szybkość transakcji, które są… natychmiastowe. Skąd brak opóźnienia? Transakcje są potwierdzane w dwojaki sposób. Z jednej strony przez górników, którzy otrzymują 45 proc. nagrody za każdy blok, ale też masternody, zapewniające właśnie natychmiastową odpowiedź systemu.
Czym są masternody i jak działają? Pełen węzeł sieci, posiadający co najmniej 1 tys. jednostek Dash może zostać Masternode Dash i – podobnie jak górnicy – otrzymywać 45 proc. nagrody za blok. Masternody przeznaczone są do potwierdzania anonimowych transakcji oraz natychmiastowych transferów. Biorą też udział w decydowaniu o podziale puli fundacji DAO Dash, do której trafia 10 proc. nagrody za każdy wydobyty blok.
Co wyróżnia Dash na rynku kryptowalut?
Dash często jest mylony z Dashcoinem, ale niesłusznie, bo to zupełnie inne i inaczej działające kryptowaluty. W Dashu po każdym bloku dostosowuje się trudność wydobycia następnego bloku (np. w Bitcoinie dostosowanie następuje co dwa tygodnie). O natychmiastowych transakcjach opartych na Instand Send już pisaliśmy, ale warto zwrócić uwagę na szybki rozwój Lightning Network, co może zrewolucjonizować rynek nie tylko kryptowalut, pozwalając na ekspresowe potwierdzanie transakcji poza głównym łańcuchem kodu.
Gdzie kupić jednostki Dash
Dash to kryptowaluta należąca do ścisłej czołówki pod względem popularności. Przyniosła ją między innymi możliwość anonimizacji transakcji, ale też spektakularny wzrost. Dash jest – obok Bitcoina – drugą kryptowalutą świata, której cena przekroczyła 100 dolarów. Potem było jeszcze lepiej, aż do szczytu 20.12.2017 roku. Wtedy to za jedną jednostkę trzeba było zapłacić astronomiczne przy dzisiejszej wycenie 1642 USD.
Przeczytaj koniecznie: Giełdy kryptowalutowe. Zestawienie najpopularniejszych ofert
Na dzień 18.12.2019 Dash kosztuje 4,71 USD przy kapitalizacji sięgającej 385 mln USD. Dzienny obrót na tej kryptowalucie sięga w przeliczeniu 250,5 mln USD. Dzięki temu można nią handlować na 850 giełdach kryptowalut całego świata.