Plus 500 to broker CFD rozpoznawalny na całym świecie. Marka ta w krótkim czasie przeszła drogę od stosunkowo prostej oferty, po kompleksowe rozwiązania dla traderów, oferując im szereg możliwości inwestycyjnych. Plus 500 jest mocno widoczne w sieci i nie tylko – firma od połowy 2020 roku jest głównym sponsorem klubu piłkarskiego Legia Warszawa, a także jej logo znajduje się na koszulkach Chicago Bulls oraz BSC Young Boys. Jest także notowana na londyńskiej giełdzie, a kapitalizacja spółki przekracza 1,72 mld GBP (!). Oferta bazująca na intuicyjnej w obsłudze platformie transakcyjnej w połączeniu z kontem demo i skutecznymi kampaniami on-line okazały się strzałem w 10-tkę.
Posiadane licencje:
- Plus500UK Ltd jest autoryzowany i regulowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) (#509909).
- Plus500CY LTD jest autoryzowany i regulowany przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) (#250/14).
- Plus500SG Pte Ltd jest licencjonowana przez MAS (#CMS100648-1) oraz IE Singapore (#PLUS/CBL/2018).
- Plus500SEY Ltd posiada uprawnienia i podlega nadzorowi Seszelskiego Urzędu Usług Finansowych (Licencja Nr SD039).
- Firma Plus500EE AS jest autoryzowana i regulowana przez Estoński Urząd Nadzoru Finansowego i Restrukturyzacji (Licencja Nr 4.1-1/18).
- Spółka Plus500AE Ltd jest upoważniona i regulowana przez Urząd Usług Finansowych Dubaju (F005651).
- Plus500AU Pty Ltd (ACN 153301681), licencjonowana dla:
- ASIC w Australii, AFSL #417727. FMA w Nowej Zelandii, FSP #486026; Autoryzowany dostawca usług finansowych w Południowej Afryce, FSP #47546. Nie jesteś właścicielem ani nie posiadasz żadnych praw do aktywów bazowych. Prosimy o zapoznanie się z dokumentami sprawozdań finansowych dostępnych na stronie internetowej.
Przejdźmy jednak do tego, co nas będzie interesowało w tym artykule – do platformy transakcyjnej.
Oferta i instrumenty handlowe
Plus 500 początkowo skupiało się na prostocie, zarówno pod kątem oferty handlowej, jak i samej platformy. Na przestrzeni lat koncepcja ta nie uległa zmianie, mimo, że wiele rzeczy zostało dodanych. Obecnie na platformie dostępne mamy instrumenty CFD oparte o waluty, akcje, indeksy, towary, kryptowaluty, opcje oraz ETF-y. Łącznie jest ich do dyspozycji ponad 2000, ale co interesujące, dostęp do giełd akcyjnych obejmuje aż 26 krajów, w tym tak niszowych rynków jak RPA, Szwecja, Węgry czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na platformie dostępne są utworzone także indeksy tematyczne, obejmujące swoim składem różne branże jak np. Crypto10 z ekspozycją na kryptowaluty, BAIGUI z ekspozycją na spółki z sektora sztucznej inteligencji (AI) czy BUREGI, w którego skład wchodzą giganci z rynku nieruchomości.
Należy pamiętać, że niezależnie od nazwy, wszystkie dostępne instrumenty na platformie Plus500 to kontrakty na różnice kursowe (CFD).
Plus500 – platforma transakcyjna
Platforma transakcyjna została stworzona od podstaw przez Plus500. Z reguły takie rozwiązanie pozwala na stworzenie „produktu szytego na miarę” dla potrzeb danej oferty. I trzeba przyznać, że w obecnym kształcie działa ona całkiem sprawnie.
