IDM apeluje do KNF ws. zmian warunków interwencji na rynku Forex / CFD
Izba Domów Maklerskich apeluje do Komisji Nadzoru Finansowego o kalibrację interwencji krajowej na rynku CFD i uwzględnienie w krajowych przepisach statusu klienta doświadczonego.
Izba zwraca uwagę, iż przyjęcie przez Polskę rozwiązań unijnych 1:1, bez uwzględniania specyfiki krajowego rynku działa ze szkodą dla polskich inwestorów oraz przyczynia się do obniżenia konkurencyjności krajowych firm inwestycyjnych, które w ostatnich miesiącach po wprowadzeniu interwencji ESMA straciły już ponad połowę obrotów z uwagi na migrację klientów poza europejskie regulacje.
Odpływ klientów poza Unię jest faktem i nie trzeba szukać daleko, aby znaleźć odzwierciedlenie tego w liczbach (czytaj: CMC Markets zarabia coraz mniej).
Cypryjczycy chcą się wyróżnić
Dodatkowo, Izba zawraca uwagę, że inne konkurencyjne rynki CFD takie jak np. Cypr chcą wprowadzić rozwiązania dające im przewagę w branży. Cypryjski nadzór finansowy, CySEC, w ostatnio opublikowanym komunikacie poinformował, iż uruchamia okres konsultacji dot. przyszłych zmian kategoryzacji klientów. Projekt uwzględnia rozszerzenie obecnych standardów do 3 grup i możliwości zaoferowania dźwigni 1:50 inwestorom bardziej doświadczonym. Nie są jednak znane szczegóły dotyczące sposobu weryfikacji poziomu wiedzy i doświadczenia, które by miały o tym decydować.
Cypryjski nadzorca CySEC, w opublikowanym dokumencie konsultacyjnym, proponuje wprowadzenie nowej kategorii klienta, tożsamej z zaproponowaną przez KNF kategorią „klienta doświadczonego”, z dźwignią 1:50.
Biorąc pod uwagę fakt, że rynek cypryjski jest największym konkurentem rynku polskiego, rozwiązania interwencji krajowej powinny być konkurencyjne do tych zaproponowanych przez cypryjskiego regulatora. Dlatego Izba postuluje o wstrzymanie ogłoszenia decyzji dotyczącej interwencji krajowej do czasu przedstawienia propozycji przez CySEC.
IDM chce modyfikacji warunków
Izba Domów Maklerskich wystosowała własne propozycje zmian, które byłyby wyjątkowo pożądane w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i konkurencyjności rodzimego rynku. Poniżej wspominamy o najważniejszych.
#1. Dostosowanie dźwigni
Przedstawiciele IDM zwracają uwagę na potrzebę dostosowania dźwigni finansowej do wartości lewara dostępnego dla analogicznych instrumentów na giełdach regulowanych. Nie bez znaczenia ma być też zmienność tych instrumentów. Tyle, że zmiany wprowadzone zostałyby na stałe, a zmienność rynkowa ulega okresowym wahaniom (czasem także i w długim terminie). Tego zagadnienia pismo nie porusza.
#2. Warunki dla profesjonalistów
Kolejną propozycją jest chęć objęcia identyczną ochroną klientów ze statusem profesjonalnym, co z detalicznym (m.in. protekcja powstania ujemnego salda). Dodatkowo, profesjonaliści mieliby otrzymać dwukrotnie wyższą dźwignię.
IDM chciałby także, aby zmianom uległy warunki, które muszą spełnić traderzy ubiegający się o status „doświadczonego inwestora”. Miałyby to być:
- posiadanie rachunku inwestycyjnego dłużej niż 12 miesięcy,
- wykonanie minimum 40 transakcji.
Oba warunki musiałyby być spełnione jednocześnie.
#3. Ochrona przed debetem
W zestawieniu propozycji Izby znajduje się także jeszcze jeden ciekawy pomysł, który w tym przypadku niekoniecznie ucieszy inwestorów, ale z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo brokerom. Obecnie funkcjonująca ochrona przed ujemnym saldem obejmuje każdy rachunek klienta. To oznacza, że osoba posiadając kilka kont w jednym domu maklerskim może spowodować debet na jednym koncie bez żadnych konsekwencji dla sald na pozostałych. Izba Domów Maklerskich chciałaby to zmienić. Wersja „IDM-owska” zakłada, że ochrona przed ujemnym saldem obejmowałaby całość depozytów z wszystkich kont klienta jako jeden. W praktyce to by oznaczało, że jeśli na koncie nr 1 posiadamy 1000 zł, a na koncie nr 2 wygenerujemy debet w wysokości -500 zł, to taka też kwota zostałaby potrącona z konta nr 1 na poczet uregulowania zadłużenia.
Pełna treść pisma IDM zaadresowana do Komisji dostępna jest TUTAJ.