Recenzja Książki: Jak straciłem na giełdzie milion dolarów – Jim Paul i Brendan Moynihan
Obecnie książek dotyczących spekulacji na rynku pojawia się coraz więcej. Metody zarabiania na giełdzie i chęć ich poznania przyciąga coraz większą rzeszę czytelników, a pozycje dotyczące forexu zapełniają nie tylko półki traderów. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje wspólne dzieło Jim’a Paul’a i Brendan’a Moynihan’a. Dlaczego jest takie wyjątkowe?
„Jak straciłem na giełdzie milion dolarów”
Jest to jedna z nielicznych książek, która nie mówi wprost jak zarabiać, lecz jak nie tracić pieniędzy. Praktycznie do jej pierwszego wydania brakowało publikacji, która wprost mówiłaby, w jaki sposób bronić się przed utratą kapitału. Pozycja ta powinna stanowić obowiązkową lekturę inspirującą do podejmowania racjonalnych działań na rynku.
Od pierwszego akapitu po ostatnie zdanie książkę czyta się niczym wyidealizowane opowiadanie o życiu chłopaka z prowincjonalnego miasteczka, który został traderem i zarabiał wielkie pieniądze. Nie wnikając zbytnio w fabułę (i życiorys głównego bohatera) historia ta zdaje się nieprawdopodobna do czasu, gdy zaczyna on tracić zarobioną fortunę. Tak naprawdę od tej chwili trafiamy na zbiór merytorycznych porad i wskazówek autora. Paul wnikliwie (i bez zbędnych pojęć z zakresu psychologii) opisuje mechanizmy, które sprawiają, że potencjalny trader angażuje w spekulację giełdową własne- ego do momentu aż emocje i jego poczucie wartości stają się ważniejsze od zarabiania pieniędzy.
Świadomość ryzyka
Kwintesencją i celem książki jest zrozumienie ryzyka, jakiego podejmuje się spekulant. Paul przy zawieraniu pozycji dużą wagę przykłada nie do osiąganego z niej zysku a do możliwej potencjalnej straty. W treści nie odnajdziemy formuły giełdowego sukcesu, natomiast bez trudu będziemy w stanie znaleźć formułę błędów, których możemy unikać. W trakcie czytania wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że nie ma czegoś takiego jak tajemnica sukcesu. Wielokrotnie natrafimy na sieć wniosków Paula dotyczącą porażek, które wynikają bezpośrednio z jego doświadczeń.
Książkę tą możemy potraktować czysto rozrywkowo, jednakże w tej niewielkiej objętościowo książce można odkryć olbrzymi zbiór mądrości giełdowej. Jim Paul, aby ją odnaleźć zapłacił prawdziwą fortunę. Lektura ta jest ponadczasowym przesłaniem, że sukcesu na giełdzie nie odnosi się poprzez znalezienie genialnej strategii zarabiania pieniędzy, ale nauczenia się jak radzić sobie z ich traceniem. Paul przedstawiając najistotniejsze mechanizmy działania ludzkiej psychiki, podkreśla jej wagę w planowaniu strategii inwestycyjnej.
“To niemądre – naruszać reguły, zanim nauczymy się je przestrzegać.” – T.S. Eliot – z takim wnioskiem zostawia nas Jim Paul, a my gorąco zachęcamy do lektury.