ETF na BTC od BlackRock więcej wart niż ETF na złoto
Bitcoin osiągnął najwyższy w historii poziom wyceny, który wynosi obecnie 89 900 dolarów. To między innymi reakcja rynku kryptowalut na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Partia Republikańska zdobyła większość w Senacie i obecnie jest bliska uzyskania przewagi także w Izbie Reprezentantów.
Zwycięstwo republikanów w walce o prezydenturę oraz większość w Kongresie może znacznie ułatwić realizację programu, który Donald Trump zapowiedział w ramach swojej polityki na rzecz rozwoju amerykańskiego rynku kryptowalut. Jeśli plany nowego prezydenta zostaną zrealizowane, może to doprowadzić do zniesienia wielu przeszkód legislacyjnych, a co za tym idzie, również przyspieszenia procesu wdrażania reform.
Wzrost cen kryptowalut to nie jedyna reakcja rynku na wynik wyborów w USA. Pozytywny ruch można dostrzec również na giełdzie w sektorach powiązanych z kryptowalutami. Przykładowo notowane na giełdzie firmy wydobywcze oraz podmioty zajmujące się ich wydobyciem, takie jak Microstrategy, odnotowały znaczące zwyżki zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania.
Czynnikiem, który także wpływa na zachowania inwestorów, jest decyzja Rezerwy Federalnej, która na ostatnim posiedzeniu obniżyła docelową stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych. Obecnie plasują się one w przedziale 4,50-4,75 proc. Jest to dodatkowy impuls, który może spowodować dalszy wzrost cen kryptowalut.
Dane o inflacji CPI i PPI w USA
W najbliższą środę i czwartek opublikowane zostaną najnowsze dane dotyczące dwóch istotnych amerykańskich indeksów cenowych: cen konsumpcyjnych (CPI) oraz cen producentów (PPI). Jeśli inflacja okaże się niższa od prognoz, może to dodatkowo napędzić obecną hossę na rynku kryptowalut.
Wśród czynników znacząco wpływających na zachowania rynku znajduje się planowane niebawem wystąpienie przewodniczącego FED, Jerome’a Powella. Powell znajduje się wśród uczestników zorganizowanego przez Bank Rezerwy Federalnej panelu dyskusyjnego „Perspektywy globalne”. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy czwartek w Dallas.
ETF na BTC od BlackRock więcej wart niż ETF na złoto
W zeszłym tygodniu fundusz ETF BlackRock na Bitcoin (IBIT) po raz pierwszy w historii wykazał, że wycena ETC BTC przewyższyła pod względem wartości aktywów netto należący do BlackRock fundusz złota. Obecnie ETF IBIT dla bitcoina typu spot posiada aktywa netto o wartości 39,1 miliarda dolarów, podczas gdy iShares Gold Trust IAU, również należący do BlackRock, dysponuje aktywami netto o wartości 32,4 miliarda dolarów.
Ta zmiana w poziomie wyceny aktywów ma tym większe znaczenie, że ETF IBIT dla bitcoina typu spot istnieje dopiero od stycznia tego roku. Oparty na złocie IAU – ETF ma znaczenie dużą historię, gdyż istnieje na rynku od 2005 roku, czyli od 19 lat.
W zeszły czwartek odnotowano również ponad miliard dolarów netto wpływów do ETF IBIT dla bitcoina typu spot, co było największym dziennym napływem netto zarówno dla tego funduszu, jak i dla wszystkich ETF-ów typu spot opartych na bitcoinie.
Cartwright doradza pierwszemu brytyjskiemu funduszowi emerytalnemu ws. alokacji w BTC
Kolejnym rewolucyjnym dla rynku posunięciem inwestycyjnym, pokazującym rosnące znaczenie kryptowalut była pierwsza w historii brytyjskich funduszy emerytalnych alokacja części portfela inwestycyjnego w bitcoina. Firma Cartwright, specjalizująca się w doradztwie dla funduszy emerytalnych o zdefiniowanych świadczeniach oraz funduszy hybrydowych, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że taką transakcję doradziła jednemu ze swoich klientów.
Zarządzający wspomnianym funduszem emerytalnym, którego nazwa nie została podana do publicznej wiadomości, zdecydowali się na alokację 3 proc. aktywów w bitcoinie. Transakcja odzwierciedla dalszy horyzont inwestycyjny funduszu oraz asymetryczny profil zwrotu bitcoina. Sprawia to, że nawet niewielka alokacja może mieć znaczący pozytywny wpływ finansowy. W komunikacie prasowym nie ujawniono jednak dokładnej kwoty inwestycji.
Co ciekawe, fundusz nie zdecydował się zainwestować w żaden instrument pośredni typu ETF jak choćby spot lub inny produkt notowany na giełdzie, chociaż taką metodę ekspozycji bitcoina zazwyczaj wybierają inwestorzy. Wspomniany fundusz postanowił przechowywać go we własnym zakresie.
Spółka zależna Deutsche Telekom ogłasza projekt wydobywczy bitcoina
MMS, spółka zależna Deutsche Telekom, we współpracy z firmą bankowości prywatnej Bankhaus Metzler, ogłosiła w zeszłym tygodniu rozpoczęcie pilotażowego projektu wydobycia bitcoina z wykorzystaniem nadwyżki energii.
Z komunikatu prasowego wynika, że projekt wydobycia bitcoina będzie zasilany energią ze źródeł odnawialnych, która w innym przypadku pozostałaby niewykorzystana z powodu ograniczonego dostępu do sieci lub braku opcji magazynowania.