Pivot Points – skuteczna identyfikacja kluczowych stref na wykresie ceny
Niemal każda forma analizy technicznej, bazuje w mniejszym lub większym stopniu na poziomach wsparcia i oporu. Jak wiadomo poziomy te są kluczowe, ponieważ trafnie wyznaczone, potrafią pokazać pewne punkty zwrotne na rynku, gdzie dochodzi do „walki” popytu z podażą. Nie podlega wątpliwości, że umiejętne wyznaczanie takich stref, daje nam przewagę nad innymi uczestnikami rynku, oraz jest niezwykle przydatną umiejętnością w codziennym handlu. Wielu traderów, zwłaszcza na początku swojej drogi z rynkami finansowymi, ma pewien problem w trafnym wyznaczaniu wsparć i oporów. Istnieje szeroka gama narzędzi do wyznaczania tego typu stref. W tym artykule przedstawimy narzędzie, które nie jest zbyt popularne wśród inwestorów, ale przy jego pomocy, można wyznaczać strefy równie dobrze, jak przy użyciu klasycznych metod.
Określenie Pivot Points
Pivot points to nic innego jak wskaźnik, który wyznacza poziomy wsparcia i oporu bazując na formule matematycznej. Podstawowe zmienne jakie są używane przy tej metodzie to szczyt, dołek, oraz cena zamknięcia. Wzór na wyznaczenie pivotów, opiera się na danych historycznych.
Na początku należy określić podstawowe zmienne:
- C (poziom zamknięcia),
- H (cena maksymalna),
- L (cena minimalna).
Bazą jest średnia arytmetyczna podanych zmiennych.
P (pivot point) = (C+H+L)/3.
Jeżeli chodzi o poziomy oporu(R) i poziomy wsparcia(S), wyznaczamy je w następujący sposób:
- R1 (pierwszy opór) = 2*P – L,
- R2 (drugi opór) = P + (H – L),
- R3 (trzeci opór) = P + (H – L)*2,
- S1 (pierwsze wsparcie) = 2*P – H,
- S2 (drugie wsparcie) = P – (R1 – S1),
- S3 (trzecie wsparcie) = P – (H – L)*2.
Wskaźnik na platformie MT4 automatycznie wyznacza miejsca na danym rynku, gdzie cena potencjalnie może wzrosnąć, spaść, lub gdzie może dojść do spowolnienia/zatrzymania. Istnieje wiele różnych rodzajów analizy, oraz sposobów wykorzystania pivot points w handlu. Jedną z metod możecie znaleźć w TYM artykule. Początkowo, dla większej przejrzystości wykresu, możemy w opcjach wyświetlania wybrać tylko poziom R1/S1.
Praktyczne wykorzystanie Pivot Points
Niewątpliwie jedną z największych zalet wskaźnika jest fakt, że wyznaczając poziomy czysto matematycznie, pomaga ograniczyć wpływ emocji na podejmowanie konkretnych decyzji w handlu. Warto jednak w codziennym inwestowaniu, nie opierać się tylko na jednym wskaźniku.
Pivot points najlepiej sprawdzi się jako wsparcie klasycznych metod, lub dodatkowe potwierdzenie, kiedy np. nie jesteśmy do końca pewni, czy wyznaczone przez nas poziomy są prawidłowe. Podstawowa interpretacja wskaźnika jest dosyć prosta. Generalnie powyżej głównej linii pivot (kolor czarny) mamy poziomy oporu, czyli strefy które możemy wykorzystać do sprzedaży. Poniżej linii, mamy poziomy wsparcia, które analogicznie są strefami kupna. Jedną z metod wykorzystania w codziennym handlu, jest obserwacja ceny w wyznaczonych poziomach i po odpowiednim sygnale/potwierdzeniu, przyłączenie się do określonej strony rynku.
Warto również używać wskaźnika, jako potwierdzenie przełamania pewnych kluczowych stref na rynku. Wówczas wskaźnik wykorzystujemy w następujący sposób. Czekamy na przebicie danego poziomu, jako potwierdzenie możemy założyć np. zamknięcie świecy nad/pod danym poziomem i gramy na kontynuację danego ruchu. Możemy zarówno czekać na retest, jak i wchodzić w pozycję bezpośrednio po przełamaniu danej strefy, to zależy już od naszego stylu inwestowania. Podstawowe targety dla pozycji, możemy przyjąć na kolejnych poziomach pokazywanych przez wskaźnik.