Fed ogłasza sukces w walce z inflacją. Co przyniesie tydzień?
Grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej wywołało na rynku niespodziewany impuls. Fed w ciągu ostatnich dwóch lat swoje działania skupiał na zdecydowanej walce z inflacją, a jego polityka była dla inwestorów przewidywalna – teraz FOMC jasno zapowiada obniżki stóp procentowych w nadchodzącym roku. Czy to koniec jastrzębiego Fedu?
Czy FED schłodzi hossę na akcjach?
Rok 2023 był dla Rezerwy rokiem walki z rynkowymi oczekiwaniami i mogłoby się wydawać, że luzowanie warunków finansowych w listopadzie będzie oznaczało podjęcie podobnej strategii również podczas grudniowego posiedzenia. Fed jednak zaskoczył inwestorów swoją retoryką – nie tylko dał jasno do zrozumienia, że nie planuje podwyżek, ale bezpośrednio wskazał na obniżki stóp procentowych w 2024 roku.
Od pewnego czasu rynek wskazywał na fakt znaczącej poprawy perspektyw inflacyjnych USA, przez co Fed może zacząć skłaniać się ku bardziej gołębiemu stanowisku. Mimo tego, tak znaczący zwrot komunikacji jest dla inwestorów zaskakujący, w szczególności biorąc pod uwagę ostatnie publikacje danych. Oczekiwania na obniżki w USA są obecnie najsilniejsze ze wszystkich głównych stref walutowych i gwałtownie wzrosły od ostatniego posiedzenia, a sam komunikat Fed zaskoczył rynki – zmiana nastawienia banku może mieć bardziej trwały wpływ na stopę procentową, tym samym przyczyniając się do słabości dolara.
Odmienne podejście obserwujemy wśród bankierów EBC, którzy nie podjęli dyskusji na temat obniżek w nadchodzącym roku. Christine Lagarde przyznała, że inflacja w ostatnim czasie spadła, ryzyko jej odbicia jest jednak wciąż znaczące i w dalszym ciągu powinno być brane pod uwagę.
- Jaki wpływ na rynki będzie miała retoryka Fed?
- Czy Europa pozostanie jastrzębia?
- Co wydarzy się na dolarze?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.