Koniec spadków cen ropy? Co przyniesie tydzień?
Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły w reakcji na niespodziewaną decyzję krajów OPEC+ o redukcji wydobycia. W trakcie porannego handlu cena baryłki ropy WTI testowała okolice 80 USD. Uczestnicy rynku zastanawiają się czy to koniec spadków cen ropy, ale ważniejszym pytaniem wydaje się być – co zrobi Fed?
Redukcja wydobycia
Arabia Saudyjska i inni producenci zrzeszeni w kartelu OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę cięcie wydobycia o nieco ponad milion baryłek ropy dziennie. Do działań ograniczających podaż surowca dołączyły również Kazachstan oraz Rosja. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się wyraźną luką wzrostową na wykresie ropy WTI, tymczasem otwarcie europejskich indeksów giełdowych okazało się mieszane.
Redukcja podaży ropy naftowej – która wciąż nie powróciła do poziomów sprzed pandemii koronawirusa – powinna przynajmniej w krótkim okresie podbić cenę surowca, a to z kolei może wpłynąć na ograniczenie popytu. Czego zatem spodziewać się po Fed w kolejnych miesiącach?
Tydzień pod znakiem NFP
Bieżący tydzień – a zwłaszcza jego druga część – powinien cechować się nieco mniejszą aktywnością inwestorów. Nie oznacza to jednak, że na rynku może zabraknąć zmienności. W piątek – który w wielu państwach Zachodu będzie dniem wolnym od pracy – poznamy bowiem najnowszy raport Non-Farm Payrolls, który może rzucić więcej światła na stan amerykańskiej gospodarki. Wskazówki na ten temat poznamy także w kolejnych dniach, przy okazji publikacji indeksów PMI oraz ISM.
Po dwóch tygodniach mocnych wzrostów bilansu Fed wywołanych upadłością Silicon Valley Bank, ten zaczął się w końcu zmniejszać. Jednak między uczestnikami rynku, a Rezerwą wciąż nie ma zgody co do poziomu stóp procentowych najbliższych latach. Rynki spodziewają się znacznie szybszych obniżek, z których pierwsza miałaby mieć jeszcze w tym roku.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym video:
- Koniec spadków cen ropy?
- Czy Fed zacznie obniżać stopy procentowe?
- Co mówią nam wskaźniki makroekonomiczne?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.