Początkujący
Teraz czytasz
Wsparcia i opory oraz ich kluczowe rodzaje – część II
0

Wsparcia i opory oraz ich kluczowe rodzaje – część II

utworzył Paweł Adamczyk29 maja 2020

W części pierwszej omówiliśmy jak z punktu widzenia wsparć i oporów wykorzystywać klasyczne swingi. W części 2 przyjrzymy się kolejnym rodzajom tych poziomów, które również z powodzeniem można wykorzystać w codziennym tradingu i analizie ceny. W tym artykule przedstawimy wsparcia i opory dynamiczne oraz bazujące na poziomach Fibonacciego.


Przeczytaj koniecznie: Wsparcia i opory oraz ich kluczowe rodzaje – część I


Wsparcia i opory dynamiczne

Chcąc wykorzystywać dynamiczne wsparcia i opory („dynamiczny” w tym kontekście oznacza po prostu ruchomy) w swoim handlu, musimy znaleźć jakiś „wyznacznik”, który pomoże nam te dynamiczne poziomy rysować wraz z kolejnymi ruchami ceny. Rysując np. linie wyznaczającą konkretny poziom, mamy typowe wsparcie lub też opór statyczny.

Co zatem pozwala wyznaczać poziom dynamiczny? Może to być np. odpowiednio skonfigurowana średnia ruchoma. Średnie tak samo jak cena poruszają się w górę, lub w dół. Zależnie od tego co robi cena na wykresie, możemy ustawić je tak, aby uwzględniały np. określoną liczbę świec czy okresów czasowych. Średnie kroczące, a co za tym idzie, wyznaczony na ich podstawie dynamiczny poziom wsparcia czy oporu najlepiej sprawdzi się na rynkach  trendowych dołączaniu do konkretnego ruchu. Obserwujemy cenę i testy średnich zarówno po wybiciu ponad, jak i poniżej i na tej podstawie wyszukujemy okazji do wejścia. Najlepiej oczywiście wykorzystując taki ruchomy poziom grać typowo na kontynuację ruchu. Niestety, w konsolidacji takie dynamiczne poziomy wyznaczone w oparciu o średnie mogą już nie działać tak dobrze, gdyż jak wiemy cena która porusza się w zakresach, ma tendencje do nadmiernego przecinania średnich, co mogłoby generować wiele tzw. fałszywek.

rys.5 wsparcia i opory

Przykład dynamicznego poziomu oporu w oparciu o średnią. Wykres EUR/JPY, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Wsparcie i opór jako poziom Fibo

Oczywiście tutaj Ameryki nie odkrywamy, wielu traderów wyznaczając sobie jakieś kluczowe poziomy wsparcia czy też oporu, wykorzystuje poziomy Fibonacciego. Nie ma lepszego ani gorszego poziomu. Z powodzeniem można stosować najpopularniejsze takie jak 38,2 %, czy 61,%. Zwłaszcza ten drugi poziom, sam dość często wykorzystuję w swoim codziennym handlu. Chciałbym tutaj jednak jeszcze wspomnieć o pewnej zależności, którą często można zaobserwować na rynku. Mianowicie o zjawisku tzw. zniesienia w 50% (które de facto nie jest „naturalnym” poziomem Fibo). Jeżeli rynek robi duży ruch (swing), często ruch przeciwny znosi go dokładnie w 50%. Niektórzy nazywają to normalną dynamiką rynku.

rys.6 wsparcia i opory fibonacci

Zniesienie 50 %. Wykres AUD/USD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Podsumowanie

W dwóch artykułach mówiliśmy sobie najważniejsze rodzaje wsparć i oporów. Oczywiście można jeszcze poszczególne rodzaje rozbijać na podgrupy i tak w niemalże w nieskończoność. Tu jednak postawiliśmy na przejrzystość i prostotę, bo jak powszechnie wiadomo, to właśnie te najprostsze rozwiązania spisują się najlepiej. Powodzenia!

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.