Akcje
Teraz czytasz
Jak inwestować w spółki zbrojeniowe? [Poradnik]
0

Jak inwestować w spółki zbrojeniowe? [Poradnik]

utworzył Forex Club2 marca 2022

Wojna towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Carl von Clausewitz wspomniał, że „Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami”. Wraz z rozwojem środków masowego rażenia każda kolejna wojna stawała się bardziej krwawa. Po II Wojnie Światowej i powstaniu broni atomowej nastał okres strachu przed wojną jądrową między Nato a wojskami Układu Warszawskiego. Zapewniło to pokój, który wynikał głównie z obaw przed samozniszczeniem.

Po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wydawało się, że zagrożenie wojną nuklearną minęło bezpowrotnie. Wojna na Bałkanach czy w Gruzji została przez ludzi zbagatelizowana. Mówiło się o Pax Europeana, czyli bezprecedensowym w historii okresem bez wielkich wojen w Europie. Dopiero agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła wielu politykom z Europy, że pokój na Starym Kontynencie nie jest dany raz na zawsze. 

Aby przekonać Federację Rosyjską do porzucenia agresywnej polityki wiele krajów nałożyło sankcje gospodarcze i polityczne na Rosję oraz na wiodących polityków Federacji Rosyjskiej. Napięcia polityczno-militarne spowodowały konieczność dostosowania wydatków zbrojeniowych oraz polityki gospodarczej wielu krajów do “nowej rzeczywistości”. Niemcy zrewidowały politykę energetyczną i zamierzają wybudować dwa porty LNG aby zrównoważyć prawdopodobnie mniejsze dostawy z Federacji Rosyjskiej. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że zamierza przekonać Bundestag do utworzenia specjalnego funduszu dla Bundeswehry (niemieckie siły zbrojne) o wartości 100 miliardów euro. Jednocześnie niemieckie wydatki na obronność mają wynieść 2% PKB Niemiec. Jest to iście kopernikański przewrót, ponieważ do tej pory w polityce niemieckiej przeważały nastroje pacyfistyczne. To polityczne trzęsienie ziemi w Europie może spowodować wzrost popytu na uzbrojenie w krajach należących do NATO. Prawdopodobny jest wzrost popytu na nowoczesne uzbrojenie lekkiej piechoty, drony, systemy obrony przeciwlotniczej. Oczywiście gros środków będzie wydawany również na marynarkę i lotnictwo.

Nie można także zapomnieć o wojnie cybernetycznej, z tego powodu wzrośnie popyt na systemy obrony przed cyberatakami. Beneficjentem mogą być spółki z branży zbrojeniowej w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Wiele z firm z tego sektora jest notowanych na największych giełdach na świecie. Na ostatnie wydarzenie zareagowali także inwestorzy, którzy zaczęli inwestować w spółki z sektora zbrojeniowego. Co ciekawe trend ten dotyczył też polskiego rynku akcje, gdzie drożały takie spółki jak Protektor (producent m.in. obuwia dla wojska) czy Lubawa (producent m.in. namiotów wojskowych, hełmów czy kamizelek kuloodpornych). Oczywiście jako redakcja całkowicie nie pochwalamy działań wojennych, jednak odpowiadając na pytania czytelników przygotowaliśmy artykuł o tym jak można zainwestować w spółki z sektora obronnego. Zapraszamy do lektury.

Jak można zainwestować w spółki z sektora obronnego?

Inwestor, który chce uzyskać ekspozycję na spółki z sektora obronnego może m.in. kupić ETF oparty o tę branżę lub skupić się na wybranych spółkach.

Inwestycja poprzez ETF

Kupienie ETF-a, który daje ekspozycję na spółki z sektora obronnego jest najłatwiejszym sposobem inwestycji. Inwestor nie będzie musiał analizować spółek pod kątem analizy fundamentalnej czy technicznej. Po prostu kupi koszyk spółek z sektora obronnego. Wadą takiego rozwiązania jest to, że kupuje zarówno “najlepsze” spółki z branży, jak i te “najgorsze”.

