Wall Street czeka na raporty kwartalne amerykańskich banków
Od teraz do końca stycznia globalne rynki akcji przede wszystkim będą żyły sezonem publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2022 roku. Oczekiwania są niskie, więc łatwo będzie je pokonać. Pytanie tylko czy to wystarczy, żeby pchnąć giełdowe indeksy wyżej?
Czy lepsze (?) od prognoz wyniki pociągną w górę indeksy?
W piątek 13 stycznia startuje kolejny sezon publikacji wyników na Wall Street. Spółki będą się chwalić wynikami za IV kwartał 2022 roku na Wall Street. Tradycyjnie sezon otworzą duże amerykańskie banki. Przed startem piątkowej sesji w USA raporty kwartalne opublikują: Bank of America, BoNY Mellon, Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo.
Z danych zebranych przez FactSet wynika, że spółki wchodzące w skład indeksu S&P500 zanotują w IV kwartale 2022 roku spadek zysku na akcję o 4,8 proc. Byłby to pierwszy taki spadek od III kwartału 2020 roku. FactSet zwraca uwagę, że analitycy mocno w ostatnich miesiącach obniżyli swoje prognozy wyników. Dużo mocniej niż przeciętnie. Te bowiem zostały skorygowane o 6,5 proc., podczas gdy średnia z ostatnich 5 lat wynosi 2,5 proc. To może oznaczać, że spółki dość łatwo mogą wykazać się wynikami lepszymi od oczekiwań. Szczególnie, że taka sytuacja jest na Wall Street czymś permanentnym. W ostatnich 5 latach aż 77 proc. spółek z indeksu S&P500 pochwaliło się zyskiem na akcje wyższym od rynkowych prognoz, przebijając je średnio o 8,7 proc.
W tym miejscu oczywiście zasadne jest postawienie pytania, czy ogólnie słabsze wyniki kwartalne, pomimo tego, że prawdopodobnie będą one lepsze od prognoz, wystarczą do wygenerowania ruchu wzrostowego na Wall Street?
Nie wystarczą, ale tworzą dobrą podbudowę pod taki ruch. Jeżeli spółki nie wystraszą inwestorów prognozami wyników na kolejne kwartały, a jednocześnie skuszą wiarygodną prognozą ograniczenia kosztów działalności, to sezon wyników będzie impulsem do wzrostów. W innym przypadku byki ponownie będą musiały bronić grudniowych dołków na amerykańskich indeksach, co z pewnością stałoby się mocnym impulsem do większej i dłuższej realizacji zysków na GPW i innych europejskich parkietach.
Przed nami istotne 2 tygodnie
Rynki akcji będą żyły wynikami spółek do końca stycznia. Na początku lutego bowiem uwaga inwestorów ponownie przeniesie się na politykę monetarną i banki centralne. Szczególnie, że to będzie naprawdę mocny początek miesiąca. W dniach 1-2 lutego decyzje ws. stóp procentowych będzie podejmował Fed, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.