Trzeci halving na Bitcoin w maju 2020
Pod koniec maja 2020 odbędzie się po raz trzeci halving na Bitcoin. Wydarzenie to budzi coraz większe emocje i narastające oczekiwania względem zachowania ceny Bitcoina. Zanim jednak przejdziemy do spekulacji jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoin zacznijmy od początku i odpowiedzmy sobie na pytanie – co to jest halving?
Sprawdź koniecznie: Giełdy kryptowalut – Zestawienie najpopularniejszych ofert
Co to jest halving?
Kryptowaluty takie jak bitcoin mają z góry ograniczoną ilość, która będzie dostępna w obiegu. W przypadku BTC jest to 21 milionów. Wartość tą osiąga się przez “wydobywanie” czy też “kopanie” kryptowaluty przez tzw. górników.
W praktyce kopanie kryptowaluty oznacza użyczanie mocy obliczeniowej komputerów do rejestrowania i weryfikowania transakcji za pomocą danej kryptowaluty. Górnicy w zamian otrzymują nagrodę w formie kryptowaluty. W przypadku Bitcoina w tym momencie jest to 12,5 BTC za wykopany blok.
W procesie wykopywania kryptowaluty zwiększa się jej ilość w obiegu, co nieuchronnie prowadziłoby do inflacji. By zapobiec temu zjawisku kryptowaluty mają zaprogramowany cykliczny halving. To inaczej zmniejszenie o połowę ilości wykopywanej waluty oraz nagrody za wydobycie bloku. W przypadku bitcoina dzieje się to po wykopaniu 210 000 bloków. W maju 2020 roku zostanie wykopane kolejne 210 000 bloków bitcoina i nagroda za wydobycie bloku zmniejszy się z 12,5 bitcoina do 6,25 bitcoina. Po planowanym halvingu liczba przybywających dziennie bitcoinów zmniejszy się o połowę i wyniesie około 900 bitcoinów dziennie. Jednocześnie w maju zostanie wydobytych już 85% (18 375 000) całej ustalonej podaży bitcoinów (21 000 000).
W wyniku tego zabiegu inflacja na bitcoinie zmniejszy się do 1,8%. Dla porównania inflacja na złocie wynosi ok. 3%. Oznacza to, że teoretycznie bitcoin będzie miał większy potencjał do trzymania wartości w czasie niż złoto.
Cykliczne redukowanie wydobycia to celowy zabieg zaprogramowany w kryptowalutach ograniczający ich inflację.
Poprzednie zjawiska halvingu na bitcoinie i jego skutki
W niedługiej historii istnienia bitcoina mieliśmy już dwa razy do czynienia z dzieleniem nagrody za wydobycie na pół, czyli z halvingiem.
Pierwszy halving na bitcoinie miał miejsce 28 listopada 2012 r. Zdarzenie miało miejsce w trwającym rok trendzie wzrostowym. Po halvingu wzrost ceny bitcoina nabrał tempa i mieliśmy pierwszy rajd do astronomicznej wtedy kwoty 1000$.
Drugi raz redukcja nagród za wydobycie o połowę nastąpiła 9 lipca 2016 r. Ponownie miało to miejsce w trwającym trendzie wzrostowym. Po halvingu miał miejsce rajd ceny bitcoina do 20,000$ nazywany bańką na bitcoinie.
Zachowanie ceny bitcoina z oznaczonymi datami halvingu możemy podejrzeć na wykresie z TradingView.
Analizy Forex Club na Trading View – OBSERWUJ PROFIL
Jaka będzie reakcja na trzeci halving bitcoina?
Wielu spodziewa się kolejnego rajdu ceny tej najpopularniejszej kryptowaluty. Jednak tym razem sytuacja finansowa i polityczna jest inna. Jesteśmy w środku kryzysu, którego skalę ciężko jeszcze oceniać i mierzyć. Bitcoin jak wszystkie inne aktywa zaliczył głęboki spadek, który powoli odbudowuje. Może to zadziałać zarówno na korzyść ceny kryptowaluty jak i zniweczyć marzenia o kolejnym rajdzie.
Ja osobiście zapatruję się na wzrost ceny bitcoina ze względu na obecną sytuację. Halving może być dodatkowym czynnikiem zwiększającym zainteresowanie kryptowalutami i popularyzującym je wśród osób dotąd nie interesujących się tym tematem. Wzrost ceny, choćby nieznaczny, z powodu halvingu może stać się bodźcem do napływu kapitału w Bitcoina – z braku innych dróg ulokowania oszczędności na czasy kryzysu. Złoto fizyczne jest praktycznie niedostępne, coraz więcej ekspertów wieszczy spadek cen nieruchomości, a tradycyjne waluty nie zachęcają do lokowania w nich środków z powodu masowego dodruku. Zwłaszcza ten ostatni aspekt oraz zapaść na rynku nieruchomości mogą spowodować przesunięcie dużego kapitału w kierunku walut cyfrowych, a więc w pierwszej kolejności, bitcoina.