Frax (FXS) – 3 mld USD w stablecoinach doradcy Donalda Trumpa
Były prezydent USA Donald Trump miał zmienne zdanie na temat kryptowalut, zresztą podobnie jak na wiele innych tematów. Nie przeszkodziło to jednak doradcy ekscentrycznego polityka we wprowadzeniu stablecoin’a Frax, opartego oczywiście na amerykańskich dolarach. W obrocie jest już ich prawie 3 mld, a kryptowaluta wkracza do elity cyfrowych pieniędzy.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Frax – stablecoina, który szybko zyskał sporą popularność.
Czym są stablecoiny?
Stablecoiny to kryptowaluty, bez których współczesny rynek cyfrowych pieniędzy trudno już sobie wyobrazić. Stanowią swoisty pomost pomiędzy tradycyjnymi finansami, a kryptowalutami. Z dwóch powodów.
Pierwszy to niewielka – w porównaniu z kryptowalutami – zmienność cen stablecoinów. Są one zazwyczaj odwzorowaniem wartości waluty fiducjarnej. Czyli stablecoin oparty o USD, zawsze będzie kosztował (mniej więcej) 1 USD, oparty o funta brytyjskiego (GBP) będzie warty 1 GBP i tak dalej.
Drugi powód to ograniczenie kosztów transakcji. Stablecoiny są bezpieczną przystanią dla kapitału, gdy inwestorzy chcą np. przeczekać tąpnięcie na rynku. Są też najczęściej wykorzystywane do „przechodzenia” z jednej kryptowaluty w drugą, zwłaszcza w przypadku tych mniej popularnych, które rzadziej występują w parach handlowych na giełdach kryptowalut.
Po co nam kolejny stablecoin?
No dobrze, skoro jednak stablecoiny są i świetnie się sprawdzają, a odzwierciedlające wartość amerykańskiego dolara (USD), czyli m.in. Binance USD (BUSD), Tether (USDT) czy Terra USD (UST) istnieją od dawna, to po co na rynku kolejny stablecoin?
Stephen Moore, były doradca Donalda Trumpa od początku przekonywał, że będzie to w pełni zdecentralizowana, ale przede wszystkim najbardziej stabilna z kryptowalut, określanych mianem stablecoinów.
– Wkrótce banki centralne odczują konkurencję ze strony prywatnych walut, takich jak Frax. Dni rządowego monopolu na emisję pieniędzy przez banki centralne niebawem dobiegną końca. Waluty mają zachowywać swoją wartość, jednak biorąc pod uwagę gwałtowny spadek wartości niektórych z nich i walkę z hiperinflacją w wielu krajach, potrzebujemy waluty globalnej, o stabilnej wartości, która przyniesie korzyści konsumentom, przedsiębiorstwom i inwestorom – podkreśla Stephen Moore, który swego czasu był też kandydatem Trumpa do FED-u.
Jak działa Frax
To właśnie Moore wraz z Samem Kazemianem (współzałożyciel Everipedii, konkurencji dla Wikipedii) oraz Ralphem Benko (byłym zastępcą Ronalda Reagana) stworzył Frax.
Co ciekawe, nie musiał w projekt inwestować miliardowych sum, by zabezpieczyć stabilność kryptowaluty. Nie działa ona bowiem tak samo, jak inne stablecoiny, które mają odwzorowanie w walutach fiducjarnych w stosunku 1:1 (albo przynajmniej ich zarządzający przekonują, że mają).
Frax opiera się na tzw. ułamkowej rezerwie, którą można przyrównać do tego jak banki centralne odkupują obligacje. Frax udziela natomiast pożyczek zabezpieczonych technologią blockchain, zapewniając poufność właścicielom waluty, a jednocześnie eliminuje ryzyko wynikające np. z bankructwa banku centralnego czy nawet całego kraju. Ta kryptowaluta niejako zabezpiecza samą siebie, a dolar jest tylko odniesieniem do wartości na rynku.
– Frax oferuje perspektywę sukcesu wszędzie tam, gdzie nie dały rady inne stablecoiny. Umożliwi on jego użytkownikom handel walutą, co do której mają pewność, że pozostanie stabilną jednostką rozliczeniową i magazynem wartości oraz przejrzystą i niezawodną na całym świecie. Tworzymy niezawodną, bezpieczną i stabilną walutę cyfrową zaprojektowaną tak, aby uczynić międzynarodowy system finansowy i monetarny bardziej stabilnym i wydajnym, zmieniając świat finansów na zawsze – podkreśla Ralph Benko.
Notowania kryptowaluty FXS
Stablecoinem Frax można handlować obecnie na 23 giełdach kryptowalut z całego świata. Na dzień 16 marca 2022 roku wyceniany jest na 0,99 USD, a w obrocie jest 2 903 242 158 jednostek, co przekłada się na kapitalizację ponad 2,9 mld USD. Szczyt notowań miał miejsce 19 września 2021 roku, gdy za każdego stablecoina Frax płacono 1,05 USD.