Aktualności
Teraz czytasz
Inflacja w USA wyniosła aż 7,5%. Siedem podwyżek stóp w tym roku?
0

Inflacja w USA wyniosła aż 7,5%. Siedem podwyżek stóp w tym roku?

utworzył Daniel Kostecki11 lutego 2022

Wydaje się, że kluczowe wydarzenie tego tygodnia zaskoczyło inwestorów, gdyż inflacja w Stanach Zjednoczonych w ujęciu rocznym wzrosła do 7,5 proc. Oznacza to najszybszy wzrost cen od roku 1982. W efekcie zaczęto spekulować, w jaki sposób Fed może zareagować na takie dane makroekonomiczne.

Z danych może wynikać, że tak silny wzrost cen w USA ma związek z rosnącymi kosztami energii, brakami siły roboczej i zakłóceniami dostaw, którym towarzyszył silny popyt. Największy wpływ na inflację zdają się mieć ceny energii, które w ujęciu rocznym wzrosły o 27 proc., przy czym ceny benzyny wzrosły o 40 proc. Inflacja przyspieszyła w przypadku cen żywności do 7 proc. Wyłączając zmienne kategorie energii i żywności, bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 6 proc., najwięcej od sierpnia 1982 r.

50 pkt bazowych w górę z 93-proc. prawdopodobieństwem

W rezultacie powyższych danych mogło dojść do bardzo istotnych zmian na rynku stopy procentowej oraz obligacji w USA, co pośrednio może przekładać się na USD, indeksy giełdowe, złoto czy kryptowaluty. Mimo że przedstawiciele Rezerwy Federalnej wydawali się ostatnio zdystansowani wobec ew. podwyżki o 50 pkt bazowych w marcu, to rynek stopy procentowej nie pozostawia złudzeń. Z 93-procentowym prawdopodobieństwem wycenia właśnie taką podwyżkę stóp w przyszłym miesiącu.

Jeśli faktycznie Fed miałby podnieść stopy o pół punktu procentowego, to byłaby to pierwsza tak agresywna podwyżka od 2000 r. Pojawiły się też plotki, że Fed mógłby zwołać awaryjne spotkanie między planowanymi posiedzeniami, aby jeszcze mocniej zwiększyć tempo podwyżek. Według Goldman Sachs w tym roku dojdzie do siedmiu podwyżek stóp procentowych w USA.

Banki centralne decydują o atrakcyjności dolara i euro

Na rynku walutowym pierwsza reakcja wydawała się mieszana, dopiero wieczorem dolar zaczął wyraźnie umacniać się w relacji do euro, pokonując poziom 1,1380. Rozbieżność w polityce monetarnej pomiędzy Europejskim Bankiem Centralnym i Rezerwą Federalną prawdopodobnie będzie się powiększać. W Europie stopy procentowe mogą wzrosnąć powoli, ostrożnie i w niewielkiej skali, w USA zaś rynek czeka na systematyczny wzrost oprocentowania dolara.

Już wczoraj rentowność 10-letnich obligacji USA przekroczyła 2 proc., co było najwyższym poziomem od 3 lat. Zaś rentowność 2-letnich obligacji wzrosła najmocniej w ciągu dnia od 2009 r. Ich oprocentowanie zdaje się przekraczać już 1,6 proc.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.