Bitcoin z szansą na pogoń za ryzykownymi aktywami? Tether z nowym rekordem
To relatywnie rzadki obrazek, aby kurs bitcoina tkwił w miejscu przy rajdzie spółek technologicznych, osłabieniu dolara amerykańskiego oraz spadku rentowności obligacji. Niemniej jednak tak się właśnie dzieje. W kwietniu kurs bitcoina wzrósł o 2,67% zaś w maju spadł o niespełna 7%. Z kolei notowania Nasdaq 100 wzrosły w maju o ponad 10%. Jedynie w skali roku notowania bitcoin zdaje się bronić, ponieważ cena kryptowaluty zwyżkowała o 64% przy wzroście Nasdaq 100 o 31%.
Bitcoin dopiero nadrobi ostatnie wzrosty?
Można powiedzieć, że to tradycyjne aktywa obecnie nadrabiają wcześniejszą przewagę bitcoina, ale czy ten ma szanse na dalsze wzrosty? Wydaje się, że do momentu, gdy okolice 24 tys. do 22 tys. USD są bronione, to kurs bitcoina można udać się jeszcze na wyższe poziomy. Niemniej jednak, aby tak się stało, notowania powinny przekroczyć potencjalny opór w rejonie 31,5 tys. USD.
Z branżowych informacji nie sposób nie wspomnieć o ważnym wydarzeniu w postaci nowego rekordu kapitalizacji największego stablecoina, czyli USDT. W dniu 1 czerwca 2023 r. emitent stablecoinów Tether przekroczył poprzedni rekord kapitalizacji rynkowej tokena USDT powiązanego z dolarem, wynoszący 83,2 mld USD, który został ustanowiony w maju 2022 roku. W ciągu ostatnich 186 dni wartość rynkowa USDT wzrosła o 27,15% z najniższego poziomu 65,43 mld USD osiągniętego pod koniec listopada 2022 r.
Z kapitalizacją rynkową w wysokości 83,23 mld USD, tether (USDT) przekroczył poprzednią najwyższą kapitalizację rynkową stablecoina. Poprzedni szczyt kapitalizacji rynkowej miał miejsce tuż przed tym, jak wcześniej Terra UST straciła swój peg 9 maja 2023 roku. W tym dniu kapitalizacja rynkowa USDT wynosiła 83,2 mld USD, ale do 1 czerwca 2022 r. spadła do 72 mld USD. Po upadku FTX wycena rynkowa USDT spadła do 65,43 mld USD do końca listopada 2022 roku.
Od tego czasu kapitalizacja rynkowa USDT rosła wraz z liczbą tokenów tether będących w obiegu. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podaż USDT wzrosła, podnosząc jego wycenę rynkową o 27,15% lub około 17,8 mld USD. Jednocześnie najlepsze stablecoiny, takie jak USDC, BUSD, DAI i inne, doświadczyły znacznych spadków podaży. Całkowita kapitalizacja rynkowa całej gospodarki stablecoinów jest obecnie na najniższym poziomie od września 2021 roku.
„Dzisiejsze liczby pokazują, że ludzie chcą dostępu do wolności finansowej, a kiedy otrzymają ten dostęp, skorzystają z niego” – powiedział Paolo Ardoino, CTO Tether w oświadczeniu przesłanym Bitcoin.com News. „Tokeny Tether oferują bezpieczną przystań dla osób nieubankowionych i pozwalają ludziom na rynkach wschodzących zachować siłę nabywczą, nawet gdy ich waluta krajowa jest dewaluowana”.