Aktualności
Teraz czytasz
Opóźnienie Brexitu przeszło jednym głosem
0

Opóźnienie Brexitu przeszło jednym głosem

utworzył Michał Sielski4 kwietnia 2019

Zaskakujący wynik nocnego głosowania w brytyjskim parlamencie. Po serii kłótni i wniosków bez poparcia, Izba Gmin zgodziła się z propozycją Partii Pracy, która ma zapobiec tzw. twardemu Brexitowi. Przeważył jeden głos.

Wniosek opozycyjnej Partii Pracy wpisuje się w oczekiwania ekspertów, którzy obawiają się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Twardy Brexit byłby problemem dla gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, a każde głosowanie na jego temat wprowadza nerwowość na rynku walutowym.

Jeden głos przewagi

Tym razem się jednak udało. Wprawdzie debata nad wnioskiem labourzystów trwała w środę ponad sześć godzin, ale ostatecznie – tuż przed północą – udało się go przegłosować. Za było 313 głosujących, przeciwko 312, zatem zdecydował zaledwie jeden głos.

Teraz premier Theresa May jest zobowiązana, by poprosić UE o opóźnienie brexitu co najmniej do 12 kwietnia. Wcześniej szef KE wykluczał takie rozwiązanie.

„Do 12 kwietnia i ani dnia dłużej brytyjska Izba Gmin ma czas na przyjęcie brexitowej umowy – mówi szef KE Jean-Claude Juncker. – Będziemy pracować do ostatniej chwili, by uniknąć twardego brexitu – zapewnia.

Podpisanie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ma – według niego – nastąpić najpóźniej 22 maja.

Theresa May za, a nawet przeciw

Co ciekawe, popierająca przedłużenie negocjacji premier Theresa May zagłosowała w środę… przeciwko. Jest bowiem przeciwna uprawnieniom Izby Gmin, które mogą osłabić pozycję negocjacyjną z Brukselą.

Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Izbę Lordów, czyli wyższą izbę brytyjskiego parlamentu, która zajmie się tym w czwartek. Niezbędna będzie też oczywiście zgoda Unii Europejskiej.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.