Aktualności
Teraz czytasz
XTB przegrało w Sądzie Administracyjnym. Będzie skarga do NSA?
0

XTB przegrało w Sądzie Administracyjnym. Będzie skarga do NSA?

utworzył Michał Sielski6 czerwca 2019

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę największego polskiego brokera i podtrzymał niemal 10 mln zł kary nałożonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dom maklerski X-Trade Brokers nie zgadza się z tą decyzją i zapewne wykorzysta wszystkie możliwości prawne, by dowieść swojej niewinności. Na uzasadnienie decyzji sądu przyjdzie nam poczekać do 30 dni.

Kara nałożona na XTB

Przypomnijmy: we wrześniu 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się nałożyć na XTB olbrzymią karę, sięgającą 9,9 mln zł. To efekt stosowania tzw. „mechanizmu niesymetrycznej dewiacji”. Miało do tego dochodzić od stycznia 2014 roku do maja 2015 roku przy inwestycjach na kontraktach CFD. KNF stwierdziła, że działając w ten sposób broker nie uwzględniał jak najlepszego interesu swoich klientów.

Komisja pewna swego, ale…

W komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego mogliśmy przeczytać między innymi: „Ww. podmiot monitorował odchylenia cenowe zapewniając, aby ceny transakcyjne nie odbiegały znacząco od cen instrumentów bazowych. X-TRADE BROKERS stosował w systemach transakcyjnych niesymetryczne ustawienie parametru deviation, wprowadzając ograniczenie odchylenia ceny z chwili złożenia zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny kierunkowo korzystnej dla klienta, natomiast pozostawił bez ograniczeń odchylenie ceny ze zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny danego waloru na niekorzyść klienta”.

Co ciekawe, nie dokonano przy tym konkretnego wyliczenia ewentualnych strat klientów XTB. Komisja Nadzoru Finansowego oszacowała je na poziomie od 8 do 23,5 mln zł. Rozbieżność jest bardzo duża, ale wynika z problemu określenia jakiego rodzaju poślizgi odnotowane byłyby w rzeczywistości. Nie wiadomo bowiem jaki rzeczywisty poślizg by wystąpił, jeśli miała miejsce manipulacja.  KNF zarzuca również XTB, że celowo opóźniał zlecenia klientów.

XTB z tą oceną się nie zgodził. Przygotował ekspertyzy, z których wprost wynika, że mechanizm nie miał wpływu na wyniki finansowe jego klientów i asymetryczny parametr odchylenia przy realizacji zleceń był jak najbardziej dopuszczalny. Spółka zdecydowała się więc odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

6 czerwca 2019 roku WSA oddalił złożone przez brokera odwołanie, ale warto pamiętać, że decyzja nie jest jeszcze prawomocna. W związku z tym spółka ma pełne prawo do tego, by skorzystać z dalszej ścieżki prawnej i wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dopiero w przypadku, gdy NSA oddali skargę, kara, którą nałożyła KNF stanie się prawomocna.

Komentarz XTB:

– W dniu dzisiejszym Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Warszawie oddalił naszą skargę na decyzje KNF w przedmiocie nałożenia na spółkę kary pieniężnej w wysokości 9,9 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie zgadzamy się z decyzją sądu i planujemy złożyć wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Po otrzymaniu uzasadnienia zadecydujemy o ewentualnym wniesieniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego – informuje Anna Drozd, PR Manager X-Trade Brokers DM S.A.

Co o tym sądzisz?
Lubię
88%
Interesujące
9%
Heh...
2%
Szok!
2%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.