Instalacja i logowanie
Platforma Plus500 oparta jest o przeglądarkę internetową więc nie wymaga żadnej instalacji dodatkowego oprogramowania. Dzięki temu trading na demie możemy rozpocząć w zaledwie kilkanaście sekund. I taki zapewne był też zamysł. Logowanie, zarówno na konto demonstracyjne, jak i na realne, odbywa się za pomocą adresu mailowego oraz zdefiniowanego przez nas hasła więc jest to uproszczone do maksimum możliwości – nie trzeba zapisywać haseł składających się z rzadko stosowanych znaków lub loginów w postaci ciągu długich numerków. Logowanie przebiega bardzo sprawnie i tak też powinno być. Jest i minus – nie można być zalogowanym jednocześnie dwa razy na ten sam rachunek – nawet jeśli użyjemy tego samego komputera, przeglądarki lub drugiej platformy. Przy próbie logowania na te same dane platforma automatycznie nas rozłącza (kwestie bezpieczeństwa).
Zakładanie konta DEMO. Trzeba przyznać, że otwarcie konta demonstracyjnego chyba nie może być już szybsze. Po wpisaniu loginu i hasła, od razu przenosi nas do rachunku z wirtualnymi środkami. Gdyby ktoś czuł się zagubiony, to od razu na starcie możemy skorzystać z samouczka, który przeprowadzi nas przez najważniejsze funkcjonalności platformy. Przydatne szczególnie dla początkujących.
Wygląd i interfejs Plus 500
Wygląd platformy Plus500 sprzed lat był dość… smutny i ubogi. Dużo białego, trochę niebieskiego – aplikacja raziła w oczy na dłuższy czas i „nie cieszyła oka”. Ale trzeba przyznać, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło i aktualna wersja jest dużo bardziej dopracowana. Mimo, iż standardowa kolorystyka nadal jest zdominowana przez biały i szary, to mamy możliwość przełączenia się na wygląd ciemny, który wygląda naprawdę bardzo schludnie i zdecydowanie polecam używać tej wersji. Przybyło sporo przydatnych opcji ale o tym za chwilę.
Personalizacja. Konfiguracja platformy w oparciu o własne preferencje jest dość ograniczona. Poza wyborem wspomnianych kolorystyk, możemy jedynie zmienić wielkość okienek lub powiększyć wykres na całe okno. Jedyną opcją zmiany układu jest możliwość przerzucenia wykresu na górę platformy (domyślnie jest na dole) – opcja ta jest dostępna w sekcji Menu -> Ustawienia -> Ustawienia Wyświetlania. Na plus zasługuje bardzo szybkie i sprawne działanie.
Prawy przycisk myszki jest całkowicie nieaktywny, a klawiatura przyda nam się tylko do wpisania kursu i wolumenu przy składaniu zleceń. Ale to akurat dość typowe dla większości platform opartych o przeglądarkę internetową.
Menu z lewej strony składa się z trzech części:
- rozwijanej zakładki „Menu”, gdzie znajdziemy ustawienia dot. rachunku.
- 6 przycisków do handlu, zarządzania pozycjami, historią transakcji i gotówką oraz zakładką Insights.
- w dolnej części znajdziemy przycisk do zmiany kolorystyki, trybu konta DEMO/LIVE oraz wsparcia poprzez czat.
W sekcji Menu -> Ustawienia znajdziemy dostęp do takich rzeczy jak Narzędzia (np. kalendarz makro, raporty), różnego rodzaju ustawienia dot. powiadomień i bezpieczeństwa oraz edukację i kontakt z supportem, jednak najczęściej będziemy używać z pewnością drugiej części menu, czyli przycisków związanych z tradingiem.
Funkcje i możliwości
Zawieranie transakcji. Występuje tu bardzo ciekawa rzecz. Na całej platformie nie znajdziemy takich pojęć jak Short, Long, Stop Loss, Take Profit, Trailing Stop, Limit, a nawet takich określeń jak „zlecenie oczekujące”. Wszystkie pojęcia zostały od razu przetłumaczone w taki sposób, aby osoba nie znająca nomenklatury inwestycyjnej szybko odnalazła się w użytkowaniu aplikacji. Na przykład Stop Loss to „Zamknij ze stratą”, a Take Profit to „Zamknij z zyskiem”. Cały proces zawierania transakcji opiera się na rozwijanym oknie z prawej strony platformy. Okienko uaktywnia się w momencie kliknięcia na Kup/Sprzedaj z listy instrumentów. Nie ma dostępnej opcji zamknięcia pozycji jednym kliknięciem – zawsze wymagane jest potwierdzenie. Za to mamy „zlecenie stop kroczący”, czyli Trailing Stop z dopiskiem „punkty pips”, co może być mylące dla doświadczonych traderów, a dla początkujących dość enigmatyczne.
