Rynki grają w miękkie lądowanie. Co przyniesie tydzień?
Rynki kontynuują noworoczną hossę – EURUSD pokonało w minionym tygodniu kolejny, psychologiczny opór na poziomie 1,08, nieco gorzej radziły sobie amerykańskie indeksy giełdowe. Silne wzrosty obserwujemy zarówno na wykresie niemieckiego DE30, jak i Bitcoina. Po dwóch miesiącach spadków większych niż oczekiwane, zeszłotygodniowy raport o inflacji w USA okazał się być dokładnie taki jak konsensus. Inflacja ogółem w Stanach Zjednoczonych wynosi już “tylko” 6,5%, ale będzie nadal spadać ze względu na efekt bazy. Podobnie jak czynniki, które według Fed z wiosny ‘21 miały odpowiadać za przejściowość inflacji, zniknęły również obawy dotyczące kryzysu surowcowego w Europie.
Rynki optymistycznie nastawione
Ciepła zima na Starym Kontynencie w połączeniu ze spadkami cen gazu w europejskim hubie TTF do poziomu niższego niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę wpływają na ogólny poziom optymizmu wśród inwestorów. Po grudniowych danych NFP, które okazały się mocne, ale z niższą dynamiką płac rynek zaczął grać pod optymistyczny scenariusz spadku inflacji przy jednocześnie silnym rynku pracy i dodatniej dynamice wzrostu PKB. Globalny indeks PMI nadal jednak znajduje się poniżej kluczowego poziomu 50 punktów – inwestorzy oczekują jednak rychłego odbicia wartości odczytów w Chinach oraz zmian w dotychczasowej polityce monetarnej Fed.
Zapraszamy na spotkanie z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie tego tygodnia – rynki grają w miękkie lądowanie.
W dzisiejszym video:
- Czy to koniec kryzysu energetycznego w Europie?
- Czy polski parkiet jest przewartościowany?
- Co dalej z bilansami banków centralnych?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.