Aktualności
Teraz czytasz
Ceny gazu pikują — to dobra informacja dla gospodarki
0

Ceny gazu pikują — to dobra informacja dla gospodarki

utworzył Daniel Kostecki22 lutego 2023

Dziś o poranku marcowa seria kontraktów terminowych na gaz ziemny w Stanach Zjednoczonych była notowana poniżej 2 USD. Są to najniższe poziomu od października 2020 r., oznaczające spadek ze szczytów w sierpniu 2022 r. o około 80 proc. To bardzo dobra informacja dla gospodarki.

Gaz pod presją dzięki pogodzie

Ceny gazu ziemnego czy to w Stanach Zjednoczonych, czy to w Europie są pod dużą presją głównie ze względu na wyższą od średniej temperaturę powietrza tej zimy. Dodatkowo prognozy pogody nadal zdają się wskazywać na utrzymanie takiego stanu rzeczy. Temperatury powyżej normy są oczekiwane we wschodnich i południowych stanach USA do 26 lutego. Relatywnie wysokie temperatury tej zimy spowodowały wzrost zapasów gazu ziemnego w Europie i USA, a magazyny gazu w Europie są obecnie wypełnione w 66% według stanu na 13 lutego, czyli znacznie powyżej 5-letniej średniej sezonowej wynoszącej 46%. Również zapasy gazu ziemnego w USA są o 8,8% wyższe od 5-letniej średniej z 10 lutego. Takie informacje mogą nie wpływać pozytywnie na rynek gazu, ale za to pomagają zbić ceny energii elektrycznej w USA, która w 38 proc. pochodzi właśnie z gazu.

Według najnowszych prognoz w tym tygodniu mroźne powietrze może wpłynąć na zachodnie i północne części USA w piątek i sobotę, ale południowy wschód może mieć wiele dni zdecydowanie cieplejszych niż średnia, począwszy od środy. Podsumowuje to firma Forecaster Maxar Technologies , która podała we wtorek, że ponad normalne temperatury są oczekiwane w przyszłym tygodniu dla ponad 60 proc. powierzchni USA. Ostatnie dane EIA pokazały, że zapasy w USA wynosiły 2,266 bcf na dzień 10 lutego, 328 bcf więcej niż w zeszłym roku i 183 bcf powyżej średniej pięcioletniej. Tymczasem ilość gazu płynącego do amerykańskich zakładów eksportowych LNG wzrosła do 10-miesięcznego maksimum z powodu gwałtownego wzrostu przepływów do zakładu eksportowego Freeport LNG, gdy obiekt przygotowywał się do zakończenia 8-miesięcznego przestoju spowodowanego pożarem w czerwcu 2022 r.

https://twitter.com/CMCMarkets_PL/status/1628291127404027905

Z kolei w Europie, jak podał we wtorek Eurostat, zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 19,3 proc. w okresie od sierpnia 2022 r. do stycznia 2023 r. w porównaniu z tym samym przedziałem czasowym, ale w latach 2017-2022 – podał we wtorek Eurostat. Według raportu, w okresie od sierpnia 2022 r. do stycznia 2023 r. wśród krajów UE najmniejszy spadek zużycia gazu ziemnego odnotowała Irlandia (0,3 proc.), natomiast zużycie spadło najbardziej w Finlandii (57,3 proc.), na Litwie (47,9 proc.) i w Szwecji (40,2 proc.).

To dobre wieści dla gospodarki

W rezultacie spadek cen gazu zdaje się być dobrą informacją dla gospodarki oraz dla przedsiębiorstw, ponieważ pomoże zredukować koszty ich funkcjonowania w momencie, gdy zakładany jest spadek finalnego popytu na ich dobra. Z drugiej strony spadek cen energii to możliwy szybszy spadek inflacji do celu banków centralnych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.