Jedną z możliwości jest nabycie iShares U.S. Aerospace & Defense ETF, który zapewnia ekspozycję na największe spółki z sektora obronnego oraz lotniczego. Benchmarkiem dla ETF-u jest Dow Jones U.S. Select Aerospace & Defense Index. Według danych na koniec 25 lutego 2022 roku aktywa pod zarządzaniem (AUM) tego ETF-u wyniosły ponad 2 600 miliardów dolarów. Obecnie w skład iShares U.S. Aerospace & Defense ETF wchodzi 33 spółki. W ciągu ostatnich 10 lat średnioroczna stopa zwrotu z tego ETF-a wyniosła 14,33% co było wartością o 47 punktów bazowych mniejszą od benchmarku (14,8%). Obecnie roczna opłata za zarządzanie wynosi obecnie 0,42%.

Oto lista 10 największych pozycji w tym ETF-ie:

  • Raytheon Technologies – 22,7%
  • Boeing – 17,2%
  • Lockheed Martin – 5,9%
  • General Dynamics – 4,9%
  • Northrop Grumman – 4,8%
  • TransDigm Group – 4,6%
  • L3harris Technologies – 4,6%
  • Howmet Aerospace – 4,6%
  • Textron – 4,1%
  • Axon Enterprise – 3,0%

Jak widać ETF jest bardzo silnie skoncentrowany i prawie 40% funduszy ETF inwestuje w zaledwie dwie spółki.

00 ITA

Wykres CFD na ETF iShares U.S. Aerospace & Defense ETF, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Inną możliwością jest kupno udziałów w SPDR S&P Aerospace & Defense ETF, który zapewnia ekspozycję na największe spółki z sektora obronnego oraz lotniczego. Benchmarkiem dla ETF-u jest S&P Aerospace & Defense Select Industry. Według danych na koniec 25 lutego 2022 roku aktywa pod zarządzaniem (AUM) tego ETF-u wyniosły ponad 1 200 miliardów dolarów. Obecnie w skład S&P Aerospace & Defense Select Industry ETF wchodzi 32 spółki. W ciągu ostatnich 10 lat średnioroczna stopa zwrotu z tego ETF-a wyniosła 15,62% co było wartością o 43 punktów bazowych mniejszą od benchmarku (16,05%). Obecnie roczna opłata za zarządzanie wynosi obecnie 0,35%. Oto lista 10 największych pozycji w tym ETF-ie:

  • Spirit AeroSystems Holdings – 5,0%
  • Mercury Systems – 4,9%
  • Lockheed Martin  – 4,7%
  • Howmet Aerospace – 4,6%
  • Raytheon Technologies – 4,5%
  • TransDigm Group – 4,4%
  • General Dynamics – 4,4%
  • Northrop Grumman – 4,4%
  • L3Harris Technologies – 4,3%
  • Hexcel Corporation – 4,3%
  • Huntington Ingalls Industries – 4,2%
  • BWX Technologies – 4,2%

Jak widać ETF jest znacznie mniej skoncentrowany niż iShares Aerospace & Defence (ITA). Dwa największe komponenty SPDR mają niespełna 10% udział w ETF-ie. Warto wspomnieć, że na 10 największych pozycji w SPDR S&P Areospace & Defence aż 7 pokrywa się z pierwszą dziesiątką ITA .

Akcje – spółki z sektora obronnego

Innym rozwiązaniem jest indywidualny dobór akcji. Jednak to wymaga sprawdzenia czym konkretnie się spółka zajmuje oraz jakie ma perspektywy na przyszłość. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie kilku spółek notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych, Zachodniej Europie i Polsce. 

Lockheed Martin

Jest to jedna z największych amerykańskich firm zbrojeniowych. Zatrudnia ponad 115 000 pracowników na całym świecie (w tym około 60 000 inżynierów i naukowców). Spółka jest najbardziej znana z produkcji światowej klasy samolotów. Silne portfolio wynikało zarówno z własnych projektów jak i przejęć linii biznesowych konkurentów. Przykładowo w 1993 roku Lockheed przejął od General Dynamics linię lotnictwa wojskowego. Dzięki temu Lockheed stał się producentem słynnych F-16 Fighting Falcon. Innymi znanymi projektami jest Lockheed Martin F-22 Raptor (produkowany od 1996  do 2011 roku) czy F-35 Lightning II (w partnerstwie z BAE Systems oraz Northrop Grumman). Kolejnym segmentem jest MFC (Lockheed Martin Missiles and Fire Control), w którym firma dostarcza systemy obrony (pociski, rakiety) dla sił lądowych, lotnictwa, marynarki Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Wśród produktów można wymienić Javelin (razem z Raytheon), JASSM czy system THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Kolejnym segmentem jest RMS (Rotary and Mission Systems) w którym Lockheed produkuje m.in. radary, sensory czy  systemy treningowe dla żołnierzy. Obecna kapitalizacja spółki przekracza 115 mld$.

