Tydzień petard w USA. Co przyniesie tydzień?
W minionym tygodniu uwaga inwestorów skupiona była przede wszystkim na Stanach Zjednoczonych. Za oceanem bowiem nie tylko wciąż trwa sezon wyników spółek giełdowych, ale poznaliśmy także stanowisko Fed w sprawie wysokości stóp procentowych oraz najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Silniejszy dolar spycha EUR/USD poniżej poziomu 1,08, a S&P500 notuje kolejny tydzień wzrostów.
Fed nie odczuwa presji
Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem rynkowym minionego tygodnia była decyzja monetarna Fed. Rezerwa Federalna pozostawiła oczywiście stopy na dotychczasowym poziomie, jednak ważniejsze od samej decyzji były wskazówki dotyczące terminu pierwszej od lat obniżki stóp. Fed skutecznie obniżył rynkowe oczekiwania dotyczące luzowania już w marcu, a konsensus rynkowy w tej kwestii przesunął się na maj. Jednocześnie, Rezerwa zapowiedziała kontynuację programu QT, co przy jednoczesnym luzowaniu warunków monetarnych może być uznawane za nieco jastrzębi ruch.
Biorąc pod uwagę stan amerykańskiej gospodarki – a zwłaszcza ostatnie dane z tamtejszego rynku pracy – Fed nie odczuwa presji na szybkie obniżki stóp procentowych. Raport NFP po raz kolejny pozytywnie zaskoczył inwestorów wartością niemal dwukrotnie wyższą od prognozowanej. Znaczne przyspieszenie dynamiki wzrostu płac oraz brak oczekiwanego wzrostu stopy bezrobocia sugeruje, że pomimo restrykcyjnej polityki monetarnej Fed, gospodarka USA pozostaje odporna.
O pozytywnym zaskoczeniu można również mówić w przypadku wyników kwartalnych największych amerykańskich spółek technologicznych. Dynamiczny wzrost przychodów z chmury zaprezentowany przez Microsoft czy zapowiedź wypłaty pierwszej w historii dywidendy przez Meta wspierały w minionym tygodniu rynkowe byki. Czy ta tendencja utrzyma się w kolejnych dniach?
- Fed odsuwa pivot… kiedy pierwsza obniżka stóp?
- Co nam mówią dane?
- Co pokazały spółki technologiczne?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.