Pod zdefiniowanym SL/TP widać zysk w walucie i w procencie – to całkiem przydatna funkcja. Dla wybranych instrumentów przy definiowaniu SL jest dostępny dodatkowy parametr – „Gwarantowane zamknięcie”. Jest to opcja, która za dodatkową opłatę w spreadzie zapewnia nam zamknięcie pozycji po zdefiniowanej cenie, nawet jeśli nastąpi np. luka po publikacji danych makroekonomicznych. Jeszcze do niedawna było kilku brokerów, którzy oferowali podobną usługę. Obecnie jest to rarytas.
Zlecenia oczekujące. Nieźle naszukałem się, aby znaleźć tę opcję. Winne jest nazewnictwo do którego przyzwyczajony jest typowy FX trader. Aby ustawić zlecenie oczekujące należy rozwinąć okno z zawieraniem zleceń, wybrać Kup/Sprzedaj, następnie wejść w zakładkę „Zaawansowane” i zaznaczyć „kup, gdy kurs wynosi:”. Aby ustawić zlecenie oczekujące dla sprzedaży trzeba cofnąć się do początku i powtórzyć czynność dla „Sprzedaj”. Mało wygodne i dość nieintuicyjne.
Poziom zlecenia oczekującego widoczny jest w momencie jego ustawiania, potem znika. Na wykresie jest widoczny tylko „bieżący kurs sprzedaży”, który pokazuje nam cenę po której nastąpiłoby zamknięcie otwartej przez nas pozycji. Niestety, nie mamy możliwości edycji zlecenia poprzez przesuwanie linii na wykresie. Aby to zrobić, należy je anulować lub edytować w oknie handlowym.
Biblioteka instrumentów. Broker Plus 500 oferuje całą masę przeróżnych instrumentów. Są to instrumenty CFD oparte o takie aktywa jak waluty, indeksy, towary (nawet niszowe jak np. Pallad), ETFy, opcje, akcje spółek giełdowych z całego świata (nawet sporo z Polski), a nawet kryptowaluty, w tym Bitcoin. Wybór jest naprawdę spory. Nie brakuje też indeksów tematycznych, o których wspominaliśmy na początku tekstu.
Lista instrumentów dostępna jest z lewej strony platformy, gdzie wszystkie z nich są już pogrupowane. Dodatkowo, możemy je sobie posortować wg najpopularniejszych lub wg największych zmian procentowych w skali sesji. Jest także lista ulubionych, którą możemy stworzyć samodzielnie, a na samej górze platformy cały czas mamy dostęp do wyszukiwarki. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest wygodne (dużo wygodniejsze niż na MT4) i sprawdza się w praktyce.
Obsługa wykresów. Mamy do wyboru aż 19 rodzajów wykresów. To niesamowicie dużo, tym bardziej, że mówimy tu o platformie Web. Do dyspozycji mamy:
- świeca / pusta świeca / ilość świecy,
- słupek / kolorowy słupek / kolorowe słupki HLC,
- linia / kolorowa linia / linia wierzchołków / linia bazowa,
- krok,
- góra,
- punkty danych,
- histogram,
- Heiken Ashi,
- Kagi,
- pęknięcie linii,
- Renko,
- Range Bars (słupki zakresów),
- Point & Fignure.
Oczywiście, w przypadku ostatnich 6 rodzajów możemy dowolnie konfigurować parametry ich zakresów.
Dostępne są standardowe interwały czasowe od minutowego do tygodniowego + kilka mniej popularnych jak tikowy oraz M2 i H2, czyli łącznie jest ich 11. Możemy zmieniać je z górnego menu nad wykresem lub z poziomej listy tuż pod nim.
Samych wykresów nie można odczepić od platformy jednak okno można powiększyć dodatkowym przyciskiem. Możemy także skorzystać z 12 przygotowanych układów wykresów, jak i skomponować własny – bardzo fajna opcja. I tu też ciekawostka. Zakres danych widocznych na wykresie nie jest ograniczony źródłem historycznym, a sama platforma nie skaluje tych danych na inne interwały. Dla przykładu, wykres Bitcoin na D1 obejmuje początku 2016 roku historii ale na tygodniówce sięga już do 2013 roku.
