Dolar pod presją. Co przyniesie tydzień?
Jerome Powell spełnił w miniony piątek oczekiwania inwestorów przyznając w trakcie swojego piątkowego wystąpienia na konferencji w Jackson Hole, że “nadszedł czas na dostosowanie amerykańskiej polityki monetarnej”. Rynki uznały te słowa za potwierdzenie wrześniowej obniżki stóp procentowych Fed. W efekcie, pod koniec poprzedniego tygodnia obserwowaliśmy wyraźną zmienność na amerykańskich indeksach giełdowych, a presja na dolara wzrosła jeszcze bardziej.
Dolar pod presją
Prezes Fed przyznał w piątek, że nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej m.in. z powodu ochłodzenia sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Inflacja przestaje być już problemem – Powell przyznał, że gospodarka USA jest na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanego przez Fed celu 2% – jednak Rezerwa nie zamierza ryzykować rozwinięcia się problemu na krajowym rynku pracy. Choć w Jackson Hole podkreślono, że tempo oraz dokładny timing obniżek będą zależeć od spływających danych, rynek wycenia 100 punktów bazowych cięcia tylko w tym roku.
W reakcji na krótkie, piętnastominutowe wystąpienie prezesa Fed na rynku obligacji pojawiła się większa zmienność. Dolar znalazł się pod wyraźną presją, a para EURUSD odnotowała wzrosty do poziomów niewidzianych od lipca 2023. Słabość dolara amerykańskiego doprowadziła również do wybicia lokalnego wsparcia na parze USDPLN, która w poniedziałkowy poranek przetestowała okolice 3,81 – poziomu niewidzianego na wykresie od września 2021 roku.
Zapraszamy na kolejny webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym webinarze:
- Jackson Hole – pora na obniżki
- Dolar pod presją przed obniżką w USA
- Słaby dolar wspiera waluty azjatyckie
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące globalnej gospodarki, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.