Aktualności
Teraz czytasz
Opóźnienie Brexitu przeszło jednym głosem
0

Opóźnienie Brexitu przeszło jednym głosem

utworzył Michał Sielski4 kwietnia 2019

Zaskakujący wynik nocnego głosowania w brytyjskim parlamencie. Po serii kłótni i wniosków bez poparcia, Izba Gmin zgodziła się z propozycją Partii Pracy, która ma zapobiec tzw. twardemu Brexitowi. Przeważył jeden głos.

Wniosek opozycyjnej Partii Pracy wpisuje się w oczekiwania ekspertów, którzy obawiają się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Twardy Brexit byłby problemem dla gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, a każde głosowanie na jego temat wprowadza nerwowość na rynku walutowym.

Jeden głos przewagi

Tym razem się jednak udało. Wprawdzie debata nad wnioskiem labourzystów trwała w środę ponad sześć godzin, ale ostatecznie – tuż przed północą – udało się go przegłosować. Za było 313 głosujących, przeciwko 312, zatem zdecydował zaledwie jeden głos.

Teraz premier Theresa May jest zobowiązana, by poprosić UE o opóźnienie brexitu co najmniej do 12 kwietnia. Wcześniej szef KE wykluczał takie rozwiązanie.

„Do 12 kwietnia i ani dnia dłużej brytyjska Izba Gmin ma czas na przyjęcie brexitowej umowy – mówi szef KE Jean-Claude Juncker. – Będziemy pracować do ostatniej chwili, by uniknąć twardego brexitu – zapewnia.

Podpisanie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ma – według niego – nastąpić najpóźniej 22 maja.

Theresa May za, a nawet przeciw

Co ciekawe, popierająca przedłużenie negocjacji premier Theresa May zagłosowała w środę… przeciwko. Jest bowiem przeciwna uprawnieniom Izby Gmin, które mogą osłabić pozycję negocjacyjną z Brukselą.

Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Izbę Lordów, czyli wyższą izbę brytyjskiego parlamentu, która zajmie się tym w czwartek. Niezbędna będzie też oczywiście zgoda Unii Europejskiej.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.