Aktualności
Teraz czytasz
Kurs bitcoin powyżej 63 000 USD po decyzji FED. Kryptowaluty dostaną wiatru w żagle?
0

Kurs bitcoin powyżej 63 000 USD po decyzji FED. Kryptowaluty dostaną wiatru w żagle?

utworzył Daniel Kostecki20 września 2024

Decyzja Rezerwy Federalnej o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych może mieć istotny wpływ na rynki finansowe, w tym na notowania aktywów takich jak bitcoin. Wzrost ceny bitcoina powyżej 63 000 USD po tej decyzji może być efektem kilku czynników związanych z polityką monetarną Fed i reakcją inwestorów na globalne zmiany w dostępności kapitału oraz nastrojach rynkowych.

Po pierwsze, obniżka stóp procentowych przez Fed zazwyczaj sygnalizuje luzowanie polityki pieniężnej, co zwiększać może płynność w systemie finansowym. W sytuacji, gdy pożyczanie staje się tańsze, instytucje finansowe i inwestorzy mają łatwiejszy dostęp do kapitału, co sprzyja alokacji środków w różne klasy aktywów, w tym kryptowaluty. Bitcoin, jako alternatywna forma inwestycji, zyskuje na popularności w okresach wzmożonej płynności, gdy inwestorzy szukają wyższych zwrotów w stosunku do tradycyjnych instrumentów finansowych, takich jak obligacje czy depozyty bankowe czy fundusze rynku pieniężnego.

Po drugie, obniżka stóp procentowych wywołuje presję na spadek wartości dolara amerykańskiego, co już miało miejsce, co sprawia, że inwestorzy często poszukują aktywów, które mogą stanowić zabezpieczenie przed deprecjacją waluty. Bitcoin stawać się może w takiej sytuacji atrakcyjniejszym wyborem. Spadek wartości dolara zwiększa popyt na aktywa denominowane w innych walutach, a także na kryptowaluty, które nie są bezpośrednio zależne od polityki banków centralnych.

Dodatkowo, niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania gotówki na rachunkach bankowych czy inwestowania w obligacje o niższym oprocentowaniu, co skłania inwestorów do poszukiwania bardziej ryzykownych, ale potencjalnie bardziej zyskownych aktywów. Bitcoin, mimo swojej zmienności, może być atrakcyjną alternatywą dla inwestorów szukających wyższych zwrotów, zwłaszcza w kontekście długoterminowego trendu wzrostowego, który towarzyszy kryptowalucie od lat.

Inwestorzy mogą także postrzegać luzowanie polityki pieniężnej Fed jako sygnał, że w przyszłości mogą wystąpić dalsze impulsy stymulacyjne, które mogą prowadzić do zwiększonej płynności, co bitcoin także lubi.

Co dalej z kursem bitcoina i na jakie poziomy zwrócić uwagę?

Jeśli dynamika ruchu zostałaby zachowana, to należy zwrócić uwagę na okolice 70 000 i 72 500 USD, gdzie mają wypadać istotne poziomy likwidacji pozycji krótkich, co z kolei może prowadzić do zjawiska zwanego short squeezem. To z kolei może wynieść notowania bitcoina na nowy rekordowy szczyt, a wtedy może pojawić się tzw. FOMO, czyli w naszym przełożeniu „owczy pęd”, wynosząc kurs bitcoina powyżej psychologicznej bariery 100 000 USD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.