COTI – kryptowaluta do płatności będzie rewolucją?
Niskie koszty transakcji, większa szybkość, karta debetowa i wiele innych udogodnień – to oferta ekosystemu blockchain z kryptowalutą COTI. Czy ma szanse namieszać na rynku i sprawić, że płatności w kryptowalutach przestaną być ciekawostką dla pasjonatów, a staną się codziennością dla każdego? Sprawdzamy.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Coti, czyli ekosystem blockchain przeznaczony do płatności.
Jak działa Coti?
Coti wyróżnia się na tle innych blockchainów. Przede wszystkim dlatego, że nie opiera się o „tradycyjne” systemy Proof of Work (PoW) czy Proof of Stake (PoS), by zatwierdzać transakcje. Zamiast tego używa unikalnego algorytm konsensusu: Proof of Trust (PoT). Właśnie dzięki niemu obniża koszty transakcji i zwiększa przepustowość.
Cały system ma w założeniu zapewniać szybkie oraz bezpieczne transakcje, jednocześnie gwarantując możliwie najniższe opłaty. To wszystko dzięki wyeliminowaniu pośredników. Kompleksowy system został zbudowany od podstaw i skupia się na oferowaniu zupełnie nowych, cyfrowych produktów finansowych.
Łatwo i szybko pokonał pod tym względem główne blockchainy: Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH), które zawsze miały problemy ze skalowalnością. Coti stawia bowiem na własny blockchain Trustchain, który z łatwością przeprowadza 100 tys. transakcji na sekundę (TPS), co w zupełności wystarcza dla całego rynku i jest ewenementem w świecie kryptowalut. Dzieje się tak dzięki nowatorskim rozwiązaniom. Coit nie zbiera transakcji w bloki, ale przetwarza je w kolejności dodania. Kolejną transakcję wystarczy połączyć z dwiema poprzednimi, by zyskała ostateczne zatwierdzenie.
System oczywiście opiera się na walidatorach, którzy są wybierani na podstawie ich wiarygodności. Nieustanne ocenianie oraz pełna historia wszystkich transakcji sprawiają, że dziś nie ma możliwości, by pojawiły się tam jakieś nieścisłości czy opóźnienia. Lepsza ocena zapewnia bowiem szybsze transakcje i niższe opłaty. Wszystkim opłaca się więc pracować nad jakością swoich działań, co przekłada się na jakość całej sieci.
Stwórz własną kryptowalutę z Coti
System tej kryptowaluty oferuje też więcej funkcjonalności dla osób, instytucji i firm, które bardziej znają się na technologii blockchain. Za jego pośrednictwem można np. stworzyć własną kryptowalutę, zabezpieczoną w walucie fiducjarnej, albo innej, istniejącej już kryptowalucie.
Warto wiedzieć, że to właśnie Coti jest emitentem stablecoina Djed Cardano (ADA) oraz systemu płatności ADA Pay. Oferuje bowiem pełne wsparcie techniczne nie tylko do czasu uruchomienia nowych tokenów, ale także podczas zapewniania modułów prywatności czy pracy nad mniejszymi kosztami transakcyjnymi.
Czym jest token COTI?
Natywnym tokenem całego ekosystemu Coti jest kryptowaluta COTI. Działa ona jednocześnie na trzech blockchainach: Ethereum (ERC-20), BNB Chain (BEP-2 i BEP-20) i swoim Trustchain. Płaci się nią za wszystkie usługi w ekosystemie, można także stakować i pobierać za to nagrody. Odsetki z wszystkich transakcji trafiają bowiem proporcjonalnie do każdego posiadacza tokenów COTI.
Notowania kryptowaluty COTI
Na dzień 19 czerwca 2023 roku tokenami COTI można handlować na 50 giełdach kryptowalut z całego świata, w tym najpopularniejszej na świecie – Binance. Za każdy z nich trzeba obecnie zapłacić 0,044 USD, co przy podaży 1 204 830 117 tokenów, przekłada się na ponad 54 mln USD kapitalizacji rynkowej. Maksymalnie w obiegu będzie 2 000 000 000 tokenów. Szczyt notowań miał natomiast miejsce 31 października 2021 roku, kiedy COTI wyceniano na 0,67 USD.