Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin i polowanie na zielony październik, czyli statystycznie miesiąc, na który wszyscy czekają
0

Bitcoin i polowanie na zielony październik, czyli statystycznie miesiąc, na który wszyscy czekają

utworzył Daniel Kostecki25 września 2024

Od marca cena bitcoina przebywa w konsolidacji, którą od strony analizy technicznej można opisać formacją flagi. Trwa ona już pół roku i wystawia na cierpliwość wielu uczestników tego rynku. Z kolei dla drugiej grupy osób jest to naturalne zjawisko po halvingu w oczekiwaniu na… nie czerwony, a zielony październik.

Bitcoin i statystycznie najlepszy miesiąc roku – październik

Historia notowań bitcoina w październikach lat ubiegłych jest bardzo dobra, ponieważ tylko w 2018 oraz w 2014 r. cena bitcoina w tym miesiącu spadła odpowiednio o -3,83 oraz -12,95%. Z kolei pozostałe miesiące w pozostałych latach charakteryzowały się wzrostami od 14,71% w 2016 do 60,79% w 2013 r. Średnia stopa zwrotu notowań bitcoina na przestrzeni lat w październiku to 22,90% z najlepszą statystyką ze wszystkich innych miesięcy roku.

Z punktu widzenia statystyki tygodniowej, to kurs bitcoina bardzo dobrze radził sobie w przeszłości między 40 i 45 tygodniem roku. Mija właśnie 39 tydzień roku, zatem zobaczymy, czy i w tym roku historia najlepszego okresu w kalendarzu dla ceny bitcoina się powtórzy.

Short squeeze wyniesie bitcoina na ATH?

Mapa likwidacji pozycji pozostaje cały czas niezmieniona z kluczowymi poziomami przy 70000 oraz 72500 USD. To tam znajdują pozycje krótkie o nominalnej wartości miliardów dolarów, których likwidacja mogłaby istotnie podnieść cenę kryptowalut, zwłaszcza że rekord ceny bitcoina wypada nieznacznie wyżej, ponieważ pod poziomem 74000 USD.

Niewykluczone więc, że sam short squeeze byłby wystarczający do tego, aby osiągnąć nowy rekord, a wtedy już blisko do kolejnego zjawiska, jakim jest efekt FOMO, czy owczego pędu.

Niemniej na tę chwilę kurs bitcoina musiałby podnieść się jeszcze o kilka tysięcy USD, aby doprowadzić do likwidacji pozycji krótkich, czemu na razie ma sprzyjać tańszy dolar, niższe rentowności oraz szerokie luzowanie polityki monetarnej przez Fed, PBoC czy EBC, gdzie banki te dopiero rozpędzają się z wprowadzeniem niższych stóp procentowych.

Dodatkowo od października ponownie powinno spadać wykorzystanie revserse repo oraz stan konta TGA także powinien maleć, co w rezultacie może podnieść rezerwy banków w Fed, co z kolei może przełożyć się na większy apetyt na ryzyko. Czy tak będzie? Za kilka tygodni się tego dowiemy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.