Aktualności
Teraz czytasz
Wygrani i poturbowani burzliwego tygodnia. Bitcoin i ropa po przeciwnych stronach
0

Wygrani i poturbowani burzliwego tygodnia. Bitcoin i ropa po przeciwnych stronach

utworzył Daniel Kostecki17 marca 2023

Mija bardzo emocjonujący tydzień na rynkach finansowych, w którym działo się tyle, ile zazwyczaj dzieje się przez miesiące czy lata. Wydarzenia dotyczące zmienności na rynku obligacji oraz stóp procentowych przejdą do historii, ponieważ nikt nie wie, jak wycenić obecną rzeczywistość.

Inflacja nadal jest problemem

Bankierzy centralni mogą robić dobrą minę do złej gry, ale także muszą nadal walczyć z inflacją, w końcu taki ich mandat, a nie ratować prywatne banki. Zatem stopy procentowe w eurolandzie poszły w górę, ale EBC w piątek miał spotkanie za zamkniętymi drzwiami, aby dalej dyskutować sytuację dotyczącą banków, czyli temat wciąż jest otwarty i budzi niepewność wśród decydentów.

Niemniej jednak handel na rynkach musi przebiegać dalej, więc dokąd inwestorzy poszli z pieniędzmi czy to swoimi czy swoich klientów? Oto lista wygranych i poturbowanych tygodnia:

  • Bitcoin – to niewątpliwie gwiazda tego tygodnia. Wzrost BTC/USD to prawie 30 proc. w odpowiedzi na problemy ze stablecoinami, sektora tradycyjnej bankowości oraz wzrost płynności.
  • Srebro, w tydzień notowania srebrnego metalu wzrosły o prawie 8 proc., czyniąc tę stopę zwrotu największą z popularnych rynków wśród spekulantów. Jest to również największy wzrost od końca października, gdy srebro ruszyło w swoją podróż na północ w okolice 25 USD.
  • Nasdaq 100, indeks spółek technologicznych wzrósł przed godziną 16:00 CET o prawie 6,7 proc. w skali tygodnia. Jest to największa zwyżka spośród popularnych indeksów giełdowych. Spadek stóp dyskontowanych, wysoka beta i wzrost płynności mogły sprzyjać notowaniom akcji tech. Dodatkowo w rotacji sektorowej to właśnie ta klasa spółek zdaje się być preferowana.
  • Złoto rośnie w tym tygodniu, przynajmniej do 16:00 CET o ponad 5 proc., zbliżając się do 2000 USD za uncję. Z kolei cena wyrażona w polskim złotym jest rekordowa (w zależności od źródła notowań).
  • 30l obligacje USA, cena tych papierów wzrosła o ponad 2,5 proc., gdzie przez rynek obligacji mógł przejść potężny short squeeze w tym tygodniu.
  • Na rynku walut najlepiej poradził sobie japoński jen, zyskując do dolara ponad 2 proc. w tydzień. Jen, czyli waluta z grona bezpiecznych przystani oraz jedyna waluta, dla której krzywa oczekiwań co do podwyżek stóp, choć niewielkich, pozostaje dodatnia na całej rozpiętości do roku.

Jakie rynki należą do najbardziej poturbowanych?

  • Ropa naftowa, baryłka WTI spadła w tydzień o ponad 13 proc. do najniższego poziomu od grudnia 2021 r. Z jednej strony kryzys bankowy wzmożył obawy o recesję i spadek popytu, a z drugiej wzrosły zapasy surowca. To też pokazuje, że jednak konsumpcja nie jest tak silna.
  • Niemiecki indeks DAX spadł o ponad 3 proc., gdzie największe problemy i pogrom pojawił się na tamtejszych bankach.

Rynek obecnie skupia się na wzroście płynności w USA, zastanawiając się do jakiego poziomu wzrośnie bilans Fed, jakie będzie tempo wzrostu, a także, gdzie uciec z pieniędzmi, bo problemy sektora nie są do końca rozwiązane. Jak widać nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ drożeją i aktywa uważane za bezpieczne, jak złoto czy jen oraz obligacje USA, ale także aktywa bardzo ryzykowne, jak bitcoin czy kontrakty na Nasdaq 100.

Innymi słowy, gdy rośnie płynność, to mamy środowisko – kupuj wszystko, a gdy spada – sprzedawaj. Wróciliśmy do ery potężnej spekulacji w bardzo rozchwianej gospodarce.

Czy będzie zwrot w narracji?

Tego być może dowiemy się już 22 marca podczas decyzji Fed, który będzie miał ogromnie trudne zadanie wyznaczyć nowe projekcje makroekonomiczne oraz w jakiś sposób zakomunikować dalsze działania dotyczące polityki monetarnej i odnieść się do inflacji, choć tu Jerome Powell ostatnio jasno zakomunikował, że trwa dezinflacja.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.