Pewnego razu w USA. Bartosz Szyma zaprasza na webinar [Bliżej Giełdy]
Konflikt na Bliskim Wschodzie wciąż się tli, jednak po początkowym szoku rynki wydają się być bardziej zainteresowane trwającym sezonem wyników kwartalnych na Wall Street, niż sytuacją w Strefie Gazy. Rynki finansowe to jednak sieć naczyń połączonych, a kwestie geopolityki – a zwłaszcza relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami – mogą w znacznym stopniu zmienić postrzeganie amerykańskiego rynku akcji.
Pewnego razu w USA…
Prezydentura Joe Bidena nie należy do najłatwiejszych. Wybuch wojny w Ukrainie oraz jego gospodarcze reperkusje mocno nadszarpnęły zaufanie wyborców do amerykańskiego prezydenta. Palestyński atak, a następnie odpowiedź Izraela potwierdziły jedynie fakt, że Amerykanie zmęczeni są już konfliktami zbrojnymi i bardziej niż na utrzymaniu statusu quo na świecie, zależy im na powrocie do okresu gospodarczego prosperity. Mając na uwadze przyszłoroczne wybory prezydenckie oraz wyraźne ochłodzenie stosunków pomiędzy USA i krajami Bliskiego Wschodu, Joe Biden może być bardziej skłonny do stonowania amerykańskiej retoryki względem Chin. Dlaczego?
Stany Zjednoczone poszerzyły w minionym tygodniu sankcje, przez które Pekin nie będzie już w stanie importować wysokowydajnych mikroprocesorów Nvidii. Te wykorzystywane są przede wszystkim w pracach nad technologią AI, która w ostatnich miesiącach wstrząsnęła nie tylko umysłami milionów użytkowników Internetu, ale także portfelami wielu inwestorów. Akcje samej Nvidii, tylko w tym roku, zyskały przeszło 200% i wiele wskazuje na to, że trend adopcji AI w narzędziach codziennego użytku będzie kontynuowany.
Które spółki mogą zyskać, a które stracą na amerykańskich sankcjach wobec Chin? Czy Amerykanie zdecydują się na kontynuację wsparcia wojskowego w Ukrainie i Izraelu oraz jak ta decyzja wpłynie na akcje spółek zbrojeniowych? Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne i co dalej z głównymi indeksami Wall Street?
Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym prelegent tegorocznej edycji XTB Investing Masterclass, Bartosz Szyma tłumaczy zawiły wpływ kwestii geopolitycznych na rynki akcji oraz prezentuje dogłębną analizę wskaźnikową wybranych spółek giełdowych.
O prowadzącym
Bartosz Szyma – Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.