Opcje binarne będą zakazane w Polsce przez KNF
Wszystko wskazuje na to, że tymczasowy zakaz europejskiego regulatora ESMA, przekształci się w bezterminowy polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Rodzimy regulator poinformował ESMA, że ma zamiar zakazać opcji binarnych w Polsce i otrzymała pozytywną opinię takiego rozwiązania.
KNF właśnie pochwaliła się swoim pomysłem. W oświadczeniu czytamy m.in.:
„Opinia ESMA została wydana w związku z zawiadomieniem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 27 lutego 2019 r. przekazanym do ESMA oraz członków ESMA, w którym KNF poinformowała o zamiarze podjęcia środków interwencji produktowej zgodnie z art. 42 Rozporządzenia (UE) nr 600/2014 (MIFIR). Planowane środki interwencji produktowej KNF dotyczą zakazu wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży opcji binarnych klientom detalicznym w Polsce oraz z terytorium Polski. KNF w zawiadomieniu do ESMA poinformowała, że środki interwencji produktowej KNF będą takie same jak środki interwencji produktowej ESMA w sprawie opcji binarnych przyjęte w Decyzjach ESMA Nr (EU) 2018/795, (EU) 2018/1466, (EU) 2018/2064 oraz (EU) 2019/509”.
KNF: opcji binarnych w Polsce nie będzie
Komunikat wprost wskazuje, że KNF zdecydowała się skopiować zakaz wydany przez ESMA. Był on jednak dotąd tylko tymczasowy. Zakładał, że wprowadzanie do obrotu, dystrybucja oraz sprzedaż opcji binarnych klientom detalicznym na terenie całej Unii Europejskiej jest niedozwolony. Zakaz obowiązywał od ubiegłorocznego lipca. Od 2 lipca 2019 roku ma być już w Polsce na stałe.
ESMA chciała chronić inwestorów przez trzy miesiące
Tymczasowa interwencja produktowa, wprowadzona przez regulatora ESMA miała początkowo obowiązywać przez trzy miesiące.
„Zakaz ESMA dotyczący marketingu, dystrybucji i sprzedaży opcji binarnych inwestorom detalicznym jest odpowiedzią na nasze znaczne obawy dotyczące bezpieczeństwa traderów w związku z charakterystyką tego produktu finansowego” – mówił w lipcu 2018 roku Steven Maijoor, przewodniczący ESMA.
Potem zakaz był regularnie przedłużany i wiele wskazuje na to, że już nie zostanie cofnięty, choć formalnie wciąż ma status tymczasowego.
Wielka Brytania też zakazuje opcji binarnych
Kilka dni wcześniej opcje binarne zostały także zakazane w Wielkiej Brytanii.
“Opcje binarne to produkty hazardowe, które imitują instrumenty finansowe. Utrzymując nasz zakaz, chcemy zadbać o to, aby inwestorzy nie tracili pieniędzy z powodu tak wadliwego produktu.” – stwierdził Christopher Woolard, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Konkurencji w FCA, czyli brytyjskiego nadzoru finansowego.
Czym są opcje binarne?
To swego rodzaju obstawianie kierunku w jakim zmieni się cena danego aktywa. Może to być surowiec, jak ropa czy złoto, para walutowa, indeks giełdowy czy kurs akcji. W przypadku poprawnego wytyczenia kierunku można było na nich zarobić kilkadziesiąt procent więcej niż np. na rynku Forex. Ryzyko było jednak ogromne – pomyłka kończyła się stratą całego kapitału. Dlatego właśnie opcje binarne częściej były określane jako hazard, a nie inwestycja. Zwłaszcza, że z czasem ich obrotem zaczęli interesować się nieuczciwi brokerzy i dochodziło do wielu nadużyć i oszustw na tym rynku.