Czy ropa sięgnie 100 dolarów? [Przegląd surowcowy]
Najnowsze, wrześniowe projekcje Energy Information Administration nie wskazuje by na świecie brakowało nawet 2 mln baryłek ropy dziennie. Deficyt ten może się jednak zmaterializować po tym, gdy kraje OPEC+ przedłużyły czas trwania cięcia wydobycia czarnego złota. Ropa naftowa, po kilku miesiącach wzrostów cen, dotarła w okolice 95 USD za baryłkę.
Czy ropa będzie po 100$?
Wspomniane prognozy EIA zakładają spory wzrost produkcji w USA oraz powrót produkcji w krajach OPEC. Jednak wewnętrzne wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych może nie być tak duże, jak się to zakłada, ze względu na brak odpowiednich inwestycji. Również zmiana nastawienia państw kartelu OPEC zdaje się być złudna, choć należy pamiętać, że decyzja ta dyktowana będzie przede wszystkim czynnikami geopolitycznymi, a mniej kwestiami biznesowymi.
Po stronie popytowej również widać wiele czynników niepewności – poziom konsumpcji w Chinach ma spaść w 2024 roku, a bez dotychczasowego udziału Państwa Środka w popycie na ropę, może być ciężko o realizację prognoz EIA. Sytuacji nie ratują również zapasy surowca, które w przypadku krajów OECD wyraźnie się skurczyły. Tymczasem uwolnienie rezerw strategicznych w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku pozbawiło Amerykanów możliwości przeciwdziałania polityce OPEC.
Jednocześnie, pozycjonowanie netto dla ropy WTI wyraźnie wzrosło po dwóch latach spadków, a ilość aktywnych krótkich pozycji pozostaje ekstremalnie niska. Z drugiej strony, sezonowość sugeruje, że po tygodniach wzrostów rynek ropy jest już silnie wykupiony. Nominalnie obserwujemy bowiem najwyższe ceny dla obecnego okresu od pięciu lat.
- kluczowe fakty na temat rynku ropy,
- sytuację w USA i projekcję zapasów ropy naftowej,
- pozycjonowanie i sezonowość rynku ropy.
O prowadzącym
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.