To będzie ciekawy ostatni tydzień listopada na rynkach finansowych
Ostatni tydzień listopada będzie na rynkach finansowych należał do tych z kategorii „ciekawych”. Z jednej strony jest sporo ważnych publikacji makroekonomicznych, jak raporty inflacyjne po obu stronach Atlantyku, „minutki” FOMC, czy decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. Z drugiej strony w czwartek 28 listopada w USA przypada Święto Dziękczynienia, a dzień później startuje sezon przedświątecznych zakupów z Black Friday i Cyber Monday. A w tle tego wszystkiego wciąż jeszcze pozostaje „Trump Trade” i sytuacja wokół Ukrainy.
Black Friday, Cyber Monday i Święto Dzięczynienia
Czwartkowe Święto Dziękczynienia to będzie główne wydarzenie dla rynku w USA. Zwłaszcza dla Wall Street, gdzie oprócz tego, że w czwartek nie ma handlu, a w piątek jest skrócona sesja, to jeszcze tuż po Święcie Dziękczynienia startuje sezon przedświątecznych zakupów. W piątek mamy Black Friday, a zaraz po weekendzie Cyber Monday. Stąd na celowniku będą amerykańskie spółki detaliczne.
Zanim jednak Amerykanie zaczną świętowanie wcześniej poznają kilka ważnych odczytów makroekonomicznych. We wtorek zostanie opublikowany m.in. indeks zaufania amerykańskich konsumentów przygotowywany przez Conference Board, w środę natomiast inflacyjne indeksy PCE (ulubiona miara inflacji przez Fed), zrewidowane dane o PKB USA za III kwartał br., dane o zamówieniach na dobra trwałe, a na sam koniec „minutki” z ostatniego posiedzenia FOMC.
Równie gorący to będzie tydzień na europejskich rynkach finansowych. Przede wszystkim z uwagi na publikowaną tradycyjnie pod koniec miesiąca serię danych inflacyjnych, które będą stanowiły ważny punkt odniesienia dla oczekiwań odnośnie tego, jaką decyzję na grudniowym posiedzeniu podejmie Europejski Bank Centralny. W czwartek zostaną opublikowane wstępne odczyty listopadowej inflacji w Niemczech i Hiszpanii, a w piątek we Francji, Włoszech i całej strefie euro.
Innym ważnym wydarzeniem ostatniego tygodnia listopada będzie decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi przewidywaniami bank obetnie je o 50 punktów bazowych, sprowadzając tym samym główną stopę do poziomu 4,25 proc.
To będzie też ciekawy tydzień z punktu widzenia polskich aktywów z uwagi na dużą liczbę publikowanych danych makroekonomicznych z Polski. Inwestorzy m.in. dowiedzą się jak w październiku kształtowała się sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, płaca i zatrudnienie w firmach, inflacja PPI, stopa bezrobocia oraz poznają szczegółowe dane nt. dynamiki PKB Polski za III kwartał 2024 roku.
Opisane wyżej wydarzenie to nie jedyne czynniki, które będą kształtować nastroje na rynkach w tym ostatnim tygodniu listopada. Cały czas w grze pozostaje bowiem kwestia wojny w Ukrainie. Nie można też zapominać o „Trump Trade”.