Rynek redukuje ryzyko i czeka na dzisiejsze sympozjum w Jackson Hole
Inwestorzy redukują ryzyko przed Jackson Hole
Widać, że inwestorzy stają się coraz bardziej ostrożni przed dzisiejszym wystąpieniem Powella na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Przemówienie głównego bankiera centralnego zaplanowane jest na godzinę 16:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Amerykańskie akcje spadły na czele ze spółkami technologicznymi (Nasdaq Composite -1,7 proc., Sp500 -,09 proc., Dow Jones -0,4 proc.)
W Europie Dax zyskał 0,24 proc. a francuski CAC40 zamknął się blisko poziomu otwarcia (-0,01 proc.). WIG20 spadł o 0,06 proc. a WIG o 0,04 proc.
Na rynku walutowym widać było umocnienie dolara amerykańskiego. Para EUR/USD spadła o 0,03 proc. osiągając dzienne minima na poziomie 1,11. Kurs USD/JPY zyskał 0,7 proc. i zamknął dzień na poziomie 146,29. Złoty stracił względem dolara, para USD/PLN urosła do 3,86. Notowania EUR/PLN zamknęły dzień wyżej tuż poniżej 4,2840.
Na rynku ropy naftowej widoczne było odreagowanie. WTI oraz brent zyskały równo po 1,5 proc. Złoto straciło 1,1 proc.
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły na całej krzywej dochodowości. 2-letnie papiery dłużne urosły do 4,00 proc. a 10-letnie do 3,85 proc.
Mieszane dane z amerykańskiej gospodarki
Z danych makro otrzymaliśmy wskaźniki PMI dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik dla usług wzrósł do 55,2 pkt. a przemysłowy spadł do 48 pkt. Liczba nowych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 17 sierpnia wzrosła do 232 tys., zgodnie z konsensusem rynkowym, wobec 228 tys. poprzednio. Sprzedaż domów w lipcu wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 1,3 proc. m/m do 3,95 mln wobec -5,1 proc. poprzednio.
Prezes Banku Japonii (BoJ) Kazuo Ueda przemawiał w japońskim parlamencie.To pierwsze wystąpienie po lipcowej podwyżce stóp przez BoJ i jastrzębiej retoryce, która wywołała gwałtowny wzrost zmienności na światowych rynkach na początku sierpnia. Udea podkreślił niestabilność rynków finansowych. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna. Rynek w ogóle nie zakłada takiego scenariusza.
Susan Collins z oddziału Fed w Bostonie przyznała, że Fed zaobserwował znaczną redukcję inflacji i właściwe będzie łagodzenie polityki monetarnej już wkrótce. Prezes oddziału Fed w Filadelfii – Patrick Harket – powtórzył słowa Collins, że we wrześniu należy obniżyć stopy procentowe i kontynuować ten proces w sposób metodyczny. Z kolei Jeffrey Schmid z Fed z Kansas City patrzy na sprawę nieco odmiennie i nie jest on jeszcze gotowy na poparcie cięcia na wrześniowym posiedzeniu.
Kontrakty Fed Funds Futures wyceniają cięcie o 31 pb we wrześniu, łącznie 64 pb do listopada i 98 pb do grudnia. W 2025 r. wyceniają łącznie około 116 pb redukcji kosztu pieniądza.