Mln $ 2018 2019 2020 2021
Przychody 53 762 59 812 65 398 67 044
Zysk operacyjny 7 370 8 367 8 644 9 123
Marża operacyjna 13,71% 13,99% 13,22% 13,61%
Zysk netto 5 046 6 230 6 833 6 315
01 Lockheed

Wykres akcji spółki Lockheed Martin, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Raytheon Technologies

Jest to największy producent broni notowany na giełdzie amerykańskiej. Zdaniem niektórych jest to największy producent uzbrojenia na świecie (pod względem przychodów). Firma powstała w 1922 roku w Cambridge (stan Massachusetts). Obecna spółka powstała w wyniku połączenia United Technologies z Raytheon Company. Segmenty spółki można wyróżnić m.in Pratt & Whitney (producent silników lotniczych m.in. do F-35 i turbin), Collos Aerospace (m.in. produkuje systemu do samolotów, sensory itp.). Warto również wspomnieć o segmencie RIS (Raytheon Intelligence & Space), który zajmuje się m.in. produkcją EW (Electronic Warfare), HEL (High Energy Laser) czy radary AESA (Activ Electronically Scanned Array), który jest wykorzystywany w F-18 Super Hornet. Ostatnim segmentem jest RMD (Raytheon Missiles & Defense), który produkuje pociski (słynne ostatnio FG148 Javelin) czy system MIM-104 Patriot. Dodatkowo segment RMD produkuje radary i sonary dla marynarki czy drony i broń przeciw dronom. Obecna kapitalizacja spółki przekracza 150 mld$.

Mln $

2018 2019 2020 2021
Przychody 66 501 77 046 56 587 64 388
Zysk operacyjny 8 553 8 966 1 294 4 958
Marża operacyjna 12,86% 11,64% 2,87% 7,70%
Zysk netto 5 269 5 537 -3 519

3 864

02 Raytheon

Wykres akcji spółki Raytheon Technologies, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

General Dynamics

Jest to amerykańska firma zajmująca się produkcją samolotów oraz sprzętu wojskowego. W segmencie lotniczym General Dynamics jest producentem słynnych samolotów marki Gulfstream (G500, G600), są one stosowane w cywilnym lotnictwie. Segment lotniczy wygenerował w 2021 roku przychody na poziomie 8,1 mld$ oraz osiągnął 1,03 mld$ zysku operacyjnego. Kolejnym segmentem operacyjnym są tzw. Marine Systems. Produkuje m.in. atomowe okręty podwodne czy jest także głównym dostawcą okrętów pomocniczych dla U.S. Navy. Przychody tego segmentu wyniosły 10,5 mld$, zysk operacyjny wyniósł 874 mln$. Kolejnym segmentem w którym działa spółka są Systemy Walki. General Dynamics projektuje i produkuje systemy do walki lądowej (GDLS, GDELS) oraz uzbrojenie i amunicję obsługiwane przez prawie wszystkie systemy kinetyczne U.S. Army. W tym segmencie zajmują się m.in. modernizacją czołgów Abrams do M1A2 SEPv3 czy produkcją pocisków Hydra-70. Segment w 2021 roku wygenerował przychody na poziomie 7,35 mld$ oraz osiągnął zysk operacyjny w wysokości 1,07 mld$. Ostatnim segmentem jest technologia gdzie firma oferuje rozwiązania end-to-end. Przykładem jest wygranie kontraktu o wartości 4,4 mld$ na DEOS (Defence Enterprise Office Solutons), które ma za zadanie stworzyć środowisko chmurowe, w którym będzie pracować ponad 3 mln użytkowników. W ostatnim roku segment wygenerował 12,5 mld$ i osiągnął marżę operacyjną na poziomie 10,2%. Obecna kapitalizacja spółki przekracza 60 mld$.

