DJIA i S&P500 niezbyt popularne w Polsce
Amerykańskie indeksy DJIA i S&P500 są w Polsce znacznie mniej popularne, niż WIG20 i WIG. To nie dziwi, bo cały czas niewielu Polaków inwestuje na globalnym rynku.
S&P500 i Dow Jones Industrial Average (DJIA) to dwa najważniejsze indeksy, które dominują, gdy mówimy o amerykańskich parkietach. S&P zawierający 500 spółek wydaje się lepiej odzwierciedlać amerykańskie akcje, ma większą kapitalizację i często jest używany jako miernik sytuacji na całym amerykańskim rynku. DJIA natomiast składa się tylko z 30 spółek, jest natomiast znacznie bardziej znany i na za sobą 125-letnią historię. Z tego powodu jest wykorzystywany przez analityków, do wieloletnich porównań, które nie są możliwe dla indeksów z krótszą historią.
O autorze
Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.
DJIA jest na świecie 4 razy częściej wyszukiwany w Google niż S&P500. Co ciekawe nad Wisłą jest inaczej i informacje o S&P500 wyszukiwane są częściej. W niektórych momentach jego popularność przebija nasz krajowy indeks WIG, zawierający wszystkie spółki z warszawskiej giełdy (spełniające kryteria uczestnictwa w indeksie, obecnie 349 spółek spośród 425 notowanych). Najpopularniejszym indeksem wśród Polaków pozostaje jednak WIG20, który jest wyszukiwany wielokrotnie więcej niż WIG i S&P500. Dotyczy to także momentów kryzysowych, takich jak spadki z lutego i marca 2020 roku.
DJIA i S&P500 to indeksy stanowiące bazę dla licznych funduszy ETF. S&P500 jest bardziej zdywersyfikowany (akcje 500 spółek), zawiera też w sobie więcej spółek z sektora technologii i komunikacji (38 proc. – ważone kapitalizacją rynkową). DJIA obejmuje tylko 30 spółek i koncentruje się na sektorach przemysłowych (17 proc.) i finansach (16 proc.). Spółki z DJIA są średnio większe i jednocześnie mają niższą wycenę.
Od początku roku wartość S&P500 wzrosła o 23,8 proc., a DJIA o 18,1 proc. Ten pierwszy radził sobie w ostatnich latach lepiej ze względu na boom technologiczny, ale w dłużej perspektywie osiągnął gorsze wyniki. Te indeksy też w niewielkim stopniu dublują swój skład, co jest ważne przy dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. W DIJA najważniejsze firmy to UnitedHealth (UNH), Goldman Sachs (GS) i Home Depot (HD). W S&P 500 Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) i Amazon (AMZN).