BitShares (BTS) – autorska kryptowaluta jednego z pierwszych górników
BitShares (BTS) to sieć i kryptowaluta, która jako jedna z nielicznych powstała od początku na własnym autorskim kodzie, a nie była wzorowana na Bitcoinie. Zapewniło jej to finansowanie ze strony znanego inwestora z Chin i szybkie uruchomienie projektu.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym opisujemy największe, najszerzej znane, popularne i najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na świecie. Dziś czas na BitShares, stworzoną przez osobę dyskutującą na pierwszym kryptowalutowym forum z samym twórcą Bitcoina, podpisującym się jako Satoshi Nakamoto.
Jak powstał BitShares
Pierwsze kryptowaluty powstające po stworzeniu Bitcoina opierano zazwyczaj na jego kodzie. Tymczasem BitShares jest projektem stworzonym całkowicie od podstaw. Jego twórcą jest Daniel Larimer. Jest to bardzo znana postać w świecie kryptowalut. Już w 2009 roku był jednym z pierwszych programistów, którzy dyskutowali z Satoshim Nakamoto na temat powstającego Bitcoina. Pomysł stworzenia konkurencyjnej kryptowaluty pojawił się cztery lata później.
Podstawą było utworzenie giełdy kryptowalut, która nie będzie miała operatora. Daniel Larimer wymyślił, że można ją zbudować na podstawie tokenów, które będą odzwierciedlać wartość walut fiducjarnych. Dzięki temu ograniczono by konieczność kontaktów pomiędzy sieciami blockchain. Udało się to wdrożyć w sieci BitShares, co uznaje się za początek tworzenia stablecoinów, odzwierciedlających wartość konkretnej waluty – takich, jak np. Tether, odpowiadający wartości dolara amerykańskiego i ułatwiający wymianę kryptowalut, także pomiędzy giełdami.
Pomysł można było zrealizować dzięki pieniądzom Li Xiaolai, jednego z pierwszych górników wydobywających Bitcoin, uważanego obecnie za najbogatszego przedsiębiorcę z branży blockchain w Chinach. To on sfinansował prace, dzięki którym pierwszy blok ProtoShares wykopano 5.11.2013 roku. Stało się to jeszcze przed udostępnieniem sieci BitShares. Górnicy ProtoShares otrzymali 47% całej podaży już docelowych jednostek BTS.
Jak działa BitShares
BitShares nie jest oparta na algorytmie konsensusu Proof of Work. Spowodowałoby to zagrożenie dla skalowalności kryptowaluty. Dlatego kryptowaluta postawiona jest na indywidualnie dopracowanym konsensusie Delegated Proof of Stake, wykorzystywanym m.in. w popularnej sieci EOS oraz Lisk. BitShares jest jednak protoplastą konsensusu DPoS, który został w niej zastosowany po raz pierwszy ze wszystkich kryptowalut.
Dzięki temu kryptowaluta jest jednym z projektów, które mają najwyższą przepustowość. Można nią przeprowadzić nawet 100 tys. transakcji na sekundę, co wpływa na stałe zwiększanie jej popularności.
Nowych jednostek BTS nie można wykopać. Za ich tworzenie i potwierdzanie transakcji odpowiadają węzły, czyli użytkownicy mający największą ilość BTS zamrożonych w portfelach. Posiadacze największej liczby jednostek wybierają węzły w drodze głosowania. Po wygraniu głosowania wszystkie posiadane BTS muszą zostać zamrożone na portfelach, co oznacza, że nie tylko nie można nimi handlować, ani też przechowywać na giełdach kryptowalut.
Notowania BTS
Obecnie BitShares można handlować na 32 giełdach kryptowalut z całego świata. Na dzień 28.05.2020 za każdą jednostkę trzeba zapłacić 0,02 USD. W obrocie jest ponad 2,7 mld BTS z docelowych 3,6 mld jednostek. Daje to projektowi kapitalizację przekraczającą 60,5 mln USD. Dobowy obrót BitShares przekracza natomiast 17,8 mln USD.
Szczyt notowań tej kryptowaluty miał miejsce 02.01.2018 roku, kiedy za każdą jednostkę trzeba było zapłacić 0,91 USD. Kapitalizacja przekroczyła 2,4 mld USD.