Czy to koniec kryzysu w Europie? Co przyniesie tydzień?
Pierwszy tydzień tego roku na rynkach upłynął pod znakiem wzrostów. Optymizm inwestorów podsycają warunki pogodowe w Europie. Temperatury na całym kontynencie wyraźnie odbiegają od średnich, a ciepła zima wiąże się ze spadkiem popytu na gaz. Surowiec, który miał stać się polityczną bronią Władimira Putina tanieje, a zapasy gazu w europejskich magazynach znajdują się na wysokim poziomie. Obserwujemy nawet anomalię w postaci wzrostu wypełnienia magazynów pomimo faktu, że znajdujemy się w centrum sezonu grzewczego. Nie bez znaczenia jest również poprawa w zakresie oczekiwań dotyczących cen energii.
Inflacja spada
Rośnie szansa na dalszy, istotny spadek inflacji w Europie, a w konsekwencji, Europejski Bank Centralny może nie być zmuszony do tak znaczącego zacieśnienia jak obecnie komunikuje. Spadek inflacji oznacza również poprawę konkurencyjności europejskiego przemysłu oraz zmniejsza poziom destrukcji popytu w wyniku wzrostu poziomu cen. Warto jednak zauważyć, że inflacja bazowa w strefie euro nadal pozostaje na podwyższonym poziomie, co może wcale nie zmniejszyć determinacji decydentów EBC.
Zapraszamy na spotkanie z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie tego tygodnia – czy to koniec kryzysu w Europie?
W dzisiejszym video:
- Czy to koniec kryzysu energetycznego w Europie?
- Co dalej z polityką EBC?
- Co wiemy o sytuacji w Chinach?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.