Soja
Aktualny kurs Soi – wykres w czasie rzeczywistym
Soja uznawana jest za najważniejszą na świecie roślinę. Służy przede wszystkim do produkcji olejów, a oleju z nasion soi używa się do sałatek, smażenia, produkcji ciast i margaryny. W przemyśle znajduje zastosowanie przy produkcji mydła, farb i smarów. Jest także wykorzystywana jako pasza dla zwierząt. Szacuje się, że 80% światowych zbiorów soi jest wykorzystywane jako pasza dla zwierząt hodowanych na mięso. Według danych podawanych przez WWF, do wyprodukowania 1 kilograma mięsa wieprzowego zużywa się ok. 0,5 kilograma soi. Z kolei do wyprodukowania 1 kilograma mięsa drobiowego zużywa nieco się ponad 1 kg soi.
Soja wymaga bardzo żyznej gleby, o wysokiej wilgotności. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje również stałego, dużego nasłonecznienia. Jest bardzo podatna na choroby bakteryjne i grzybicze. W związku z tym do jej uprawy stosuje się dużą ilość pestycydów. Główne rejony uprawy soi to środkowe dorzecze Missisipi w Ameryce Północnej, Nizina Mandżurska, Chińska i dolina Jangcy w Azji oraz nizina La Platy w Ameryce Południowej.
Blisko 70%, światowej produkcji soi pochodzi z USA i Brazylii. Pozostali znaczący producenci soi to Argentyna, Chiny oraz Indie. Organizacje ekologiczne zwracają uwagę na to, że rozległe uprawy soi w Brazylii prowadzą do agresywnego wycinania lasów Amazonii.
Soją można handlować na giełdzie poprzez kontrakty terminnowe np. na amerykańskim parkiecie CME Group. Na giełdach znajdziemy kontrakty terminowe na soję wygasające 7 razy w roku. Soją handluje się w buszlach. Jeden kontrakt to 5000 buszli, a jeden buszel odpowiada ok. 27,2 kg soi.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Soja – jak inwestować w Soję? [Poradnik]
Na platformach inwestycyjnych występuje zazwyczaj pod angielską nazwą „Soy”.