Inflacja hurtowa w USA wzrosła we wrześniu o 2,2 % – największy wzrost rdr od kwietnia
Ceny hurtowe w Stanach Zjednoczonych wzrosły w zeszłym miesiącu w najszybszym tempie od kwietnia, co sugeruje, że presja inflacyjna utrzymuje się pomimo półtora roku wyższych stóp procentowych. Departament Pracy podał w środę, że indeks cen producentów, który mierzy inflację, zanim dotrze ona do konsumentów, wzrósł o 2,2 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To więcej niż w sierpniu, gdy wzrost wyniósł 2%.
Jednak w ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły od sierpnia do września tylko o 0,5 %, co oznacza spadek z 0,7 procent od lipca do sierpnia.
Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii, tzw. inflacja bazowa wzrosła we wrześniu o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i o 0,3 proc, w porównaniu z sierpniem. Rezerwa Federalna i wielu ekonomistów zewnętrznych zwracają szczególną uwagę na ceny bazowe jako dobry sygnał wskazujący, w jakim kierunku może zmierzać inflacja.
Ceny hurtowe rosły wolniej niż ceny konsumenckie, co rodzi nadzieję, że inflacja może w dalszym ciągu spadać w miarę przenoszenia kosztów producenta na konsumenta. Jednak wczorajsze dane, napędzane wzrostem cen towarów, były w zeszłym miesiącu wyższe, niż oczekiwali ekonomiści.
Hurtowe ceny energii wzrosły o 3,3% od sierpnia do września, a ceny żywności o 0,9 procent, po spadku o 0,5 procent od lipca do sierpnia.
W ub. roku inflacja osiągnęła najwyższy poziom nienotowany od 40 lat
Wzrost inflacji skłonił Fed do agresywnego podniesienia stóp procentowych. Od marca 2022 r. bank centralny podniósł swoja stopę referencyjną aż 11 razy. Te wyższe koszty pożyczek pomogły schłodzić inflację i spowolnić wciąż solidny rynek pracy.
W związku z tym rosną oczekiwania, że Fed może zdecydować się na pozostawienie stóp procentowych w niezmienionym stanie do końca roku. W poniedziałek dwóch przedstawicieli Fed zasugerowało, że bank centralny może pozostawić podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie na następnym posiedzeniu za trzy tygodnie co pomogło wywołać wzrost cen obligacji i akcji.
Wyższe ceny producentów w zeszłym miesiącu prawdopodobnie nie zmieniają perspektyw polityki Fed. Dla Fed rozwój sytuacji geopolitycznej będzie dodatkowym czynnikiem ryzyka, który prawdopodobnie sprawi, że decydenci będą w przyszłości postępować ostrożnie.
W międzyczasie gospodarka pozostaje solidniejsza, niż oczekiwano. Rośnie optymizm, że Fed może przeprowadzić „miękkie lądowanie” – podnosząc stopy procentowe na tyle, by okiełznać inflację bez doprowadzania gospodarki do głębokiej recesji.
Dzisiaj Departament Pracy w USA opublikuje uważnie obserwowany wskaźnik cen konsumpcyjnych za wrzesień. W ubiegłym miesiącu departament podał, że w porównaniu z 12 miesiącami wcześniej podstawowe ceny konsumpcyjne w sierpniu rosły w najmniejszym tempie od prawie dwóch lat.