Porto – kolejny token fanowski. Czy warto w nie inwestować?
Dziś przyglądamy się kryptowalucie Porto, wyemitowanej na Binance Launchpad poprzez portugalski klub piłkarski o tej samej nazwie. Warto inwestować w „piłkarskie” kryptowaluty i czy ich posiadanie pozwala zarobić tylko na zmianie ceny czy może daje coś więcej? Sprawdzamy kryptowalutę, która w ostatnim miesiącu podrożała o ponad 60%.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Porto – kolejny z piłkarskich tokenów, który przeznaczony jest nie tylko dla fanów tej drużyny sportowej.
Czym są tokeny fanowskie
Kryptowaluty fanowskie czy inaczej tokeny fanowskie, to wirtualne pieniądze emitowane we współpracy z drużynami sportowymi, które mogą pochwalić się dużą rzeszą fanów, nie tylko w swoim kraju. Ich posiadacze nie kupują ich jednak tylko w celach inwestycyjnych, a przynajmniej nie wszyscy tak robią. Posiadanie tokenów swojej drużyny daje bowiem prawo do specjalnych przywilejów, związanych z jej sportową rywalizacją.
Wachlarz bonusów zależy praktycznie wyłącznie od kreatywności i otwartości klubów. W większości przypadków są to zniżki na bilety, albo dostęp do pierwszeństwa ich zakupu. Posiadacze klubowych kryptowalut mogą też nabywać na wyłączność niewymienne tokeny NFT związane z klubem. Gdzieniegdzie mają też decydujący wpływ na to jakie ich drużyna będzie miała stroje, jakie hasło motywacyjne zawiśnie w klubowej szatni, jaką muzykę będzie można usłyszeć w przerwie na stadionie itp. Posiadacze większych pakietów mają dostęp do cyklicznych spotkań ze sportowcami czy sztabem trenerskim.
Tokeny fanowskie ma wiele klubów, jak choćby FC Barcelona, Lazio Rzym czy brazylijski Santos. Tokeny te można kupować na giełdach kryptowalut, podlegają więc normalnym wahaniom cen.
Co daje token fanowski Porto
Ta kryptowaluta jest tokenem użytkowym BEP-20. Jego posiadacze już teraz biorą udział np. w głosowaniach dotyczących swojego klubu, które wprost przekładają się na to, co dzieje się na stadionie. Wybierają m.in. piosenkę rozgrzewkową, przy której piłkarze wychodzą na boisko czy komunikat powitalny, który jest wyświetlany podczas konkretnego meczu.
Za Porto kupuje się też NFT Mystery Boxy FC Porto. Można je stakować, czyli zdeponować na stałej lokacie, oprocentowanej na 18,35% w skali rocznej. Odsetki wypłacane są także w Porto.
Jak działa token fanowski Porto
Tokeny fanowskie Porto zostały uruchomione w 2021 roku. Wybór akurat tego klubu z Portugalii był właściwie oczywisty. FC Porto – wraz z Benficą Lizbona i Sportingiem Lizbona – tworzą tzw. wielką trójkę, która regularnie dzieli między siebie najcenniejsze trofea w kraju. FC Porto, założone już w 1893 roku, ma natomiast najwięcej międzynarodowych tytułów w portugalskiej lidze, regularnie bije się także w europejskich pucharach z Ligą Mistrzów UEFA na czele.
Token wyemitowany na BNB Chain (dawniej Binance Smart Chain, BSC) ma kilka zastosowań w ekosystemie. Przede wszystkim jest to token użytkowy, czyli pozwalający na konkretne działania, jakie opisaliśmy. Opłaca się mieć jak najwięcej Porto, bo np. głosowanie w ankiecie odbywa się na zasadach proporcjonalności – im więcej zgromadzonych tokenów, tym więcej głosów można oddać. Posiadacze większej ilości kryptowaluty mają też większe szanse na bardzo rzadkie NFT, na przykład z legendarnymi bramkarzami drużyny, wśród których jest też Polak Józef Młynarczyk.
Stakować można same tokeny Porto, ale też niewymienne tokeny NFT na NFT PowerStation. One również pozwalają na uzyskanie powiększonych odsetek i dodatkowych nagród. Im lepsze NFT i dłużej deponowane, tym nagrody też są większe.
Planowane jest też wykorzystanie tokenów do płatności za abonamenty lojalnościowe. W ich ramach będzie można regularnie spotykać się z członkami drużyny, dostawać odznaki kibica, a także otrzymywać klubowe gadżety. Już teraz kryptowalutą Porto można płacić za bilety na mecze.
Notowania kryptowaluty Porto
Obecnie tokenami Porto można handlować na 4 giełdach kryptowalut. Za każdy z nich trzeba zapłacić 3,96 USD. W obiegu jest 7 800 000 tokenów z docelowych 40 000 000. Przekłada się to więc na kapitalizację niemal 31 mln USD. Szczyt notowań tej kryptowaluty miał miejsce 19 listopada 2011 roku, kiedy za każde Porto płacono 7,05 USD.