Aktualności
Teraz czytasz
Spotkanie prezydentów USA i Rosji może uspokoić rynki
0

Spotkanie prezydentów USA i Rosji może uspokoić rynki

utworzył Daniel Kostecki21 lutego 2022

Rynki finansowe pozostają pod wpływem informacji dotyczących groźby zbrojnego konfliktu Rosji i Ukrainy. W bieżącym tygodniu ważne role mogą odegrać także dane makroekonomiczne w postaci indeksów PMI.

W zeszłym tygodniu odnotowaliśmy spadki na giełdach w USA: indeks Dow Jones stracił blisko 2 proc., Nasdaq ponad 1,7 proc., a S&P 500 niemal 1,6 proc. w okolice 4300 pkt. W Europie indeksy dziś próbują nadrabiać część poniesionych ostatnich strat. Niemiecki indeks DAX zdaje się bronić potencjalnie kluczowego wsparcia przy poziomie 14800 pkt. Z kolei Euro Stoxx 50 może wzrastać z okolic 4000 pkt, gdzie także może wypadać wsparcie dla rynkowych byków.

Dziś o poranku nastroje mogą być nieco lepsze po doniesieniach, że rozmowy mające na celu powstrzymanie eskalacji napięcia przy granicach Rosji z Ukrainą zdają się przynosić efekty. Biuro prezydenta Francji Emmanuela Macrona przekazało, że prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się na szczyt w najbliższych tygodniach, po serii rozmów Macrona z oboma przywódcami, pod warunkiem, że Rosja nie dokona inwazji na Ukrainę.

Fed przed serią dziewięciu podwyżek stóp procentowych?

Nie tylko sytuacja na wschodzie Europy może mieć wpływ na sentyment na rynku akcji. Gospodarczym tematem nr 1 pozostają ryzyka inflacyjne i planowane podwyżki stóp procentowych w USA. James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis, wezwał do agresywnych działań w obrębie polityki finansowej i ostrzegł, że inflacja może wymknąć się spod kontroli, jeśli nie dojdzie do podwyższenia stóp.

JP Morgan szacuje, że Fed może zdecydować się nawet na dziewięć podwyżek stóp procentowych z rzędu, co wydaje się najbardziej jastrzębim spojrzeniem na amerykańskim rynku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.