Mln $ 2018 2019 2020 2021
Przychody 36 193 39 350 37 925 38 469
Zysk operacyjny 4 457 4 648 4 133 4 163
Marża operacyjna 12,31% 11,81% 10,89% 10,82%
Zysk netto 3 345 3 484 3 167 3 257

Northrop Grumman

Jest to kolejna amerykańska firma. Zatrudnia ponad 90 000 pracowników w wielu krajach na świecie. Jest to także jedna z największych firm w Stanach Zjednoczonych zajmując 96 miejsce na liście Fortune 500 (2020). Najbardziej znanym produktem firmy jest bombowiec stealth  B-2 Spirit. Obecnie trwają pracę nad bombowcem B-21 Raider, który powstaje w ramach programu LRS-B (Long Range Strike Bomber). Firma dzieli swoją działalność na cztery segmety: Aeronautics Systems, Mission Systems, Defense Systems oraz Space Systems. Firma produkuje m.in. komponenty do takich samolotów jak F-18 czy F-35. Oprócz tego dostarcza również drony (m.in. RQ-4 Global Hawk). Warto również wspomnieć, że Northrop produkuje również systemy radarowe (np. C4I). Warto również wspomnieć, że firma produkuje również sprzęt dla wojsk lądowych (np. noktowizory). Obecna kapitalizacja spółki wynosi około 70 miliardów dolarów.

Mln $ 2018 2019 2020 2021
Przychody 30 095 33 841 36 799 35 667
Zysk operacyjny 3 780 3 969 4 065 3 671
Marża operacyjna 12,56% 11,73% 11,05% 10,29%
Zysk netto 3 229 2 248 3 189 7 005
03 Northrop

Wykres akcji spółki Northrop Grumman, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Rheinmetall

Jest to niemiecka firma zbrojeniowa która zatrudnia 25 000 pracowników. Historia firmy sięga 1889 roku kiedy powstał Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik AG, która zajmowała się dostarczaniem amunicji dla wojsk Cesarstwa Niemieckiego. Obecnie firma dzieli swoją działalność na pięć segmentów: broń i amunicja, sensory i aktuatory, materiały, systemy dla pojazdów, rozwiązania elektroniczne. Rheinmetall najwięcej przychodów generuje z systemów dla pojazdów (34%), w dalszej kolejności jest broń i amunicja (22%) oraz sensory i aktuatory (22%). Firma zajmuje się produkcją m.in. pojazdów logistycznych, systemów śledzenia pojazdów, amunicji małego i średniego kalibru, systemów wspomagania dla żołnierzy, systemów przeciwlotniczych, symulatorów dla armii czy FCS (fire control systems). Największym klientem jest wojsko niemieckie. Kolejnymi kierunkami eksportu rozwiązań spółki jest Australia, Zjednoczone Królestwo oraz kraje Europy Centralnej. Jest to typowa spółka średniej wielkości w Europie, kapitalizacja na razie nie przekracza 6 mld€.

Mln € 2018 2019 2020
Przychody 6 148 6 255 5 875
Zysk operacyjny 448 481 372
Marża operacyjna 7,29% 7,69% 6,33%
Zysk netto 305 335 -27
04 Rheinmetall

Wykres akcji spółki Rheinnmetall, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Leonardo

Jest to włoska firma zbrojeniowa, której siedziba mieści się w Rzymie. Co ciekawe około 30% udziałów w spółce należy do włoskiego rządu, co czyni go największym akcjonariuszem firmy. Nazwa spółki nawiązuje do wielkiego włoskiego wynalazcy – Leonardo da Vinci. Wcześniejszą nazwą firmy była Finmeccanica. Leonardo zajmuje się m.in. rozwojem, produkcją oraz utrzymaniem samolotów szkoleniowych i wojskowych. Jest częścią kooperacji wielu firm zbrojeniowych w programie Eurofighter (razem z BAE Systems i Airbus Group). Oprócz tego Leonardo znany jest z produkcji helikopterów. Do spółki należy AugustaWesstlad producent m.in. 15 miejscowego AW139. Leonardo w partnerstwie z BAE Systems i Airbus Group uczestniczy w Joint Venture MBDA (25% udziałów), który zajmuje się produkcją pocisków m.in. powietrze-powietrze (m.in. ASRAAM, Meteor), ziemia – powietrze (Mistral, Rapier), powietrze – ziemia (Apache, Brimstone) czy przeciwpancernych (MILAN, HOT). Warto również wspomnieć o partnerstwie z Thales (Telespazio). Projekt rozwija systemy systemy kosmiczne (np. zarządzania satelitami na orbicie). Obecna kapitalizacja spółki wynosi około 4,5 mld€.

