Aktualności
Teraz czytasz
Złoto, srebro, bitcoin – ochrona przed inflacją?
0

Złoto, srebro, bitcoin – ochrona przed inflacją?

utworzył Daniel Kostecki21 października 2021

Cena bitcoina wzrosła wczoraj do ok. 67 tys. dol. Analitycy JP Morgan zastanawiają się, czy popyt na kryptowalutę może się wiązać z inflacją. Bitcoin miałby być wybierany, nawet kosztem złota, jako forma zabezpieczenia przed utratą wartości tradycyjnych pieniędzy. Eksperci wielkiego banku porównują napływy i odpływy kapitału z funduszy dających ekspozycję na bitcoina oraz na złoto, gdzie wyraźnie widać odwrotną zależność.

Na Wall Street nie maleje zainteresowanie funduszami ETF, które opierają się o notowania bitcoina. Wczoraj fundusz ETF o nazwie BITO przekroczył wartość obrotu 1 mld USD. Zapowiedziano także wejście kolejnych ETF-ów w USA z ekspozycją na bitcoina.

Złoto – jednak nie wszystko stracone?

Cena złota wzrosła w czwartek, podchodząc pod poziom 1800 USD w obliczu słabości dolara amerykańskiego i utrzymującej się presji inflacyjnej, ale wzrost rentowności obligacji pozostaje głównym ryzykiem dla złota. Jego cena rośnie ostatnio od trzech dni, ponieważ dolar słabnie, przez co cena kruszcu stała się niższa w stosunku do innych walut.

W obliczu narastającej presji na zmianę polityki finansowej w Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii czy USA złoto zawsze było uważane za zabezpieczenie przed inflacją, ale wszelkie agresywne działania banków centralnych mające na celu ograniczenie inflacji i podniesienie stóp procentowych przełożą się na wyższe koszty alternatywne, osłabiając popyt na kruszec – tak wynika z teorii.

Patrząc na wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, o ile tapering faktycznie może rozpocząć się w listopadzie, to podwyżki stóp procentowych już tak pewne nie są w 2022 r. Wokół tego pojawia się coraz więcej wątpliwości, bo Fed pewnie pamięta, że goniąc inflację kosztową w latach 70., wpędził gospodarkę w dwie recesje – jedną po drugiej, czego być może tym razem chce uniknąć, czekając aż inflacja sama się obniży.

Srebro z nowym blaskiem

Oprócz złota inwestorzy mogą także zwrócić uwagę na cenę srebra, która wzrosła z ok. 21 USD na koniec września do prawie 24,5 USD obecnie. Wydaje się, że to jeden z większych i szybszych ruchów wzrostowych, porównywalny tylko do tego, co widzieliśmy w marcu 2021 r. Złoto czy srebro mogły jeszcze nie powiedzieć ostatniego słowa. Na te rynki kapitał może jeszcze płynąć.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.