Wskaźniki i narzędzia. Wskaźników analizy technicznej jest ok. 140 + w paru przypadkach kilka dodatkowych wariancji (średnie kroczące policzone jako jedno). Zewnętrznych wskaźników dodać nie możemy ale dla większości użytkowników lista narzędzi AT dostępnych w standardzie powinna okazać się wystarczająca. Na plus zasługuje możliwość utworzenia listy ulubionych ze wskaźnikami, które najczęściej używamy. Przy tej liczbie dostępnych indykatorów to bardzo pomaga.
Nie brakuje również obiektów do rysowania na wykresach. Jest ich bardzo dużo – od strzałek i kształtów, przez przeróżne linie i kanały, po narzędzia Fibonacciego i wachlarze. Łącznie ponad 40 narzędzi do wyboru.
Zakładka Insights. Ta funkcja na platformie ma pozwolić jej użytkownikom szybką filtrację rynków w poszukiwaniu instrumentów wyróżniających się w ostatnim czasie. Zakładkę znajdziemy w sekcji Menu -> +Insights. Pełna funkcjonalność dostępna jest tylko na koncie Live, jednak na demie również możemy zobaczyć na czym ona polega. W Insights znajdziemy kilka filtrów takich jak np. „pozycje przynoszące największe zyski” czy „najczęściej obserwowane”, dzięki czemu platforma pokaże nam listę instrumentów spełniających te kryteria w obrębie użytkowników Plus500. W ten sposób możemy szybko zlokalizować „modne” rynki, instrumenty z największą zmiennością lub te które są w ostatnich dniach najczęściej sprzedawane.
Narzędzia dodatkowe w Plus 500
Bezpieczeństwo. Platforma zapewnia możliwość zwiększenia bezpieczeństwa przy logowaniu np. poprzez włączenie dwustopniowej weryfikacji, otrzymywania powiadomień o logowaniu lub wykorzystania do tego celu loginu z Google, Facebooka lub Apple.
Powiadomienia. Platforma oferuje nam tzw. alarmy cenowe, które możemy ustawić dla wszystkich instrumentów. Ale jest i fajna rzecz – powiadomienia dot. rachunku w formie mailowej i SMS-owej. Dotyczyć one mogą np. otwarcia i zamknięcia pozycji, ogłoszeń czy Margin Call.
Migawka rachunku. W sumie trudno nazwać to narzędziem ale zawsze coś. To bardzo przejrzyste przedstawienie stanu rachunku z wyszczególnieniem kapitału zamrożonego na poszczególnych instrumentach oraz z uwzględnieniem lewarowania. Jeśli ktoś jednocześnie handluje na wielu różnych rynkach to może do czegoś taka wiedza mu się przyda.
Szybkość działania – platforma Plus 500
Pod tym względem platforma jest rewelacyjna. Działa bardzo szybko, sprawnie i nie zawiesza się ani na ćwierć sekundy. Dotyczy to praktycznie każdej funkcji. Pod tym względem to wzór do naśladowania przez konkurentów.
Podsumowanie
Cel był jasny i został osiągnięty. Platforma Plus500 to stosunkowo prosta i intuicyjna w obsłudze aplikacja, która powinna zaspokoić potrzeby większości traderów. Nie znajdziemy tu żadnych „wodotrysków”, które mogłyby zrewolucjonizować nasz handel jednak otrzymujemy produkt, który działa niesamowicie szybko, jest dostępny w przeglądarce internetowej i zapewnia nam dostęp do wielu rynków w jednym miejscu poprzez jeden rachunek inwestycyjny. Niektóre rozwiązania są ekstremalnie wygodne jak np. otwarcie konta demo czy tworzenie własnych układów z wykresami. Inne wymagają jeszcze poprawy (np. ustawianie zleceń oczekujących). Nie brakuje też funkcji, które zostały zapomniane przez rynek jak np. gwarantowany SL czy powiadomienia SMS o akcjach na rachunku. W finalnym kształcie platforma Plus500 może się podobać.
Plusy | Minusy |
|
|
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.