Aktualności
Teraz czytasz
JPM Coin – pierwsza bankowa kryptowaluta
0

JPM Coin – pierwsza bankowa kryptowaluta

utworzył Natalia Bojko17 lutego 2019

W ostatnim czasie słyszymy o coraz częstszej “personalizacji” kryptowalut. Amazon czy Wenezuela to nie jedyne przykłady, których marzeniem było posiadanie własnego, cyfrowego aktywa. Do tego grona dołączył także jeden z największych banków świata. Szef banku JP Morgan w ubiegłym roku twierdził, że “Nie obchodzi mnie bitcoin (…) To nie skończy się dobrze. Ktoś poniesie śmierć.” Natomiast w 2017 roku z jego ust padły słynne słowa: “Bitcoin to oszustwo”. Skąd wynika zatem zmiana podejścia do tematu kryptowalut?

Technologia ma znaczenie

Jednym z głównych argumentów banku, było wykorzystanie szybkości technologii blockchain głównie do płatności biznesowych. Rozliczenia między partnerami mają się odbywać natychmiastowo. Bank zakłada, że ten sposób rozliczeń ma być zaadaptowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W ogólnym założeniu JPM Coin powinien mocno zależeć od kursu dolara. Nowy emitent wkraczając na rynek cyfrowych tokenów, zamierza prowadzić ich zamknięty rejestr. Oznacza to, że kryptowaluta będzie kontrolowana przez jednego operatora, a dostęp do niej będą miały wyłącznie uprawnione do tego instytucje. Myśl technologiczna (łańcuch bloków) wzorowana była na Ethereum.

W jaki sposób będą rozliczane transakcje

Założenie jest bardzo proste. Każdy JMP Coin ma odpowiadać jednemu dolarowi. Od razu po zdeponowaniu gotówki klienci mają otrzymać bankową kryptowalutę. Po użyciu tokenów (dokonaniu transakcji) bank będzie je likwidował i wypłacał klientowi odpowiednią kwotę w dolarach. Główną zaletą tego rozwiązania ma być natychmiastowy transfer płatności. Rozwiązanie ma być także zastosowane do rozliczania transakcji na papierach wartościowych.

Kryptowaluta nie dla każdego

Z najnowszych doniesień wynika, że JPM Coin raczej nigdy nie zostanie dopuszczony do obrotu dla inwestorów indywidualnych. Ma być wyłącznie aktywem stworzonym na potrzeby wewnętrzne firmy i podlegać ściśle określonym regulacjom. Będą mogły z niego korzystać przede wszystkim duże korporacje. W ramach przypomnienia bank obecnie obsługuje ok 80% firm z Fortune 500. Adaptacja szybkich płatności według obecnych prognoz może wpłynąć wyłącznie pozytywnie na wyniki banku w bliskiej przyszłości.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).