Mln € 2018 2019 2020
Przychody 12 240 13 784 13 410
Zysk operacyjny 517 1 096 806
Marża operacyjna 4,22% 7,95% 6,01%
Zysk netto 509 821 241
05 Leonardo

Wykres akcji spółki Leonardo, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

BAE Systems

Jest to jedna z największych firm zbrojeniowych na świecie oraz największa tego typu firma w Europie. BAE System jest także jedną z największych firm notowanych na giełdzie w Londynie o czym świadczy obecność w indeksie FTSE 100. Firma jest ważnym producentem uzbrojenia lotniczego w Europie. Uczestniczy w rozwoju takich programów jak Typhoon (Eurofighter) oraz F-35 Lightning II. Obecnie firma wspólnie z Rolls-Royce, Leonardo oraz MBDA pracuje nad projektem samolotu szóstej generacji (Tempest), który będzie używany przez brytyjski RAF. BAE Sysyems zajmuje się także produkcją dronów wojskowych (HERTI). Firma zajmuje się także produkcją pocisków zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych w ramach projektu MBDA. BAE Jest także producentem atomowych okrętów podwodnych. Warto również wspomnieć, że firma produkuje systemy dla US Navy – AGS (Advanced Gun Systems). Obecna kapitalizacja spółki przekracza 22 miliardy funtów.

Mln GBP 2018 2019 2020 2021
Przychody 16 821 18 305 19 277 19 521
Zysk operacyjny 1 483 1 732 1 757 2 250
Marża operacyjna 8,81% 9,46% 9,11% 11,52%
Zysk netto 1 000 1 476 1 299 1 758
06 BAE System

Wykres akcji spółki BAE Systems, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Protektor

Jest to lubelska firma zajmująca się głównie produkcją obuwia specjalistycznego. Na początku obecnego stulecia nabyli 100% udziałów w niemieckiej firmie ABEBA. Protektor specjalizuje się w produkcji obuwia ochronnego, roboczego oraz militarnego. Pod marką PROTEKTOR firma sprzedaje m.in. ciężkie obuwie militarne. Odbiorcą obuwia są głównie służby mundurowe (wojsko, policja) oraz firmy ochroniarskie i hobbyści. Warto wspomnieć, że spod marki PROTEKTOR wychodzi jeszcze obuwie strażackie, które jest wykorzystywane podczas akcji ratowniczych. Protektor razem z przejętą niemiecką firmą produkuje również obuwie zawodowe, które jest wykorzystywane m.in. podczas prac budowlanych. Firma jest częścią indeksu WIG-Odziez. W 2020 roku firma wyprodukowała 635 000 par obuwia. Protektor należy do polskich małych spółek, jego kapitalizacja wynosi około 75 mln złotych.

Tys. PLN 2017 2018 2019 2020
Przychody 112 074 104 233 99 715 90 759
Zysk operacyjny 7 398 2 738 3 047 2 487
Marża operacyjna 6,60% 2,63% 3,06% 2,74%
Zysk netto 2 881 -416 -519 1 252

Podsumowanie

Wbrew pozorom na giełdzie notowanych jest sporo spółek powiązanych z sektorem obronnym. Największe firmy zbrojeniowe pod względem kapitalizacji są notowany na giełdzie amerykańskiej. Jednak w Europie również można znaleźć ciekawe przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej, które zajmują się produkcją nowoczesnego uzbrojenia (np. Eurofighter). Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwa zbrojeniowe z reguły nie generują wysokich marż operacyjnych. Wynika to z tego, że podpisują kontrakty z rządem a firm walczących o przetargi zazwyczaj jest sporo. Jednocześnie firmy muszą zmieścić się w budżecie na dany projekt.

Dodatkowo wiele z firm  zbrojeniowych ma również ograniczone pole do eksportu swojej broni. Przykładowo amerykańscy producenci F-35 muszą otrzymać zgodę na eksport swoich samolotów poza Stany Zjednoczone. Dodatkowym problemem przy inwestycjach w spółki zbrojeniowe jest aspekt moralny. Wzrost przychodów firm wynika ze wzrastających wydatków na obronność. Wojna zawsze jest tragedią, ponieważ cierpią zarówno żołnierze jak i ludność cywilna.

Gdzie inwestować w akcje i ETF

Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male plus 500 logo
Kraj Polska Dania Cypr *
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 24 giełdy
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
ok. 3 000 - CFD na akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
ok. 100 - CFD na ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika Spread zależny od instrumentu
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR / 0 USD 500 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma Plus500
 

* oferta PLUS500 CY

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
14%
Interesujące
43%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
43%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.